Projekt Next Generation vznikl v roce 2020. Po dvou letech úspěšného fungování můžeme říct, že program slaví úspěch. Tento projekt není jen o zápasech v juniorské Eurolize, kde minulou sezónu nastoupil tým z Brna pod vedením Luboše Bartoně proti velkoklubům jako třeba Real Madrid nebo Alba Berlín. Hlavní myšlenkou projektu Next Generation je hlavně zajistit nejlepší možné podmínky pro mladé hráče, jejich mentoring a usnadnit přechod mezi juniorským a mužským profesionálním basketbalem.

Projektu Next Generation se v posledních dvou sezónách podařilo posunout do profesionálního basketbalu několik hráčů. Ondřej Husták odešel do španělské Manresy, Adam Lukeš do pardubické Beksy, Lukáš Olbort bude hájit barvy Olomoucka a Jakub Nečas, Matěj Rychtecký a Šimon Svoboda budou nastupovat za A tým Basketu Brno.

Všichni zmínění hráči byli minulou sezónu součásti tohoto, v Česku unikátního projektu, a letos mají ve svých klubech profesionální smlouvy. Hlavní trenér loňského týmu, Luboš Bartoň, se pro letošní sezónu dostal do španělské nejvyšší ligy, do týmu Bàsquet Girona a současně je asistentem trenéra u mužské reprezentace.

Tým Next Generation se již dvakrát zúčastnil turnaje Adidas Next Generation Tournament. V první sezóně hrál na turnaji v Istanbulu, kde skončil na sedmém místě. Loňský rok byl pro Next Generation úspěšnější, celkově obsadil páté místo. Jakub Nečas byl vyhlášen nejlepším hráčem tohoto turnaje.

Tuto sezónu povede tým Next Generation Martin Vaněk, který dostal možnost poté, co minulou sezónu působil jako asistent trenéra.

Martin Vaněk:  ,,Našim cílem je zúčastnit se turnaje Adidas Next Generation, což je juniorská Euroliga. Víme, že to nebude jednoduché, protože jsme neměli tolik hráčů v mládežnických reprezentacích ročníku 2005 a mladších. Náš projekt má za poslední roky dobré jméno a ty výsledky tomu taky odpovídají. Myslím si, že turnaj Adidas Next Generation je pro nás ten nejdůležitější, protože je to mezinárodní konfrontace s těmi nejlepšími mládežnickými projekty v Evropě, a to je to, co chceme: porovnávat se s nejlepšími, jako třeba minulý rok, kde jsme hráli proti Realu Madrid“.