258_20240920_101306.jpg

Kooperativa NBL se těší na 33. ročník

O víkendu odstartuje už 33. ročník nejvyšší basketbalové ligy Kooperativa NBL. Zájem diváků trvale stoupá a loni dokonce padl divácký rekord. Během léta bylo živo a řada hráčů změnila působiště. Liga přivítala dalšího nováčka z Jindřichova Hradce. Podaří se Nymburku opět obhájit titul a začít další dlouhou sérii vítězství?

V uplynulé sezoně se dokázal na tuzemský basketbalový trůn vrátit Nymburk, který ve finále přehrál
v poměru 4:1 Ústí nad Labem. Získal tak už 19. trofej za posledních 21 ligových ročníků. Ovšem poprvé mohli hráči nad hlavu pozvednout zbrusu nový krásný Pohár Jiřího Zídka staršího, který vznikl technologií 3D tisku ve spolupráci s prototypovou dílnou Josefa Průši –⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠PrusaLab.

Pro poražené Ústí nad Labem to byla i tak nejlepší sezona v historii klubu. Po zisku stříbra však
do letošní sezony klub z Ústí vstoupí prakticky s novým kádrem, úspěšný kouč Jan Šotnar po sezoně také zamířil do Pardubic. Na čelní příčky v nejlepší šestici klubů budou určitě cílit celky Opavy, Pardubic, Děčína, Brna ale třeba i Ostravy. Ta přitom loni začala sezonu s bilancí 1-10, ale i tak dokráčela po 11 letech do semifinále a brala čtvrtou příčku.

„Loňská sezona přinesla boj o nový pohár, který k naší radosti vzbuzuje jen pozitivní reakce. Titul po roční odmlce putuje do Nymburka. Bude zajímavé sledovat, zda nastartují další dynastii. V Kooperativa NBL vítáme nový klub z Jindřichova Hradce, který se na ligu i přes časovou náročnost dokázal připravit. Hodně týmů doznalo významných hráčských změn a jsem rád, že 33. ročník Kooperativa NBL bude určitě divácky atraktivní a nebude nouze o zajímavé příběhy,“ uvádí předseda Asociace prvoligových klubů (ALK) Tomáš Kotrč.

Loni Slavia Praha zachránila ligovou příslušnost až v baráži proti Svitavám. Letos se ujal trenérského kormidla navrátilec Lubomír Růžička. Kooperativa NBL přitom druhou sezonu v řadě obohatí klub
z jižních Čech. Zatímco loni dokázal do ligy vnést svěží vítr nováček z Písku, letos soutěž po nesplnění ligových podmínek ze strany Kolína doplní GBA Fruko-Schultz Jindřichův Hradec.

Mezi zajímavé hráčské změny lze uvést přesun jednoho z nejlepších střelců NBL Matěje Svobody
‚z Děčína do mistrovského Nymburku. Známý „světoběžník“ tuzemských palubovek Lamb Autrey
se ve své desáté sezoně v NBL podívá do osmého klubu NBL. Rozehrávač Ondřej Šiška po angažmá v Brně zamířil do Pardubic. Naopak z Pardubic odešla opora Tomáš Vyoral, který bude nově hrát rozehrávače v Ústí. Stejným směrem se vydal i playmaker Adam Číž z Kolína. Do Brna se po epizodní štaci ve Španělsku zase vrátil talentovaný Richard Bálint.

Do NBL se po třech letech vrací i bývalý reprezentant Blake Schilb, který bude ve 40 letech hrajícím asistentem nového kouče USK Davida Galea, s nímž v letech 2003-07 hrál v NCAA za univerzitu Loyola v Chicagu. Na nové působiště v Opavě se těší Marek Vyroubal z USK, Písek přivítal duo ex-ústeckých hráčů Johan Haiblík a Jan Karlovský. Bývalá opora Olomouce Lukáš Feštr bude nově dělat mentora mladíkům v Jindřichově Hradci.

V mezinárodních soutěžích se nadcházející sezoně objeví trojlístek týmů. Mistrovský Nymburk míří
do kvalifikace o Ligu Mistrů. Ta proběhne od 16. do 22. září, v semifinále kvalifikace narazí na kyperský Keravnos, nebo kosovský tým Trepca. V případě neúspěchu v kvalifikaci čeká Nymburk účast ve FIBA Europe Cupu. BK Opava a Basket Brno se přihlásily do Severoevropské ligy ENBL.

Brno bude patřit do skupiny B spolu s dánským Aarhusem (Bakken Bears), anglickým Bristolem, estonskou Keilou, rumunským Dinamem Bukurešť, slovenským Interem Bratislava, polskou Legií Varšava, norským Fyllingenem a německým Bambergem, který je největším jménem celé soutěže. Opava bude ve skupině A s rumunským Voluntari, nizozemským Groningenem, polskou Dziki Varšava, anglickým Newcastlem, bulharským Plevenem, slovenskou Spišskou Novou Vsí, estonským Tartu
a lotyšskou Valmierou.

