Basketbalový klub z Brna po 20 letech v Českém poháru získal stříbrné medaile. Před 31 lety se basketbalové Brno radovalo naposled z vítězství a zisku trofeje. Další finálové účasti z roku 1997 a 2003 i zisk trofeje z roku 1992 si ve stručnosti připomeneme v následujícím textu.

Basketbalisté Brna se utkali v neděli 19. března ve finále Českého poháru s mužstvem BK Armex Děčín a po prohře 87:74 napodobili finálovou účast brněnských basketbalistů z března 1997, kdy se hrálo v Kroměříži a z března 2003, kdy mužstvo Miroslava Pospíšila nestačilo ve finále na BK Opava a po prohře 79:72 ze Svitav přivezlo rovněž stříbrné medaile. Obě finálové účasti dopadly lépe pro mužstvo z Opavy, se kterým se v obou finálových duelech potkalo. Semifinále v roce 1997 bylo velmi dramatické a jednobodové vítězství 96:95 nad USK Praha hovoří za vše. Bez klasických opor Svobody, Jelínka a Babky odehrál brněnský Stavex skvělý turnaj a základní sestava Jiří Navrátil, Aleš Kočvara, Pavel Beneš, Ladislav Sokolovský a Filip Kyrš však na silný mistrovský celek z Opavy nestačila a prohra 66:57 znamenala opět stříbrné medaile. Když se vrátíme kousek dál do historie, ve vzpomínkách kapitána Libora Jeřábka a z jeho vyprávění můžeme okomentovat  zisk posledního poháru pro brněnské basketbalisty, který se hrál ještě v bývalém Československu.

Bylo to v sezoně 1991/92 kdy basketbalisté BVC Brno odehráli finálový turnaj Československého poháru na palubovce nově postavené haly v Chomutově. „Na turnaj jsme odjížděli jako třetí tým ligové tabulky a naše ambice nebyly nijak přehnané, navíc když nám los přiřkl do semifinále  jednoho z lídrů ligy, celek BC Prievidza” zavzpomínal na toto období pivot Jan Svoboda. Do turnaje byly nasazeny automaticky nejlepší čtyři celky podle umístění v dlouhodobé části ligy. Prvenství nečekaně, zato zcela suverénně vybojovali hráči BVC Brno. Vítězstvím v semifinále 81:62 nad slovenským celkem z Prievidze se blýskl 25 body Jan Svoboda a ve finále mužstvo z Brna po vynikajícím výkonu celého mužstva, kdy se střelecky dařilo zejména Martinu Šibalovi, který nasázel 34 bodů. Jan Svoboda přidal 27 bodů a podkošová dominance velmi hřála trenérské duo Pospíšil, Zd. Bobrovský. Hrálo se ve vysokém tempu a naše mužstvo kralovalo pod oběma koši. Hra pivotů, na které si trenér Brna Miroslav Pospíšil velmi zakládal, byla pozičně vynikající a touto výhrou si brněnské mužstvo zajistilo účast v Evropském poháru klubů pro nadcházející sezonu.

Týmové foto z roku 1992, zleva :

Zdeněk Bobrovský, Petr Czudek, Pavel Harásek, Libor Jeřábek, Martin Šibal, Petr Němec, Petr Musil, Jan Svoboda, Pavel Strašák, Eda Beneš, Pavel Pelikán, masér – Emil Motúz.