Basket Brno vs BK Opava 85:76 (21:20, 27:15, 20:19, 17:22)

Body: Bálint 25, Chatman 21 (+6 doskoků), Djuricic 9 (+7 doskoků), Puršl 8, Křivánek 7, Kárnik 7(+7 doskoků), Půlpán 6 (+8 doskoků), Dáňa 2 – Mokráň 26, Slavík 16, Šiřina 11, Gniadek 8, Kvapil 7, Švandrlík 3, Farský 3, Jurečka 2

Do zápasu s Opavou jsme nastoupili bez kapitána Krakoviče a také chyběl Andrew Smith. Oba chyběli z důvodu lehkého zranění a nemoci. V první minutě se navíc zranil Culpepper, který musel odejít na lékařské ošetření. O jeho zdravotním stavu budeme informovat, ale na play-off by měl být připraven. 3:30 do konce jsme přišli o dalšího hráče, Danilo Djuricic si zranil ruku. Jeho zranění bude pravděpodobně vážnější, o tom, zda bude připraven pro play-off se rozhodne v nejbližších dnech po konzultaci s lékaři. Také o jeho stavu budeme informovat.

Začátek utkání s týmem, který jsme ještě tuto sezonu neporazili, byl výborný. Vedli jsme 9:0 a pak i 15:6. Opava ale náskok dokázala odvrátit a otočila stav duelu. Velmi důležitá byla pro nás druhá čtvrtina, kterou jsme vyhráli 27:15 zejména díky výborné obraně a útočnému doskoku. Do šaten jsme odcházeli za stavu 48:35.

Třetí část hry otevřel Půlpán efektní akcí alley-oop. Vedli jsme o 19 bodů, Opava ale snížila na rozdíl jedenácti. Dvouciferný náskok jsme si udržovali po celou třetí čtvrtinu a do poslední části jsme jeli za stavu 68:54. Až 3 minuty před koncem zápasu snížili Slezané na menší než deseti bodový rozdíl, závěr jsme si ale pohlídali a poprvé v sezóně jsme nad loňským vicemistrem ligy vyhráli.

Je tedy jasné, že do play-off půjdeme z druhého místa. Našeho soupeře ve čtvrtfinále určí předkolo. V předkole se utká Slavia Praha a USK Praha se dvěma celky z trojice Kolín, Ostrava a Opava. Ve středu nás čeká poslední utkání v nadstavbové části A1, které odehrajeme proti Slunetě Ústí nad Labem.

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Proti Opavě je vždy složité hrát. Už v posledním zápase v Opavě, který jsme prohráli o 3 body, jsme podali dobrý výkon. Klíčem k dnešní výhře byla určitě druhá čtvrtina a zlepšená obrana právě ve druhé části. Bodový polštář třinácti bodů byl rozhodující, že jsme ho udrželi po třech čtvrtinách. Pak se sice Opava dostala na sedm bodů, ale už neměla čas. Dnes si myslím, že rozhodla zlepšená obrana a koncentrace v obraně. Věděli jsme, že Jakub Krakovič, ani Andrew Smith dnes nebudou hrát a výborně nás podrželi mladí kluci, který odehráli dobré pasáže.”

Richard Bálint (křídlo Basket Brno): „Dnes jsme si pohlídali doskok a neudělali jsme blbé ztráty, co jsme dělali v minulých zápasech. Celý zápas jsme kontrolovali skore. Poslední zápasy nám chyběl ve hře rytmus a v tomhle zápase jsme se našli. Hráli jsme jako tým, posouvali jsme si to v útoku a hráli jsme dobře i v obraně.”

David Zach (asistent BK Opava): „Problém bych hledal už v prvním poločase, kde se nám nevydařilo posledních 5 minut. Klíčový byl útočný doskok domácích, kde jsme je nebyli schopni zastavit a tím ten zápas dostali pod kontrolu.”

Jakub Mokráň (power forward BK Opava): „Posledních 5 minut druhé čtvrtiny nás stálo zápas. Hráli jsme vyrovnanou partii a poté jsme nevěděli skórovat. Brno dávalo koš za košem a těžko se to dohánělo. Problém jsme měli také na doskoku, či tam byla malá nebo velká sestava a i to rozhodlo.”