Rychlík z Bratislavy nám ujel před nosem. Ohromná koncovka nám k úspěchu nakonec nestačila.

Basket Brno vs Inter Bratislava 101:103 (24:32, 28:25, 27:29, 22:17)

Body: Bálint 29, Chargois 21 (+8 doskoků), Křivánek 12, Půlpán 11 (+14 asistencí), Kejval 8, Dáňa 7, Svoboda 7, Stráněl 6 – Cousins 28, Gunn 21, Caruthers 18, Hudec 15, Mnarovejch 6, Zidzik 6, Volarik 5, Szabo 4

Úvodní duel v rámci letošního ročníku Severoevropské basketbalové ligy jsme odehráli s hráči Interu Bratislava. Průběžně čtvrtý tým Slovenské nejvyšší soutěže začal agresivně, patřily mu první tři koše a rychle se ujal vedení. Richard Bálint však domácí diváky uklidnil, když odpověděl dvěma trojkami a ukázal, že tak lehké to mít hosté určitě nebudou. Inter nás ovšem zaskočil skvělou střelbou za tři body a znovu získal pár bodů ve svůj prospěch. Hlavně díky tomu ovládli prvních deset minut o osm bodů.

Druhá čtvrtina byla ve znamení průběžného dotahování skóre. Dařilo se nám nacházet skulinky v obraně a útoky zakončovat na jistotu po dvou bodech. Dobrou práci odváděl opět Ethan Chargois a zanedlouho bylo vyrovnáno 43:43. Rychlá hra nahoru, dolů přinesla spoustu bodů na obou stranách a do konce první půle si oba týmy rozdělily podobnou sumu. Druhá část zápasu i díky dalšímu příspěvku Bálinta nakonec patřila nám a bylo založeno na další vyrovnaný zápas, stav před pauzou 52:57.

Vstup do třetí části vyšel znovu lépe hostům, tři trefy za tři a náskok devíti bodů. Opět jsme tak museli stahovat lehký náskok soupeře a byli tak pod tlakem. Rozhodit jsme se ale rozhodně nenechali a brzy jsme byli na rozdíl jednoho koše. Nastolené tempo z první půle pokračovalo, jakoby si hráči chtěli hlavně zastřílet a na obranu zapomínali. Když se však míč od desky či obruče odrazil, spustila se pod košem mela. Bylo znát, že mladíci chtějí hrát aktivně, být na míči a urvat po dlouhých minutách vedení na naši stranu. Rychlá rotace umožňovala držet zápas v tempu a každý chtěl být při svém pobytu na hřišti co nejplatnější. Inter hrál ale skvěle a připravil si sedmi bodový náskok do závěrečné čtvrtiny.

Začátek čtvrtého dějství jako přes kopírák, Inter si během čtyř minut vypracoval polštář 12-ti bodů a zdálo se, že nám slovenská strela před nosem ujede. Bálint však s 29 body tahal za záchranou brzdu a pět minut před koncem byl rozdíl ukrojen na šest bodů. Viktor Půlpán dnes v roli dvorního nahrávače hledal skvěle volné spoluhráče a měl podíl na fantastickém finiši, minutu a půl před sirénou vyrovnáno 99:99. Chargois proměnil dva trestné hody a jako první jsme se přehoupli přes hranici sta bodů. Vůbec poprvé jsme se tak dostali v zápase do vedení a sledovali jsme znovu nervy drásající závěr. Dva trestné hody měli k dispozici i hosté, proměnili pouze jeden a šest vteřin před koncem si vzal trenér Vaněk time-out. Poslední akce byla naše, Chargois byl tím, kdo měl střílet, obklopený třemi hráči dokázal ohrozit koš, ale míč se pouze naposledy dotkl jeho obruče. Ohromný comeback se tak bohužel nekonal a první zápas letošní ENBL prohráváme 101:103.

Martin Vaněk (hlavní trenér Basket Brno): „V první řadě gratuluji Interu Bratislava k vítězství. Dnes hráli velmi dobře. My jsme podali špatný výkon v obraně, zejména v prvním poločase, kdy jsme nechali klíčové hráče soupeře dostat se do hry. Byli jsme všude o krok pozadu. Nechci se vymlouvat, ale byl to náš čtvrtý zápas během deseti dnů, navíc s náročným cestováním, což nebylo jednoduché. Myslím, že jsme to v závěru měli ve svých rukou a mohli jsme zápas rozhodnout. Je to škoda, protože by to byla důležitá výhra v ENBL v boji o postup. Soupeř hrál bez dvou klíčových hráčů a možná jsme to v hlavách trochu podcenili. To jim umožnilo hrát uvolněně. V sobotu nás čeká další důležitý zápas, musíme pokračovat v práci a jednoznačně zlepšit obranu, protože není možné, abychom dvakrát za sebou dostali přes 100 bodů.“