Novým kondičním trenérem v sezóně 2022/23 bude absolvent Fakulty Sportovních studií na Masarykově univerzitě, Filip Horák. Filip měl v létě pracovní povinnosti a tak nebyl součástí klubu celou letní přípravu. Teď již je ale připraven podávat co nejlepší výkony v oblasti kondičního tréninku a my doufáme, že s námi prožije úspěšnou sezónu.

Na začátek se, Filipe, představ fanouškům.

Je mi 26 let a studoval jsem na Fakultě Sportovních studií na Masarykově univerzitě v Brně. Pro bakalářské studium jsem zvolil obor Regenerace a výživa ve sportu. Dále jsem pokračoval na magisterském studiu se zaměřením Kondiční trénink. Školou to samozřejmě nekončí, vzdělávání je nekonečný proces a je potřeba na sobě neustále pracovat a vzdělávat se i nadále, např. formou stáží, kurzů nebo čtením odborných knih. Od roku 2018 pracuji jako osobní a kondiční trenér. Vždy jsem chtěl pracovat s profesionálními sportovci a tudíž jsem velmi rád, že se naskytla tato příležitost. Beru to jako velkou výzvu a vážím si toho, že mohu být součástí organizace Basket Brno.

Jak ses do Basketu Brno dostal?

Do Basketu Brno jsem se dostal díky Kubovi Kalusovi (kondiční trenér), kterého tímto zdravím! Známe se z fakulty a už na škole jsme spolu měli nějaké menší spolupráce, absolvoval jsem u něj svoji první praxi a v posledním ročníku mě dokonce i učil na pár seminářích. Kuba mě doporučil a potom už to vše šlo skoro samo až na to, že nabídka přišla v celkem nečekanou dobu, jelikož jsem se již téměř rok nacházel v zahraničí a musel jsem se rozhodnout co nejrychleji. Za mě ovšem nebylo co řešit a naštěstí vše dobře dopadlo.

Co Ty a basketbal? Hrával jsi tento sport nebo si aktivní divák? 

Basketbal patřil od dětství k mým oblíbeným sportům, který jsme si na základní škole a venku s klukama vždy rádi zahráli. Nikdy jsem ale nehrál žádnou soutěž. Před příchodem do Brna jsem sledoval především NBA a český národní tým.

Za tu dobu, co jsi tady, jsi už poznal hráče? Jak jsou na tom v oblasti kondice?

Se všemi hráči jsem se už poznal. Líbí se mi, jak spolu komunikujeme a celkově jak tým zatím funguje a jak je nastaven. Co se týče kondice, myslím si, že vždy je prostor pro zlepšení, zejména co se týče silového tréninku. Každý hráč ovšem funguje jinak a můj cíl je trénink více individualizovat.

S týmem jsi již absolvoval turnaj v Maďarsku, jak se Ti v klubu zatím líbí?

Turnaj v Maďarsku mi pomohl hráče o něco lépe poznat, za což jsem samozřejmě rád. V klubu působím teprve chvíli, musím ale říct, že jsem velmi spokojený a práci na takové úrovni si velmi užívám.

Jaké jsou Tvé osobní výzvy do této sezóny?

Za můj hlavní cíl považuji zejména fyzickou připravenost hráčů, což jde ruku v ruce s tím, aby se na hřišti cítili sebejistě. To zahrnuje především prevenci zranění a jejich celkové zlepšení kondice. Na sezónu už se velmi těším a nemohu se dočkat, co všechno nám přinese.