Basket Brno: Trefl Sopot

31.1.2023 | 16:30 | Live na tvcom.cz

Ještě jsme ani nestihli pořádně oslavit historickou výhru nad Nymburkem a už dnes odjíždíme do Polska na další, pro nás poslední dvě utkání severoevropské ligy ENBL. Ve městě Ostrow Wielkopolski se utkáme postupně s polským týmem Trefl Sopot a ve středu nás čeká litevský BC Wolves.

Náš úterní soupeř Trefl Sopot bojuje o postup do play-off ENBL, když je momentálně na čtvrtém, postupovém místě s bilancí 3 výhry a 2 prohry. Tuto sezonu začal dvěma prohrami, postupně se Štětínem a poté s izraelským Ness Ziona. Tři výhry nad Tartu, Valmierou a BC Wolves mu ale umožnili bojovat o postup do play-off, bude k tomu ale potřebovat vyhrát minimálně jeden zápas.

My jsme zatím na sedmém místě ve skupině B s jednou výhrou, kterou jsme zaznamenali minulý týden v Lotyšsku. S ENBL se ale chceme rozloučit dobrými výkony a chceme tak navázat na úspěšné tažení v české Kooperativa NBL

Trefl Sopot hraje nejvyšší polskou soutěž, kde je třetím nejlepším týmem dosavadního průběhu sezóny. Z 18ti zápasů vyhrál patnáct a navíc vyhrál poslední čtyři utkání a na ENBL přijíždí ve velké formě.

Zajímavou postavou v soupeřově týmu je trenér Žan Tabak. Tento 52letý Chorvat má za sebou výbornou kariéru i jako hráč a také jako trenér. 5 sezon hrál v NBA, s týmem Houston Rockets získal také titul NBA. Dále hrál v týmech Toront Raptors, Boston Celtics a Indiana Pacers. V Evropě byl součástí týmů jako Fenerbahce Istanbul, Malaga a především Real Madrid. Třikrát se mu jako hráči podařilo vyhrát nejprestižnější evropskou soutěž, Euroligu.

Po hráčské kariéře se vydal na trenérskou dráhu, kde začínal jako asistent trenéra v Realu Madrid, se kterým získal mimo jiné také Euroligový titul. Dvakrát vyhrál španělskou nejvyšší soutěž a stal se vítězem Eurocupu. Jako hlavní trenér vyhrál titul v Izraeli s Maccabi Tel Aviv a v roce 2021 se stal trenérem roku v polské nejvyšší lize.

Také byl součásti reprezentačního výběru Chorvatska, získal bronzovou medaili v roce 1993 na Eurobasketu, ale hlavně byl součástí stříbrného Chorvatského týmu na olympiádě v Barceloně 1992, kde tento tým prohrál ve finále s nejlepším basketbalovým týmem všech dob, slavným USA Dream teamem (v tomto týmu hráli hvězdy jako Michael Jordan, Magic Johnson nebo Larry Bird).

Hráčský kádr týmu Trefl Sopot je tvořen především zahraničními hráči. Nejlepším střelcem v této sezóně je Garrett Nevels, bývalý hráč Slasku Wroclaw, nebo Porta.

My jedeme do Polska po vítězném utkání v Nymburce, po kterém je jasné, že vyhrajeme základní část Kooperativa NBL. Po návratu nás v sobotu čeká na domácí palubovce Kolín. Do polského Ostrowa Wielkopolski jsme odjeli bez Šimona Svobody, který bojuje se zraněním zad a také bez kapitána Jakuba Krakoviče, který zápasy neodehraje kvůli nemoci.

Absence v utkání: Šimon Svoboda (zranění zad), Jakub Krakovič (nemoc)

Matěj Dáňa (hráč Basketu Brno): ,,Máme před sebou dva těžké zápasy v Polsku. Polský tým Trefl Sopot hraje velmi dobře polskou ligu, mají tam několik výborných hráčů, na které si budeme muset dát pozor. Na zápas se těšíme a uděláme všechno proto, abychom vyhráli.”