Do Basketu Brno přichází nová posila, český reprezentant, 206 cm vysoký pivot James Karnik. S klubem se dohodl na smlouvě do konce sezóny.

James se narodil v Kanadě, ale loni v létě se rozhodl reprezentovat zemi svých prarodičů – Česko.

Má český pas a jak sám o sobě prozrazuje i českou krev. Právě jeho děda z otcovy strany měl v 60. letech minulého století textilní továrnu ve východních Čechách, ale v roce 1967 se kvůli politickým tlakům rozhodl emigrovat. S manželkou a tehdy šestiletým synem, otcem Jamese, zamířili do Kanady.

Basketbalovou kariéru začal James Karnik v Americké NCAA. Tři sezóny odehrál v týmu Lehigh Mountain Hawks, kde v třetí sezóně zaznamenával 12 bodů a 7 doskoků na zápas. Pak přestoupil na kvalitní Boston College, kde byly jeho průměry 10 bodů a 5 doskoků na jedno utkání.

V loňské sezóně odehrál také 10 utkání v kanadské CEBL, kde nasbíral 16 bodů a téměř 8 doskoků na zápas. V této sezoně se přesunul do Evropy, konkrétně do Švýcarska, do týmu Lions de Geneve. Ve Švýcarsku odehrál ale jen tři utkání s průměrem víc jak 10 bodů a téměř 5 doskoků na zápas.

Za Českou reprezentaci nastoupil ke dvěma přípravným utkáním v srpnu 2022. S Bulharskem si připsal první start a první čtyři minuty, v zápase s Chorvatskem stihl za minutu a půl na palubovce jednu trojku. Předevčírem, proti Francii, odehrál čtyři minuty a zaznamenal jeden doskok.

Roman Marko (generální manažer Basketu Brno): ,,Delší dobu se snažíme posílit na pozici pivota a proto jsme se rozhodli angažovat českého reprezentanta Jamese Karníka. I přestože neodehrál v probíhající sezoně mnoho utkání vinou zranění kolene, věříme, že především na doskoku a v obraně, kde nás prozatím nejvíce tlačí bota, bude posilou. Máme před sebou ještě dva cíle sezony, český pohár a playoff Kooperativa NBL a doufám, že se nám tímto krokem podaří zkvalitnit stávající soupisku.”

James Karnik (nový hráč Basketu Brno): ,,Jsem velmi nadšený, že mám příležitost hrát za Brno a hrát českou ligu. Těším se na spolupráci se všemi trenéry, hráči i managementem. Budu tvrdě pracovat pro Brno a chci se podílet na dobrých výsledcích, které tento tým má. Doufám, že se nám podaří vybojovat dobré umístění v Kooperativa NBL a v Českém poháru.“