Ve slovenské Bratislavě se náš tým utká s domácím Interem Bratislava, maďarským Honvéd Academy, finským Drive Academy a britským London Lions.
K Pražským jezdcům míří tři vozíky!
Nad očekávání otevřela srdce spousty dárců letošní basketbalová charita Bez faulu, na níž se rukou nerozlučnou podílejí kluby nejvyšší mužské soutěže Kooperativa NBL, Konto Bariéry, Česká televize a titulární partner ligy pojišťovna Kooperativa. Díky jejich společnému úsilí a za velké podpory individuálních přispěvatelů z řad fanoušků a dalších dobrých duší se podařilo shromáždit úžasných 302.170 korun.
Tato částka znamená, že se nejenže vybralo dost prostředků na nový speciální vozík na parabasketbal pro 32letého hráče Pražských jezdců Mikuláše Hapku, který dosud využíval už vysloužilý vozík, ale nový herní prostředek navíc osedlají i další dva členové jeho ligového týmu.
„Sbírka na můj nový basketbalový vozík dopadla nad všechna očekávání. Nejenom, že se vybralo na ten můj, ale i na dva další pro mé spoluhráče, kapitánku týmu Janu a pivota Radka. Náš vozový park teď bude skoro zbrusu nový! Děkujeme moc všem přispívajícím a držte nám palce v červnu na zápasech Českého poháru v parabasketbalu,” neskrývá nadšení vystudovaný designér Mikuláš Hapka, který šek s vybranou částkou přebral osobně po skončení sobotní All-Star Game v Opavě.
Skvělý výsledek sbírky potěšil i ředitelku Nadace Charty 77 a Konta Bariéry Jolanu Voldánovou. „Letošní ročník charitativní akce Bez faulu ukázal, že společně s Českou basketbalovou federací umíme oslovit mnohem širší publikum, než jen basketbalové nadšence. Máme v nadaci obrovskou radost, protože proti loňsku je vybraná částka dvojnásobná. Místo očekávaného jednoho vozíku pro Mikuláše si tým Pražských jezdců může pořídit ještě dva a pomoci tak dalším hráčům, kteří budou moct začít okamžitě trénovat. Neusínáme na vavřínech, ale neklademe si ani malé cíle. Věřím, že nám to s basketbalovou federací skvěle pošlape i příští rok,” uvedla.
Princip příspěvku ligových klubů byl i letos stejný jako v předešlých letech, kdy si každý klub vybral jeden domácí zápas a v něm pak za každou minutou střelu týmu přispěl stokorunou, za každý faul dvěma sty a za technickou chybu tisícikorunou.
Jednotlivé celky pomohly následujícími částkami:
Nymburk: 14.000 korun (včetně příspěvku hráčů)
Slavia: 13.590 korun (včetně výtěžku ze vstupného)
Opava: 9700 korun
Ostrava: 8.700 korun
Písek: 8.700 korun
Pardubice: 8700 korun
Děčín: 8.600 korun
Ústí: 8.300 korun
Brno: 8200 korun
USK Praha: 7.900 korun
Olomoucko: 7.500 korun
Kolín: 7300 korun
Tucet klubů se hlavně díky 256 faulům, 461 minutým střelám a 3 technických chybám v průběhu 12 zápasů charity složil na 111.190 korun. To ale ani zdaleka nebylo vše. Dary na transparentní účet, dárcovské zprávy i pokladničky v halách přinesly dalších 113.595 korun. Zásadní částkou se podíleli i ligoví rozhodčí (27.253 korun), Asociace ligových klubů NBL (26.332) a také titulární partner soutěže (23.800 korun), který prostřednictvím mechanismu Kooperativa Faktoru oceňoval ve sledovaném období každou smeč či alley-oop (smeč po zachycení míče během letu hráče ke koši).
„Chtěl bych za ligu moc poděkovat všem fanouškům, kteří se zapojili a pomohli nám, ať už skrz dárcovské DMS, příspěvky do pokladniček v halách nebo příspěvky na transparentní účet Konta Bariéry, vybrat v rámci letošní charity Bez faulu rekordní sumu. To, že pomůžeme nejen Mikuláši Hapkovi, ale také jeho týmu, se samozřejmě povedlo rovněž díky zvýšené propagaci a opětovnému zapojení všech klubů Kooperativa NBL či titulárního a generálního partnera soutěže pojišťovny Kooperativa. Ukázalo se, že charita Bez faulu má obrovský smysl, protože lidé chtějí pomáhat druhým a sportovci na ty, kteří v životě nemají tolik štěstí, pamatují. Speciální dík patří Kontu Bariéry, bez jehož pomoci a podpory bychom na tak vysokou sumu nikdy nedosáhli. Věřím, že podobné projekty se brzy podaří zrealizovat nejen v NBL, ale také v dalších soutěžích či složkách České basketbalové federace,” poděkoval za celou ligu i její sportovní ředitel Šimon Sedlařík.
A manažerka CSR České basketbalové federace Michaela Veselá doplnila: „Projekt Bez faulu patří mezi pilíře federačního CSR a má dvě části - vzdělávací a charitativní. V rámci té charitativní spolupracujeme už řadu let s Kontem Bariéry a každý rok můžeme pomoci konkrétnímu hendikepovanému sportovci. Vybraná finanční částka, ale i celý průběh kampaně Bez faulu byl skvělý a kluby Kooperativa NBL byly v rámci Bez faulu velmi aktivní. Stejně tak partneři projektu, Konto Bariéry, Česká televize a Kooperativa. Letos se navíc výrazně zapojili také rozhodčí a přispěli významnou částkou. Ale hlavně se nám podařilo oslovit širokou veřejnost a ukázat, jak sport pomáhá. Basketbal spojil dohromady mnoho lidí a výsledkem je pomoc třem sportovcům.”