O projektu

Prezentace projektu NEXT GENERATION (PDF)

Jedná se o nový basketbalový projekt mládeže v Brně, který funguje pod hlavičkou Basket Brno. Cílem je zajistit nejlepší možné podmínky pro hráče ročníků 2002, 2003 a 2004, kteří fungují v týmech SAM Brno a Tygři Brno. Spolupráce těchto klubů s NEXT GENERATION je naprosto elementární. Tato elitní skupina hráčů by měla mít nejbližší cíl se dostat do A-týmu Basket Brno, účastníka ligy KNBL.

Chceme, aby největší talenti z Brna a okolí měli následující: extra tréninkový proces (minimálně 2 ranní tréninky týdně), nutriční podpora/poradenství, posilovna a fyzická průprava a spolupráce s partnery NG na základní úrovni (marketing, PR, práce se sociálními sítěmi).

Důležité je především kluky připravovat na těžký přestup z juniorského basketbalu na mužský – profesionální, tzv. „mentoring“. Tento důležitý krok je čeká během příštích dvou let a již teď je třeba je vzdělávat o spoustě věcech, jak na palubovce, tak i mimo ni.

V neposlední řadě jeden z našich velkých cílů je, aby se tato skupina talentů pravidelně zúčastňovala top turnaje Evropy, euroligové ANGT (Adidas Next Generation Tournament) a dále odehrála dalších několik turnajů během sezóny.

Při vytíženosti kluků v jejich klubech jsou 2 tréninky týdně ten „nejzdravější“ počet. A to k tomu musíme samozřejmě přidat školu, protože jejich ranní participace znamená, že musí mít všichni hráči svoje vlastní individuální plány.

Tréninky jsou zaměřené na individuální činnosti jednotlivce. Taktické průpravy je opravdu velmi málo. Z rozvoje individuální činnosti jednotlivce přecházíme do hry 1na1, 2na2 nebo tzv. „shell drilly“.

Cílem je, aby hráči uměli co nejlépe nejzákladnější basketbalové úkony. Na začátku sezóny se kluci učili chytat míč, samozřejmě v různých situacích. Ale cíl byl jasný: umět chytit míč (zpracování) a okamžitá další akce (střela, přihrávka, driblink).

Individuální rozvoj hráče je práce všech trenérů na všech úrovních. V dorosteneckém věku se všem hráčům hodně mění fyzické parametry. Jejich fyzické zlepšení musí jít ruku v ruce s jejich technickým zlepšením. Práce s míčem (ballhandling) by měla být tzv. denní chléb, který se musí trénovat opravdu neustále.

Lubomír Růžička (zakladatel projektu NEXT GENERATION): „Projekt NEXT GENERATION má za úkol vytvořit optimální podmínky talentovaným hráčům basketbalu ve všech aspektech. Nejde jen o rozvoj na hřišti, který je samozřejmostí. V NEXT GENERATION se věnujeme hráčům i mimo palubovku. Jde o studijní plánování, nutriční program, mentální trénink, práci se sociálními médii, finanční gramotnost atd. Myslím, že jsme unikátem nejen v basketbalovém, ale celkově českém sportovním prostředí. Jsem proto nesmírně rád, že mohu být součástí snů našich hráčů a podílet se na jejich plnění hned od počátku.“

Patrik Auda (ambasador projektu NEXT GENERATION): „Přes letošní léto jsem měl možnost trénovat s týmem Basket Brno, se kterým zároveň trénovalo i několik hráčů z projektu NEXT GENERATION. Podle mě tito hráči ukazují, že na svůj mladý věk jsou už plně schopni trénovat a hrát s profesionálním týmem mužů. Jsem rád, že projekt NEXT GENERATION vznikl právě v Brně, a že i já mohu být jeho součástí. V Brně byl basketbal vždy velkou tradicí a budování týmu začíná právě u toho, mít kvalitní odchovance. Doufám, že se NEXT GENERATION stane zdrojem nových talentů pro mužský basketbal.“