V posledních dvou letech se významně zvýšil počet diváků Kooperativa NBL. Loni dorazilo do hal dvanácti týmů přes 223 tisíc diváků. Podařilo se překonat předloňský rekordní ročník a meziročně loni přišlo o dalších pět procent diváků více. Nejvíce diváků přišlo na Opavu - 37 336, průměr diváků
na utkání byl 1778. Na druhém místě díky finálové jízdě bylo Ústí se 35 268 fanoušky, což činí průměr 1306 diváků na utkání. Třetím týmem s průměrnou návštěvou přes tisíc diváků byl Děčín.

„Jako generální a titulární partner ligy jsme rádi, že zápasy přitahují více fanoušků a dlouhodobě se snažíme zaujmout a k basketbalu přilákat hlavně mladší generaci. O tom svědčí jak nový ligový pohár, vytvořený technologií 3D tisku - což je v českém sportu naprostý unikát, tak i volba místa dnešní tiskové konference. Důraz na moderní pojetí i technologie je pro nás důležitý a chceme divákovi vždy doručit co nejkvalitnější výstupy. Věříme, že s naší podporou bude v tomto směru basketbal mezi sportovními svazy vyčnívat,“ říká Jindřich Skrip, ředitel úseku marketingu a komunikace pojišťovny Kooperativa.

Dalším třem klubům k tisícové metě mnoho nechybělo. Ostravě 50 diváků, Pardubicím a Brnu pak 150 diváků. Všechny kluby vyjma Pardubic a Kolína si v návštěvnosti meziročně polepšily. Během sezony také přišla více než tisícovka diváků v 87 případech, devětkrát dokonce přes 2000 diváků.

Diváci a fanoušci basketbalu se mohou v nadcházející sezoně těšit na větší množství přenosů na stanici ČT Sport, kde se odvysílají přímé přenosy 14 zápasů z 22 utkání základní části. Dalších 35 přenosů uvidí také na ČT Sport plus. Fanoušci se mohou těšit také na 15 vysílání Studia basketbal. Veškerá utkání poběží samozřejmě také na platformě Tvcom.cz.

Loni vzhledem k oslavám 100 let česko-slovenského basketbalu proběhl speciální formát společného vyvrcholení Česko-slovenského poháru. Na pražské Královce se majiteli poháru stali hráči Nymburka, kteří ve finále přesvědčivě porazili slovenského mistra z Levic. Letošní finálový turnaj bude ve dnech 12. – 14.2. hostit Bratislava. Tradiční Kooperativa NBL All Star Game je pak naplánována na neděli 2. března.

Novým partnerem CZ BASKETBALL se stala nápojářská společnost DrWitt, která zajistí pitný režim
pro obě dospělé reprezentace a podepsala také partnerství s 10 kluby NBL.

Letos odstartuje nový projekt České asociace basketbalových rozhodčích (ČABR) a CZ BASKETBALL zaměřený na podporu začínajících rozhodčích. V rámci projektu Zelená píšťalka budou nováčci v řadách basketbalových arbitrů společně s loni vyškolenými rozhodčími do nové sezony vybaveni speciálními zelenými píšťalkami jako symbolem projektu. Podobně jako vozy autoškoly jsou na střeše označeny písmenem L, měla by i zelená píšťalka v první řadě dát všem ostatním účastníkům najevo, že se jedná o nového rozhodčího, který s pískáním začíná.

Celý projekt navazuje na širší iniciativu CZ BASKETBALL „Bez faulu“, která odkazuje na nezbytnou spolupráci hráčů, trenérů a rozhodčích pro kultivaci basketbalového prostředí a další rozvoj basketbalu správným směrem. „Sám dobře vzpomínám, jak náročné byly moje začátky v roli rozhodčího – a dnešní nálada ve společnosti tomu rozhodně nepomáhá. Přemýšlel jsem proto nad způsobem, jak novým kolegům a kolegyním v řadách rozhodčích pomoci s jejich prvními zápasy, aby se i pro ně stalo pískání celoživotní vášní,“ přibližuje myšlenku iniciátor projektu Michal Perlík, který je sám aktivním ligovým rozhodčím.

Česká basketbalová federace a ALK navázala letos dlouhodobé partnerství s Nadací Tipsport
a neziskovou organizací INCIEN zaměřené na udržitelnost a minimalizaci dopadů na životní prostředí. Udržitelnost byla zařazena do celkové strategie CSR ČBF a její principy budou ve fungování federace
i v dílčích projektech více prosazovány. Dosud šlo spíše o jednorázové projekty. Ambicí projektu je zastřešit všechny environmentální aktivity v rámci ČBF a Kooperativa NBL i Chance ŽBL a poskytnout další edukaci v této oblasti. Na poli NBL odstartuje pilotním projektem ve dvou klubech BX ARMEX Děčín a Basket Brno, v případě ŽBL půjde o kluby USK Praha a Žabiny Brno.

Pokračovat bude samozřejmě projekt Bez faulu. V jeho charitativní části ve spolupráci s Kontem Bariéry se bude jako každoročně podporovat konkrétní vybraný žadatel o pomoc. Loni se vybralo 302 170 korun, letos je ambicí částku opět překonat a opět podpořit hráče či klub z para basketbalu. Další edukační část projektu Bez faulu ke zlepšení a kultivaci sportovního prostředí bude pokračovat s ambasadory i Ivanem Trojanem v novém klipu.