The begging of the match was promising. Within 3 minutes we got a five-point lead and then held it until the end of the quarter. Two dunks from the South-Moravians fired up the crowd and Brno seemed pumped up. In the second quarter was everything different. Osijek cut the lead and the match was tied. Brno had the biggest problem with rebounding plus they shot from a long range with low percentage. With the score 25:25 it seemed that the winner could be anyone.

Major change came after the halftime. Brno started to make shots and was decent at rebounding. Just in the third quarter Tomanec scored 10 points, Kozina and Primorac 16 combined
(8 each). Osijek lost their concentration and lost the quarter by fifteen points. We started the final quarter with a 5-0 run. The rest of the quarter was tied (mainly because coach Jakara decided to let the bench players play). Brno took the victory in
a blowout against Osijek. Final score 73:53.

Vladimir Krstić, head coach of KK Vrijednosnice Osijek: “Congratulations to the domestic team. They deserved to win. Especially in the third quarter they played much better, they hit open shots, they were much smarter than us. Both teams missed their point guards so it was a little bit strange game for both teams. They didn’t have one point guard, our point guard was injured so it’s difficult to play. We lost the rhythm in the offense and the defence but still it doesn’t matter in this game. Brno was much better especially in the second half.”

Dejan Jakara, head coach of mmcité+ Brno: “First of all
thanks to the coach for the congrats. Like the coach said it’s
very tough to play for both teams. We played without our first point guard and of course in the first half it was a problem for everybody, we didn’t find the rhythm. Our three-point shots
were bad, their three-point shots were bad. The only reason is that they missed some open shots. We scored a lot of open
shots in the second half. The rebounding was great and we
used certain players differently in the defence and that
came out as an advantage at the end.”

Bruno Markulin, player of KK Vrijednosnice Osijek: “What
can I say about this game… We scored just four three pointers and we had so many bad decisions in transition,
so many balls ended out of the court. We couldn’t score
anything from outside the three-point line. And we had
too many turnovers so that was also a problem.”

Marián Hrabovský, player of mmcité+ Brno: “I thing that tactically we were very well prepared. We played very good defence upon that they didn’t score easy shots and that helped us. That’s it.”

Začátek utkání byl slibný. Během tří minut jsme se dostali do pětibodového vedení, které jsme si udrželi až do konce čtvrtiny. Dvě smeče v podání Brňanů potěšily publikum a nabudily zbývající hráče. Ve druhé periodě bylo vše opačně. Osijek dotáhnul brněnský náskok a dokonce se dostal do vedení. Brno mělo největší problém na doskoku a na trojce, kde mělo špatnou úspěšnost. Zápas byl vyrovnaný a do šaten šli hráči za stavu 25:25. Vypadalo to, že vyhrát může kdokoliv.

Ovšem po poločase přišla změna. Hráči týmu mmcité+ Brno začali proměňovat pokusy za tři body a zlepšili se na doskoku. Jen ve třetí čtvrtině dal Jan Tomanec 10 bodů, Jan Kozina 8 bodů a Mladen Primorac také 8 bodů. Osijek ztratil koncentraci a třetí period prohrál o patnáct bodů. Poslední čtvrtinu jsme začali sérií pěti daných bodů a žádný jsme nedostali. Zbytek periody byl vyrovnaný (zejména proto, že trenér Jakara nechal hrát hráče z lavičky, kteří nedostávají minuty na hřišti). Brno tak jasně porazilo Osijek o dvacet bodů a připsalo si první vítězství v Helios Alpe Adria Cupu. Konečné skóre – 73:53.

Vladimir Krstić, trenér týmu KK Vrijednosnice Osijek: “Gratuluji domácímu týmu, zasloužili si vyhrát. Zejména ve třetí čtvrtině hráli mnohem lépe. Proměňovali otevřené střely a byli mnohem chytřejší než my. Oba týmy postrádali své rozehrávače, takže to bylo trochu zvláštní pro týmy. Oni neměli jednoho rozehrávače, náš rozehrávač se také zranil, takže je těžké hrát. V útoku I v obraně jsme ztratili rytmus, ale na tom nezáleží. Brno bylo mnohem lepší, obzvlášť v druhé půli.”

Dejan Jakara, trenér týmu mmcité+ Brno:Nejprve bych chtěl poděkovat trenérovi za gratulaci. Jak už řekl, bylo to velmi obtížné pro oba týmy. My jsme hráli bez hlavního rozehrávače a v první půlce utkání to byl samozřejmě pro všechny problém, nemohli jsme najít rytmus. Naše střely za tři body byly špatné, jejich střely za tři body byly špatné. Jediným důvodem, proč jsme vyhráli, je to, že nedali několik otevřených střel. My jsme naopak ve druhé čtvrtině spoustu otevřených střel proměnil. Doskakování bylo skvělé a některé hráče jsme v obraně použili jinak, což se na konci ukázalo jako výhoda.”

Bruno Markulin, hráč týmu KK Vrijednosnice Osijek:Co k tomu zápasu můžu říct… Dali jsme pouze čtyři trojky a měli jsme spoustu špatných rozhodnutí v přechodech na útočnou půlku, spousta míčů skončila v mimo hřiště. Z dlouhé vzdálenosti se nám nedařilo proměňovat a měli jsme moc ztrát, to byl problém.”

Marián Hrabovský, hráč týmu mmcité+ Brno: “Myslím, že takticky jsme byli velmi dobře připraveni. Hráli jsme dobře v obraně. Oni nedali  jednoduché koše a to nám pomohlo. Toť vše.”

(Text: Jan Mazáč)