Luboš Bartoň působil v Brně na pozici hlavního trenéra projektu NEXT GENERATION. Současně je i asistentem trenéra při mužské reprezentaci a tento týden podepsal smlouvu se Španělským týmem Basquet Girona.

Jak dlouho jste byl v Basketu Brno a jaká byla vaše úloha v klubu? 

V Brně jsem byl dva roky s tím, že původně to měl být jenom jeden rok, ale kvůli situaci s covidem se to natáhlo. Já jsem viděl Brno jako velmi dobré místo, kam jsem chtěl přijít a pomoct s celou mládeží, protože basketbal v Brně nebyl úplně funkční na to, jaké byly možnosti a kolik bylo v Brně talentu. Myslím si, že se nám nakonec podařilo sklidit ovoce, když vidím teď U18, kde hrají prim jenom kluci z Brna, že Basket Brno je třetí v lize a v tréninkovém procesu mají 5 hráčů 20 let a míň. To se u nás nevidí, takže určitě se za ty dva roky udály hodně dobré věci, za které nechci brát kredit jenom já, ale byl jsem nedílnou součástí Basketu Brno.

Co všechno jste se při svém působení v klubu naučil? Co všechno vám to dalo?

To je velmi složitá otázka. Já bych to řekl obecně, když už člověk dělá basket, je jedno kde a na jaké úrovni, ale musí se učit. Když někdo přijde někam a za dva roky se nic nenaučí, tak je asi něco špatně. Za ty dva roky jsem si musel projít různými momenty a byl jsem v různých situacích, kde jsem se musel posouvat výš a výš. Tam se můžeme bavit například o manažerské činnosti, protože tahle práce není jen coaching. Basket Brno je klub, který je vlastně v plenkách a teď se začíná rozpínat, což je taky věc, se kterou jsem se musel naučit pracovat. Takže když to shrnu, za dva roky jsem se toho naučil spoustu.

Tento týden vyšla zpráva, že jste podepsali smlouvu v Gironě. Můžete fanouškům přiblížit, co je to za klub? 

Já bych nejdřív začal u hlavního trenéra, je to Aíto García Reneses, což je legenda evropského basketbalu, co se týče coachingu. Rozhodně má nejvíc svých trenérů v Evropě, kteří pod ním pracovali a vzešli právě od něj. O jeho výsledcích je asi zbytečné mluvit, dělá coaching přes 55 let. Už od dvaceti dělá coaching na vysoké úrovni a to, že si mě vybral jako jeho asistenta je pro mě neskutečná věc.

A co se týče Girony, byl to kdysi dobrý klub, bylo tam hodně peněz a v průběhu let 2004-2008 tam měli hodně výborných hráčů, vyhráli FIBA CUP, hráli finále ULEB CUPU, což je dnešní eurocup, hrál tady Marc Gasol, který šel z Girony přímo do Memphisu (klub NBA). V roce 2008 klub zbankrotoval a vlastně zanikl, když to řeknu zjednodušeně. Takže tam bylo 14 let pauzy, Marc Gasol do toho klubu začal postupně investovat a tuhle sezonu je Girona zpět v ACB, protože postoupila minulý rok z druhé ligy. Takže ta historie tady je, ale ano, pro tuhle sezonu je Girona nováček.

Zajímavostí je, že jenom za jeden den byly vyprodány sezónní vstupenky na celou sezónu, takže je tady velký hlad po basketu, a i postava Eíta tomu dost pomůže a to se ani nemusím bavit o Marcu Gasolovi.

Jak jste se k podpisu smlouvy dostal? Měl jste více nabídek, nebo přišla tahle a hned jste ji vzal?

Přišla tahle nabídka a hned jsem ji bral, neváhal jsem ani vteřinu. Ani bych si nemohl vymyslet lepší podmínky, lepší situaci, a to neříkám o nějakých ekonomických nabídkách, nedokážu si představit v tomhle momentu, že bych dostal lepší nabídku někde, v nějakém jiném programu s jiným trenérem.

Máte v Gironě nějaké dlouhodobé cíle? 

Aito je známý tím, že podepisuje smlouvu vždy na jeden rok s tím, že to neznamená, že by od toho chtěl časem vycouvat, ale spíš chce vidět jaká je celková situace v klubu a když uvidí, že ta práce má smysl, tak možná během play-off podepíše na další rok. Takže i já mám smlouvu na jednu sezónu a o nějaké budoucnosti je teď předčasné mluvit, ale na druhou stranu i jeden rok pod ním mi otevře spoustu dveří a těším se na to neskutečně.

Teď působíte i jako asistent trenéra při mužské reprezentaci, kterou čeká v září mistrovství Evropy. Jak to vypadá s vaším dalším působením při reprezentaci? 

Určitě teď absolvuji Eurobasket s áčkem a dál uvidíme. Budu si muset sednout i s Aítem a taky mám dobrý vztah s trenérem Ginzburgem (hlavní trenér mužské reprezentace), ale nechtěl bych předbíhat situaci, určitě se o tom budeme muset pobavit a až přijedu do Girony tak i tohle bude jedna z otázek, kterou budeme muset vyřešit.

Budete Basket Brno i nadále sledovat? 

Tak určitě, každý dobrý vztah trvá déle, než je fyzická působnost. Samozřejmě bude to na dálku, bude to vzdálenější, ale budu rád, když bude program NEXT GENERATION dál fungovat pod jinými trenéry. Moji pozici přebírá Martin Vaněk, který se mnou působil dva roky a teď jde spíš o to, abych pomohl tam kde můžu pomoct. Určitě budu sledovat hráče, protože to je to, co mě zajímá, ne výsledky, ale předvedená hra a hráči kteří se zlepšují, hráči, kteří nakouknou do reprezentací, nejen těch mládežnických ale pak i o seniorských.