ERA Basketball Nymburk: Basket Brno 79:83 (23:19, 20:19, 18:26, 18:19)

Body: Palyza 14, Watson 14, Sehnal 13, Boeheim 8, Lockett 7, Kříž 7, Rylich 4, Tůma 4, Kovář 3, Reeves 3, Benda 2 – Puršl 15 (+6 doskoků), Půlpán 14 (+9 doskoků), Bálint 14, Culpepper 11 (+6 doskoků), Krakovič 9, Chatman 8 (+6 doskoků), Djuricic 6, Dáňa 4, Nečas 2

Zápas v Nymburku byl opět zápas o první místo v tabulce Kooperativa NBL. První vzájemné utkání v této sezoně jsme prohráli 104:111.

První body zápasu dal Šimon Puršl, ale domáci hned otočili na 8:2. Šňůru domácích zastavil až Bálint. Za stavu 8:10 domácí Nymburk opět utekl na 14:8. Po trojce Krakoviče byl stav 19:21 pro Nymburk, který dal i poslední dva body čtvrtiny a po první části jsme prohrávali o čtyři body.

Ve druhé čtvrtině jsme po koši Chatmana poprvé od úvodu vedli (28:27). Hra byla vyrovnaná, z poslední akce v prvním poločase domácí vytěžili trojku Sehnala, který poslal Nymburk do vedení o pět bodů.

Třetí čtvrtina začala pro domácí dobře. Rychle vedli 48:42. Poté ale přišla devíti bodová šňůra našeho týmu a byli jsme to my, kdo se dostal do vedení (51:48). Vedení se nadále střídalo, domácí šli do vedení 56:51. Hned na to jsme se ale dostali dopředu my, vedli jsme už o šest bodů (64:58). Poslední slovo ve třetí čtvrtině měli domácí, kteří trojkou snížili na 61:64.

Puršl v poslední části hry, šest minut před koncem, zvyšoval už na rozdíl osmi bodů (72:64). Domácí dvěma trojkami snížili na 73:75 a poté Lockett trestním hoden upravil na rozdíl jediného bodu. Krakovič proměněnou šestkou a Culpepper střelou za 2 body zvyšovali na 78:74. Sehnal minutu před koncem trojkou snížil opět na rozdíl jediného bodu, ale poté, 16 vteřin před koncem Culpepper střelou za 2 body upravil na 82:79. Poslední akci Nymburka jsme ubránili a zápas ukončil jedním trestním hodem Krakovič.

Výhra nad mistrem je o to cennější, že to byla první výhra v klubové historii. Brněnský basketbal nevyhrál nad tímto soupeřem od roku 2006. Díky tomuto zápasu jsme si také uhájili první místo v tabulce Kooperativa NBL a navíc je jasné, že základní část vyhrajeme. Před posledním zápasem, který odehrajeme o týden s Kolínem v domácím prostředí, máme náskok dvou výher právě nad Nymburkem a Děčínem.

Lubomír Růžička (trenér Brna): „Je to první krůček v rámci historie, první vítězství nad Nymburkem a první triumf v základní části. Ale zítra je zas nový den a stále je to jen prostředek sezony. Do play off ještě zbývá 15 zápasů. Teď musíme zapracovat nové hráče a snažit se o to, abychom hráli jako dnes ve třetí čtvrtině. To byl náš basketbal. V první půlce jsme měli spoustu střel, ale neproměňovali jsme je. Jsem strašně rád za výhru, protože nám dá elán do další práce. Hodně nám pomohl ten výjezd do Lotyšska, kde jsme mohli strávit tři dny pohromadě, koukali jsme na hodně videí a měli jsme tam i dobrý zápas. Mohli jsme si vyzkoušet hru se třemi guardy, kluci se stále poznávají. Mám z toho dobrý pocit a vůbec mi nevadí ten náročnější program, protože já bych byl nejraději v hale pořád. Poté, co jsme měli problémy s Watsonem, jsme na něj od začátku druhé půle nasadili Kubu Krakoviče. ten si sice udělal fauly, ale odvedl dobrou práci a věděli jsme, že Šimon Puršl nám tam pak zas pomůže z lavičky. Toto rozhodnutí nám vyšlo. Culpepper byl už trochu frustrovaný, ale je to velký hráč a i když nedává, tak si další pozice vzal a začalo mu to padat. Puršl s Culpepperem nám dali ve druhé půli 25 bodů a to bylo rozhodující.

Viktor Půlpán (hráč Brna): „Byl to hodně vyrovnaný zápas a náročný. Jsem rád, že jsme to urvali, i když jsme tam měli hlušší místa. Ale udrželi jsme se v kontaktu, což bylo klíčové, abychom to pak na konci urvali. V první půli nám to tolik nepadalo, zvláště některým, ale těm to pak zase padalo ve druhé půli jako třeba Šimonovi Puršlovi a Randymu Culpepperovi. Máme tým dobře poskládaný, že se o ty body dokážeme všichni podělit. Právě proto to mají týmy proti nám těžké, protože to není jen o jednom či dvou hráčích. Teď byl program náročný, ale poprali jsme se s tím dobře a dokázali jsme to dnes zlomit, což je pro nás důležité do dalších zápasů. Ve druhé půli jsme začali lépe plnit pokyny, se kterými jsme šli do zápasu. nedovolili jsme Watsonovi jednoduché koše jako v první půli. Dobře jsme bránili.“