Valmiera Glass Via: Basket Brno

24.1.2023 | 19:00 (18:00 našeho času) | Online na tvcom.cz

V úterý se utkáme s dalším soupeřem v severoevropské lize ENBL. Tentokrát cestujeme do Lotyšska, kde odehrajeme zápas proti domácí Valmieře.

Valmiera, stejně jako my, ještě v této sezóně ENBL nevyhrála ani jeden duel ze čtyř. Postupně narazila na polský tým Trefl Sopot, estonský Tartu Ulikool, další polský tým BM STAL Ostrow a litevský BC Wolves.

Výsledky Valmiery v ENBL 2022/23:

Valmiera Glass Via:  Trefl Sopot 78:108

Valmiera Glass Via:  Tartu Ulikool 79:110

Valmiera Glass Via:  BM Stal Ostrow 71:94

Valmiera Glass Via:  BC Wolves 60:89

My jsme v této sezóně nenavázali na loňský úspěšný ročník a zisk bronzové medaile a také jsme ze čtyř zápasů ani jednou neuspěli.

Výsledky Basketu Brno v ENBL 2022/23:

Basket Brno: King Szczecin 78:87

Basket Brno: Tartu Ulikool 75:77

Basket Brno: Ironi Ness Ziona 80:94

Basket Brno: BM STAL Ostrow 59:80

Náš soupeř, Valmiera, je lotyšský klub, který hraje nejvyšší lotyšsko-estonskou soutěž. Klub Valmiera Glass Via byl založen v roce 2009 jako studentský klub tamní univerzity Vidzeme. V roce 2012 se probojoval do druhé nejvyšší lotyšské ligy, ve které působil dalších šest sezon. V roce 2018 vznikla nová lotyšsko-estonská liga, ve které od úvodního ročníku figuruje také Valmiera. Loňský rok byl pro ni nejúspěšnější, skončila na desátém místě celkem a na čtvrtém místě co se lotyšských klubů týče. V této sezóně se ji zatím nedaří, z 19 zápasů vyhrála jen tři a je na čtrnáctém místě (soutěž má celkem šestnáct týmů).

Naposled vyhrála Valmiera utkání ještě 3. prosince nad týmem Tallinna Kalev. Od té doby prohrála 11 zápasů v řadě. My jsme se na tento duel naladili vybojovaným vítězstvím nad Děčínem, které jsme ovládli 96:86 po prodloužení. Zápas s Valmierou nás také udrží v zápasovém rytmu před sobotním těžkým soubojem, který odehrajeme v Nymburku.

Sestava Valmiery se skládá především z domácích mladých hráčů, kteří jsou doplněni několika Američany. Hráč, který dává nejvíc bodů je Tervell Beck, který strávil pět sezon v NCAA a Valmiera je jeho první evropské angažmá. Druhým nejproduktivnějším hráčem je Valters Veveris, 22letý odchovanec klubu, který od sezóny 2019/20 působí ve Valmieře.

My jsme do Lotyšska odcestovali v okleštěné sestavě bez Djuricice, Svobody a Dáni, kteří se léčí se svými zraněními.

Martin Vaněk (asistent trenéra Basketu Brno): ,,Valmiera je hodně nevyzpytatelný soupeř. Jednou prohraje o 40 bodů s Viimsi, pak hraje vyrovnané utkání s litevským týmem Wolves. Musíme se připravit na jiný styl basketbalu, než jsme zvyklí a nenechat se strhnout k zběsilé hře. Věřím, že poslední výhra nám pomohla se znovu odrazit na vítěznou vlnu!“