V dalším díle podcastu Basket jako Brno se věnujeme zákulisí basketbalového utkání. Konkrétně je to oblast fotografování a fotek, kterou má v našem klubu na starosti Jan Russnák. V podcastu se mimo jiné dozvíte to, kdy Honza s fotografováním začínal, kolik fotek udělá během zápasu, nebo proč je těžší pro fotografa se dostat na Eurobasket než na Mistrovství světa.

,,Byl jsem tam jako akreditovaný fanoušek. Akreditaci jsem získal od FIBA. Když se tam naši kvalifikovali a dostali USA, vyplnil jsem žádost a ani jsem nečekal, že mi ji přijmou“, říká Jan Russnák k MS v Číně, kde fotil zápas mezi Českem a USA.

Fotograf se často nachází v blízkosti hřiště, aby dokázal udělat co nejlepší záběry. ,,Občas mi rozhodčí naznačili, ať dávám pozor, že jsem blízko. Nikdy se ale nestalo, že by mě někdo vykázal“, vzpomíná Honza v podcastu.

Úkolem fotografa je vyfotit co nejlepší fotku. Proto se častokrát stane, že nevidí v přímém přenosu, co se na palubovce stalo. ,,Po posledním domácím zápase, jsem ani nevěděl kdo tu poslední trojku dal, protože já jsem čekal na bouřlivou emoci domácí lavičky. Kdybych se díval, kdo střílí a pak udělal fotku, nebylo by to ono. Utekla by mi vteřina, nebo dvě. Takže já jsem ani nevěděl, kdo je ten brněnský hrdina“, říká Jan Russnák k zápasu se Slunetou, kde se mu povedlo zachytit bezprostřední radost naší lavičky po proměněné vítězné střele.

Podcast s dlouholetým brněnským fotografem najdete zde.