Basket Brno vs BK Opava

23.4.2023 | 18:00 | STAREZ Aréna Vodova | Vstupenky v síti ticketportal (odkaz ZDE)

24.4.2023 | 18:00 | STAREZ Aréna Vodova | Vstupenky v síti ticketportal (odkaz ZDE)

Opava po úspěšné loňské sezóně začala i tento rok velmi dobře. První kolo s mistrem z Nymburka sice prohrála (61:69), poté ale vyhrála pět utkání v řadě, včetně zápasu s Basketem Brno a v tabulce Kooperativa NBL se dostala na první místo. Následná prohra s Olomouckem ale odstartovala trápení vicemistra a po šestnácti odehraných kolech se Opava dostala až na osmé místo a hrozilo jí, že se nedostane do nadstavbové skupiny A1. Nakonec se j to povedlo a do skupiny A1 postoupila ze šestého místa.

Ve skupině A1 se pohybovala kolem 6.-8. místa a nakonec Slezané skončili na sedmé příčce, která pro našeho čtvrtfinálového soupeře znamenala účast v předkole play-off. V něm se Opava utkala se Slavii Praha a po první výhře 97:82 se zdálo, že bez problémů do hlavní části play-off postoupí. Opak byl ale pravdou, v Praze domácí Slavie vyhrála o 5 bodů a vynutila si rozhodující zápas. Ten nakonec Opava po velmi dobrém výkonu zvládla a s Basketem Brno se utká v sérii hrané na 4 vítězné utkání o postup do semifinále play-off Kooperativa NBL.

Naše sezóna se zatím vyvíjí podle předsezónních cílů. Od začátku sezóny jsme se drželi na předních pozicích, po třináctém kole základní části jsme se dostali před Nymburk a první pozici po základní části jsme udrželi. Do play-off jdeme z druhé pozice, skončili jsme se stejnou bilancí jako Nymburk, avšak s horší bilancí vzájemných zápasů. Jediná výhra nás tedy dělila od toho, abychom do vyřazovací části šli z první pozice.

S Opavou jsme se tuto sezónu utkali čtyřikrát. Jedná se o neoblíbeného soupeře, jelikož dosavadní bilance hovoří v prospěch Slezanů v poměru 3:1. Nejdřív jsme v Opavě prohráli 77:86, pak v domácím prostředí 76:95 a poté jsme opět z Opavy odešli z prohrou 81:84. Poslední vzájemné utkání jsme odehráli 8.4., když jsme ve STAREZ Aréně Vodova dokázali poprvé v této sezóně Opavu porazit a vyhráli jsme 85:76.

S Opavou jsme se utkali i v loňském play-off. Bylo to v semifinále a Opava začínala na domácí palubovce. Po prvních dvou zápasech jsme prohrávali 0:2 a sice jsme pak doma snížili na 1:2, série skončila 4:1 a do finále postoupil náš soupeř.

V neděli to bude první zápas v našem dresu pro nového hráče, Sir´Dominica Pointera. Do zápasu nenastoupí Danilo Djuricic, který si zlomil ruku a sezóna pro něj z největší pravděpodobností skončila.

V neděli to bude významný basketbalový den pro Brno, v 15:00 se utká v hale Morenda tým U23 v 1. lize mužů s Pískem. Bude to druhý zápas finálové série hrané na dvě vítězství. Od 18:00 bude pokračovat ve STAREZ Aréně Vodova hlavní basketbalový program, startuje nejdůležitější část sezóny, play-off Kooperativa NBL.

Absence v utkání: Djuricic (zlomená ruka, dlouhodobé zranění)

Atrakce utkání: Na zápase si diváci mohou koupit play-off trička, plakáty a podpisové kartičky. O poločase budou probíhat dvě soutěže pro diváky. Před zápasem budeme předávat cenu za nejlepšího trenéra a nejlepšího obránce Kooperativa NBL.

Lubomír Růžička (hlavní trenér Basketu Brno): ,,Do play-off jdeme z druhého místa, což znamená výhodu domácí palubovky. Do zápasů jdeme s hlavou nahoru a s pokorou. Zároveň musíme být dostatečně sebevědomí, protože ten respekt jsme si získali zejména dobrými výkony, které jsme předváděli na palubovce celou sezónu.“

Martin Vaněk (asistent trenéra Basketu Brno): ,,Opava je zkušený tým, který nás loni vyřadil v semifinále. Letos nemají tak dobrou sezónu, ale mají tam zkušené hráče a jsou velmi tvrdým týmem. My máme kvalitní kádr, který by to měl zvládnout.

Silná stránka Opavy je šíře kádru a zkušenost, ten tým hraje dlouho spolu. Na hřišti se často objeví pět hráčů, kde každý může vystřelit za tři. Na druhou stranu má Opava pár hráčů, kteří už jsou ,,starší“, což může být jejich nevýhoda zejména v play-off.“

Šimon Puršl (pivot Basketu Brno): ,,Všichni jsme si vědomi toho, co nás v prvním kole play-off čeká. Opava nebude lehký soupeř a obzvlášť mám se proti ní nedařilo. Jako velkou výhodu beru to, že začínáme doma. Myslím si, že když začneme s intenzivní obranou a rychlou hrou, jakou jsme ukazovali po většinu sezony, odrazíme se tak i do dalších utkání a myslím, že bychom čtvrtfinále měli zvládnout.“

Čtvrtfinálové série:

ERA Basketball Nymburk (1): USK Praha (9)

Basket Brno (2): BK Opava (7)

BK Děčín (3): NH Ostrava (6)

BK KVIS Pardubice (4): SLUNETA Ústí nad Labem (5)

Vstupenky na čtvrtfinále play-off v síti ticketportal: https://www.ticketportal.cz/event/BASKET-BRNO-ctvrtfinale-Play-Off