Ve druhém utkání čtvrtfinálové série play-off mezi Basketem Brno a týmem BK Opava došlo ke sporné situaci a podle našeho názoru k velkému pochybení rozhodčích. Podali jsme proto protest, který ale sportovní ředitel ligy zamítl. Odvoláváme se k řediteli ligy.

V čase 6:37 třetí čtvrtiny byla hráčem #21 Radovanem Kouřilem vypuštěna střela, která se dle verdiktu rozhodčích nedotkla konstrukce zařízení. Následné dva body, které vsítil po odraženém míči od desky hráč Opavy #14 Martin Gniadek tak nemohly být uznány. Hra se po verdiktu rozhodčích zastavila v čase 6:37 po vypršení limitu 24 vteřin na útok. Následně rozhodčí rozhodli o neuznání koše hráče #14 Martina Gniadka. Hra dle našeho uvážení měla pokračovat držením míče domácího týmu.

Následně si trenér Opavy Petr Czudek vyžádal Coach‘s challenge, zda se míč dotkl konstrukce zařízení či nikoliv. Na základě platných pravidel FIBA nemá trenér právo na vyžádání Coach‘s challenge na situaci, zda se míč dotkl konstrukce zařízení či nikoliv. Dle našeho uvážení tedy Coach‘s challenge neměla být udělena.

Hlavní rozhodčí Jan Baloun přesto rozhodl o přezkoumání situace, přičemž pochybil v plném rozsahu, jelikož neměl oporu ve výkladu pravidel. Po přezkoumání situace rozhodčí verdikt změnili a koš uznali.

Basket Brno a.s. má za to, že rozhodčí hrubě pochybili a uznali koš hráče #14 Martina Gniadka, který padl zcela v nesouladu pravidel. Tento verdikt ovlivnil konečný výsledek utkání č. 266, druhého čtvrtfinále mezi týmy Basket Brno a BK Opava.

Na základě těchto skutečností Basket Brno a.s. žádal o přezkoumání celé situace ustanoveným sportovním ředitelem ligy panem Ing. Tomášem Kotrčem a zcela transparentního rozhodnutí, čímž pro nás je dle platných pravidel FIBA opakování tohoto utkání.

Rozhodnutí sportovního ředitele ligy:

Rozhodčí v utkání nemá právo přezkoumávat situaci, v níž by měl zjišťovat, zda se míč dotkl obruče, nebo ne. Rozhodčí na základě původního verdiktu, že koš neplatí, měli své rozhodnutí potvrdit a koš neuznat. Nestalo se tak, jde proto o pochybení rozhodčích. Zároveň je ale nutné poznamenat, že chybný byl rovněž původní verdikt sudích: ze záběrů, které jsou SŘ k dispozici, je prokazatelné, že míč se obruče při střele Radovana Kouřila dotkl.

Protest klubu BASKET BRNO, a.s., o opakování utkání se tak vzhledem k výše uvedenému i faktu, že chyba nepřišla v koncovce utkání, nýbrž v první polovině třetí čtvrtiny, zamítá. Zároveň je ale SŘ přesvědčen, že vzhledem k zásadnímu pochybení sudích je nutné z incidentu vyvodit důsledky.

Proti tomuto rozhodnutí se odvoláváme k vrchnímu řediteli NBL podle článku 41 SŘB.