Dnes se uskutečnila tisková konference klubu Basket Brno, kde se probírala nadcházející sezóna 2022/23. Aktéři konference byli spolumajitel klubu Yedidia Rapaport, generální manažer Roman Marko, hlavní trenér A týmu Lubomír Růžička, šéf trenér projektu Next Generation Martin Vaněk a zástupce hráčů Viktor Půlpán.

Yedidia Rapaport: ,,Začíná se nám sezóna 2022/23, cílem je posunout Brno o stupínek výš, před dvěma sezónami jsme skončili na 4. místě, minulou sezónu jsme byli třetí. Věřím, že děláme maximum proto, abychom sezónní cíl naplnili, většina hráčů z minulé sezóny nám zůstala, což je základ úspěchu. Také budeme hrát ENBL (Severská liga), která se rozrostla na 16 týmů a chceme i tam podávat co nejlepší výkony a udělat maximum pro úspěch také v této nadnárodní soutěži“.

Roman Marko: ,,Tuto sezónu bych rozdělil na čtyři oblasti, které jsou pro nás nejvíc důležité:

V první řadě je pro nás nejdůležitější hlavně Kooperativa NBL, kde jsme v minulé sezóně skončili na 3. místě. Chceme se prezentovat jako ambiciózní klub a chceme se posunout o stupínek výš, což nebude vůbec jednoduché, protože samozřejmě máme v lize mnoho kvalitních týmů.

Druhá z výzev je ENBL, která bude mít opravdu kvalitní parametry, budeme se potkávat s velmi kvalitními soupeři z velmi kvalitních basketbalových zemí, jakými jsou Litva, Lotyšsko nebo Polsko. Naše motivace je, aby mladí kluci měli mezinárodní konfrontaci, protože ta jim dá do jejich další kariéry nejvíc zkušeností. 27.-28. prosince budeme pořádat jeden turnaj ENBL, kde zatím neznáme obsazení týmů, které tady budou startovat, ale určitě budeme včas informovat o všech podrobnostech a detailech.

Nerad bych opomenul i Český pohár, FINAL 4 se bude hrát v Liberci, kde bychom nechtěli chybět a trochu si napravit chuť po loňském 4. místě, kde nám ten turnaj úplně nevyšel a věřím, že poskládáme zajímavý tým a tyto cíle se nám podaří naplnit.

Nechtěl bych opomenout i první ligu mužů, kde bude startovat náš B tým, Basket Brno U23, který bude vést Martin Vaněk po tom, co odešel Luboš Bartoň. Byli bychom rádi, kdyby tento B tým byl jakýmsi zrcadlem mladých hráčů, kteří působí v klubu a když bude nějaký hráč v B týmu dominovat, zaslouží si místo i u A týmu u trenéra Růžičky“.

Lubomír Růžička: ,,Když jsem tady seděl před čtyřmi roky, mluvili jsme o tom, že bychom rádi udělali předkolo play-off a po třech letech se tady bavíme o finále, což je za ten čas obrovský skok. Jsem nesmírně rád, že se podařilo managementu udržet českou osu hráčů, jsou to hráči, kteří mají vztah k Basketu Brno a k Brnu jako takovému, jsou zde spokojeni, rádi hrají a bojují za Brno.

Teď máme v plném proudu přípravu, kde jsme dlouho neměli všechny hráče, protože Richard Körner byl se Slovenským národním týmem v předkvalifikaci na mistrovství Evropy, Viktor Půlpán byl do poslední chvíle součástí Českého národního týmu a měli jsme možnost dát velký prostor mladým klukům, kteří zahráli velmi dobře hlavně doma proti Opavě a ukázali velký potenciál a to, že už se blíží k tomu být etablovanými hráči v nejvyšší soutěži. Poslední zápasy jsme odehráli v Polsku proti Dabrowe Górniczi a proti účastníkovi Eurocupu a mistrovi Polska Slasku Wroclaw. Tým tady ukázal obrovskou chuť na sobě pracovat, a to jsou věci, na kterých chceme stavět po zbytek přípravy“.

Martin Vaněk: ,,Našim cílem je zúčastnit se turnaje Adidas Next Generation, což je juniorská Euroliga, i když víme, že to nebude jednoduché, protože jsme neměli tolik hráčů v mládežnických reprezentacích ročníku 2005 a mladších. Náš projekt má za poslední roky dobré jméno a ty výsledky tomu taky odpovídají. Myslím si, že turnaj Adidas Next Generation je pro nás ten nejdůležitější, protože je to mezinárodní konfrontace s těmi nejlepšími mládežnickými projekty v Evropě, a to je to, co chceme: porovnávat se s nejlepšími, jako třeba minulý rok, kde jsme hráli proti Realu Madrid“.

Viktor Půlpán: ,,Basket Brno se chce prezentovat rychlým a tvrdým basketbalem a chceme být na špičce ligy. Po stupíncích bychom to opět chtěli posunout, není to jen v Kooperativa NBL, ale i v ENBL, kde se nám minulý rok povedla medaile. Myslím si, že tento rok to bude těžší, ale budeme chtít navázat i na tento úspěch.

Máme spoustu hráčů, kteří dokážou nahradit jeden druhého, je to obrovská síla tohoto týmu, že není postavený na jednom, dvou hráčích, ale na kolektivu. Toto je věc, na které bychom měli stavět tuto sezónu, mít dobrou partu, a hlavně aby nás to bavilo, protože to je v tom basketu velmi důležité“.