Související zápas

Basket Brno

Přetahovanou v Jindřichově Hradci jsme ztratili až ve druhém prodloužení

GBA Fruko-Schulz Jindřichův Hradec: Basket Brno 99:89 pp (21:18, 22:12, 17:18, 16:28, 9:9, 14:4)

Body: Bajema 31, Pope 14, Kemm 12, Valentiny 12, Fairweather 11, Pekárek 7, Feštr 5, Wiznitzer 5, Kheil 2 - Bálint 20, Chargois 20 (+12 doskoků), Půlpán 17 (+13 doskoků a 6 asistencí), Kejval 16 (+8 doskoků), Dáňa 9, Svoboda 5, Stráněl 2

Na hřišti Jindřichova Hradce jsme nastupovali v již standardní základní sestavě. Čekal nás souboj s týmem z opačného konce tabulky. Jihočeši po návratu do nejvyšší soutěže čekají na výhru a po šesti odehraných zápasech se nachází na posledním místě tabulky. První koš byl stejně jako rozskok náš, nicméně domácí ukázali, že před svými diváky budou chtít konečně slavit vítězství. Soupeř se příliš jednoduše dostával až pod koš a zakončoval za dva i za tři body. Vlažnější začátek v našem podání dovolil soupeři hrát poměrně v klidu a zdárně dohrávat své útočné situace, první čtvrtina 18:21 z našeho pohledu.

Více jsme faulovali a Hradec dobře doskakoval, nedělal nám zápas rozhodně jednoduchý. V prvních čtyřech minutách druhé části jsme získali pouze tři body a dobře hrající soupeř nám odskočil již na devět bodů. Time-out trenéra Vaňka a bylo na čase zařadit vyšší stupeň. Rozhodně nám zaseknutí hry pomohlo, o minutu později to bylo už jen o čtyři, ale krátké momentum si vzali zase domácí. Zbytečně složitě jsme hledali cestu do střelecké pozice, mnoho míčů jsme ztráceli a darovali hráčům Hradce. Těm se to dařilo mnohem lépe a snadněji, chyby využívali a trestali. Velmi nepovedená pasáž zápasu vyústila ve ztrátu 13ti bodů, skóre 30-43 a ze šaten po pauze musel vyjít úplně jiný tým, než ten, co odehrál první poločas.

Začali jsme mnohem aktivněji, jak v útoku, tak i v obranné činnosti. Útočná kombinace dávala smysl a končila rozvlněnou síťkou. Zlepšenou obranou jsme donutili domácí odevzdat míč, poté co jim vypršel čas na svůj útok. Jenže Hradec pokračoval ve svém sympatickém výkonu a hráli dál nepříjemně. Nedostávali jsme příliš šancí na stáhnutí náskoku, úspěšnost střelby byla nízká a nadále jsme darovali domácím velký počet trestných hodů. Hradec byl před závěrečnou desetiminutovkou překvapivě blíže úspěchu a za úkol bylo stáhnout 12 bodů.

Viktor Půlpán dovezl míč do koše a získal první body čtvrté části pro nás. Hradec ale odpověděl trojkou a oponoval našemu začínajícímu tlaku. Střelou za tři kontroval Bálint a držel šance na dotáhnutí. Když přidal další koš i Chargois, naděje na obrat rázem vzrostly a náskok činil pět minut před koncem pouhé tři body. Na hřišti získávali čas hlavně hráči základní sestavy, kteří dnes bodově táhli celý výběr. Tak jak jsme zaspali my začátek zápasu, domácí jakoby si byli jistí svou výhrou a naší skvělou hrou jsme se konečně dotáhli a vyrovnali na 71:71. Dvě minuty před koncem jsme se teprve po druhé v celém zápase dostali do vedení a bylo na nás, jak závěr zvládneme. Oba týmy si vyměnily trestné hody a deset vteřin chybělo k rozseknutí dalšího vyrovnaného mače, na míči však domácí. Po jejich akci zůstala obruč bez ohrožení a poprvé v sezoně čekalo na oba celky prodloužení.

Nastavenou pětiminutovku začal Hradec dvěma slepenými koši. Matěj Dáňa se pak připomněl trojkou a po koši Půlpána znovu plichta. Viktor Půlpán byl klíčovým hráčem prodloužení, dalším příspěvkem vybojoval vedení o tři. To však byla hodnota dalšího koše na druhé straně a vítěz nebyl znám ani po prvním nastaveném čase.

Náskok tří bodů získal tentokrát Hradec. Adam Kejval korigoval úprk trestným hodem, ale následovala rozhodující série domácích. Síťka tancovala pouze na naší straně a rozdíl sedmi bodů byl nakonec nestažitelný. Jindřichův Hradec tak přetavil skvělý výkon v první sezónní vítězství poměrem 99:89.

Martin Vaněk (kouč Basket Brno): „My jsme dnes podali velmi špatný výkon. Prvních 30 minut z naší strany, řekl bych, nebylo ani hodné NBL, byl to opravdu velmi špatný výkon. Myslím, že tým byl celkově nastavený tak, že hrajeme s posledním a že to bude jednoduchý zápas, ale Jindřichův Hradec se posílil. Já jsem hráčům říkal, že výsledky jednoznačně neukazují, jak hrají, oni odehráli dobré zápasy a měli špatnou pasáž, kvůli čemuž ty zápasy prohráli. Z naší strany velmi špatný výkon. Pak ve 4 čtvrtině to honíme něčím, co nám není vlastní a co není naše hra. Na konci 1. prodloužení jsme nefaulovali, abychom soupeře zastavili a to nás zlomilo. Ale problém vidím speciálně v 1. poločase, udělali jsme 13 ztrát. V posledních zápasech si nevážíme balonu a musíme na tom zapracovat. Byl to velmi špatný výkon a s takovým výkonem nemůžu na venkovním hřišti pomýšlet na vítězství.”

Adam Kejval (pivot Basket Brno): „Trvalo nám hodně dlouho dostat se do zápasového rytmu. Soupeř nás překvapil aktivní a tvrdší hrou. Pak, když jsme se dostali do zápasu, prohrávali jsme ale už o dost bodů. Pak jsme se dostali do strašně těžké situace, skoro jsme vyhráli, ale bohužel nám nezbyly síly to udržet do konce. Myslím, že je to čistě naše chyba, jak přistupujeme k zápasu a musíme k tomu příště přistoupit lépe.”