ERA Basketball Nymburk: Basket Brno

28.1 | 15:00 | Live na tvcom.cz

V této sezóně to bude náš druhý souboj s mistrem z Nymburka. Ligové výsledky to zařídili tak, že je to opět zápas o první místo v Kooperativa NBL, stejně jako na konci listopadu ve STAREZ Aréně Vodova. 26.11 jsme prohráli “NBA“ výsledkem 104:111. Zápas rozhodl hlavně nymburský rozehrávač Klassen, který nastřílel 35 bodů, dal 9 trojek z 13 pokusů a stal se nejproduktivnějším hráčem utkání. Jenomže uběhlo pár dalších zápasů a kanadský playmaker už u mistra nefiguruje, když odešel do týmu Prometey.

V 10. kole jsme tedy souboj o první místo v tabulce prohráli a padli jsme až na čtvrté místo. Po dalších třech zápasech jsme už ale díky našim dobrým výkonům vedli celou Kooperativa NBL a na prvním místě se držíme doteď!

Souboj o prvenství s Nymburkem bude těžký a dramatický. Hegemon české ligy chce zapomenout na nevydařené výsledky a po šesti ligových prohrách už další nezdary přidat nechce. Navíc je pořád jen o jednu výhru před Děčínem a Kolínem.

Sezóna se pro mistra nevyvíjí tak, jak je za poslední roky zvyklí. Ze šesti prohraných utkání byly dvě na domácí palubovce. Nejdřív v mikulášském utkání nestačil na Kolín, pak, na konci roku 2022, prohrál ve sportovním centru ČUS i zápas s Pardubicemi.

My jsme se po dvou lednových prohrách dokázali vrátit zpět na vítěznou vlnu, když jsme v dramatickém souboji porazili Děčín po prodloužení a v severoevropské lize jsme zaznamenali svou první výhru nad lotyšským týmem Valmiera.

Dlouholetého šampióna české ligy jsme naposledy porazili ještě v roce 2006. Na tuhle prohru si pamatuje i současný trenér Nymburka, Ladislav Sokolovský a také Petr Benda, který v té době, ještě v dresu Brna, zaznamenal 20 bodů, 13 doskoků a 6 bloků.

V Nymburce se utkají dva týmy s nejvíce vstřelenými body v celé lize (Brno – 87,6; Nymburk – 87,4). Nymburk je nejlepší v doskocích (42,4 na zápas), Brno je nejlepší v asistencích (21,3 na zápas). Všechny statistiky mluví o tom, že to bude vyrovnané utkání, kde by mohlo padnout velké množství bodů, stejně jako v prvním utkání v Brně.

Do zápasu nastoupíme v téměř plné sile. V posledním zápase severoevropské ligy nehráli Djuricic, Dáňa a Svoboda, ale v Nymburce bude chybět jen poslední jmenovaný, kvůli zranění zad. Matěj Dáňa i Danilo Djuricic se do tréninkového procesu již zapojili.

Náš další zahraniční hráč, Randy Culpepper, už ve své kariéře zápas proti Nymburku odehrál. Ve VTB lize v sezóně 2014/15 pomohl svému týmu Krasny Oktyabr ke dvou výhrám nad tímto soupeřem. V prvním utkání dal tomuto soupeři 28 bodů, ve druhém nasázel bodů 26 a k tomu přidal ještě 6 doskoků a 4 asistence. Doufáme, že podobné kousky předvede i v sobotním utkání a naváže na výborné výkony ze zápasů s Děčínem a Valmierou.

Nymburk vyměnil v této sezóně hodně hráčů. Odešli již zmiňovaný Klassen, Ivanauskas, Gibbs, Simmons a v tomto týdnu také oznámili odchod Jenkinse. Na druhou stranu do týmu přišel český reprezentant Sehnal, který ještě v Brně v listopadu nehrál. Tento týden také představil mistr dva nové hráče, Jimmyhp Boeheina a Cory Reevese. Oba by měli nastoupit již v sobotním utkání.

Absence v utkání: Svoboda (zranění zad)

Lubomír Růžička (hlavní trenér Basketu Brno): ,,Sobotní utkání nabídne souboj týmů o čelo tabulky. My se na zápas velmi těšíme, doufám, že si najde do Sportovního centra v Nymburce cestu mnoho fanoušků a vytvoří tak skvělou atmosféru, kterou si tento zápas zaslouží.“

Jakub Krakovič (kapitán Basketu Brno): ,,Po zápase v Lotyšsku nás čeká úřadující mistr. Zápas o čelo tabulky, to je to, oč tu běží. V posledním domácím zápase jsme dostali 111 bodů a nedokázali Nymburk přetlačit, proto klíč k výhře v utkání je v obraně a na doskoku. Pokud dokážeme zastavit přechodovou fázi, pohlídáme si doskok a budeme hrát naši hru, urveme vítězství a uhájíme 1.místo.”