Shrnutí sezóny 2021/2022

Letošní sezóna se nesla v duchu hned několika úspěchů. Byli jsme účastníky Final 4 Českého poháru v Lounech, Final 4 Severoevropské ligy ve Wloclawku a v naší hlavní soutěži, kterou je Kooperativa NBL, jsme se probojovali až do souboje o bronz.

Český pohár

V rámci Českého poháru byla naším osmifinálovým soupeřem NH Ostrava, kterou jsme na konci ledna letošního roku vyřadili v ostravské hale Tatran poměrem 90:76. Tato výhra nás posunula do čtvrtfinále, kde nás na domácí palubovce čekal na začátku února BC GEOSAN Kolín, se kterým jsme si hravě poradili 103:72

Díky výsledkům z předchozích zápasů jsme se probojovali do finálního turnaje Louda Auto Final 4, který se konal 12. a 13. března v Lounech. V semifinále na nás čekal mistrovský celek Nymburka, jenž byl skvěle připraven a my jsme tak utrpěli porážku 78:111. Druhý den jsme v boji o bronzové medaile nastoupili proti Pardubicím. Utkání bylo od začátku naprosto vyrovnané, nicméně štěstěna stála na straně Pardubic a my jsme tak v Českém poháru skončili na 4. místě.

Severoevropská liga

V Severoevropské lize (ENBL) jsme odehráli celkem 9 zápasů.

Na začátku prosince minulého roku jsme v estonském městě Tallin čelili prvním dvěma týmům této soutěže. Jako první nás čekal zápas s běloruským celkem BC Borisfen, který jsme přehráli 88:76. Ve druhém utkání jsme nastoupili proti lotyšskému týmu Valmiera Glass Via, který jsme v závěru porazili těsným rozdílem 79:77.

Na konci prosince minulého roku jsme odcestovali do lotyšské Rigy, kde na nás čekali další dva soupeři. Prvním z nich byl litevský BC Šiauliai. Tento zápas dospěl do dvou prodloužení. Na konci jsme se ale z vítězství radovali my, konkrétně 107:104. Druhý zápas jsme hráli s ruským týmem BC Enisey, kterému jsme těsně podlehli 88:83.

V polovině ledna jsme odehráli další utkání, tentokrát na půdě polského týmu Anwil Wloclawek. Zápas byl poměrně vyrovnaný, nicméně koncovka patřila domácím a my jsme se vraceli domů s porážkou 82:86.

Další zápasy v rámci ENBL nás čekaly začátkem března opět v lotyšské Rize. Prvním ze soupeřů byl estonský celek Tartu Ulikool Maks and Moorits, který jsme přehráli 87:81. Druhý den nás čekal lotyšský tým BK Liepaja, který jsme zdolali vysokým rozdílem 104:64.

Po základní části jsme skončili na 2. místě, což nás katapultovalo do Final 4 Severoevropské ligy, které se konalo 6. a 7. dubna v polském Wloclawku. Naším soupeřem v semifilále byl litevský tým BC Šiauliai, který byl v celkové tabulce na třetím místě. Zápas jsme bohužel nezvládli podle našich představ a prohráli jsme 84:73. Další den jsme v souboji o bronz přehráli estonský celek Tartu Ulikool Maks and Moorits 80:76 a vybojovali jsme si tak první medaili v letošní sezóně.

Kooperativa NBL

V naší hlavní soutěži jsme po základní části skončili na 3. místě se 14 výhrami a 8 porážkami.

Po nadstavbě skupiny A1, ve které jsme prohráli ze 14 zápasů pouze 4, jsme si opět utvrdili třetí příčku v tabulce.

Ve čtvrtfinále KNBL jsme odehráli 7 velmi náročných zápasů s Pardubicemi. Tuto velmi napínavou sérii jsme nakonec úspěšně opanovali poměrem 4:3 na utkání a postoupili jsme tak do semifinále, ve kterém jsme čelili Opavě.

S tímto týmem, jsme odehráli celkem 5 utkání, z nichž jsme vyhráli pouze jednou. Tím pádem jsme šli do souboje o bronzové medaile, ve kterém byla naším soupeřem Sluneta Ústí nad Labem. V prvním zápase jsme na domácí palubovce, ačkoli jsme byli v průběhu i ve dvacetibodovém vedení, utrpěli v prodloužení porážku 80:84. Čekala nás tak dlouhá cesta do Ústí, kde jsme měli možnost tuto sérii vyrovnat. I když jsme ještě 8 minut do konce zápasu vyhrávali o 20, Sluneta se dokázala vrátit zpět do hry a zápas dospěl opět do prodloužení. Tentokrát jsme si ale koncovku pohlídali a do Brna jsme si odvezli cenné vítězství 82:77. V rozhodujícím utkání jsme se Slunetou hráli celou dobu velmi vyrovnaně. Díky domácímu prostředí a fanouškům, kteří vytvořili fantastickou atmosféru, jsme dokázali dovést zápas do vítězného konce 71:67 a získat tak bronzovou medaili, což pro nás byl druhý cenný kov v letošní sezóně a také první ligová medaile od roku 2007.

Lubomír Růžička (hlavní trenér Basket Brno): „Ročník 2021/2022 byl pro Basket Brno rokem, na který se bude vzpomínat v dobrém. Konečně jsme měli možnost sledovat mládežnické celky pod hlavičkou našeho klubu. Viděl jsem ve všech věkových kategoriích mnoho kluků s talentem a správnou vášní pro basket. Titul vicemistrů v kategorii U19 vnímám na první rok fungování VSCM jako výborný počin. Béčko mužů hrálo velmi dobrý part v druhé nejvyšší soutěži a postup do play off byl milým překvapením. A tým splnil předsezónní cíle a zisk ligového bronzu pro brněnský basketbal po 15 letech bylo skvělou odměnou všem příznivcům klubu a zároveň dobrým základem pro roky následující. Dále jsme měli první ostrou mezinárodní konfrontaci v Severské lize, která pro nás byla nad míru úspěšná a postup na závěrečné Final 4 a zisk třetího místa vnímám jako velký úspěch našeho klubu. Sezóna tak pro nás byla sice velmi náročná a všichni v klubu jsme unavení, ale tím nejpříjemnějším způsobem. Teď nás čeká zasloužený odpočinek, ve kterém chceme nabrat energii do další práce. Díky všem za podporu.“

 Jakub Krakovič (kapitán Basket Brno): „V průběhu sezóny jsme se zapojili do ENBL, která nám dala spoustu zkušeností a dobrých zápasů, proti kvalitním soupeřům. Odměnou nám bylo Final 4 a bronzová medaile. Následoval další vrchol, a to play off KNBL. To jsme zvládli i přesto, že jsme přišli o dva důležité hráče. Klíčem k tomu všemu byla práce celou sezónu, proto jsme skončili na 3. místě a tím jsme získali výhodu domácího prostředí v rozhodujících zápasech. V těch nás podrželi výborní fanoušci, kteří, zejména v play off, udělali skvělou atmosféru a nám tím dodali energii. Jsem hrdý na to, jak to celý tým zvládl a odměna je na ,,krku,,!“

Za celý klub Basket Brno děkujeme všem fanouškům, partnerům a příznivcům klubu za podporu během celé sezóny, moc si toho vážíme.

#BASKETjakoBRNO