Čerstvě osmnáctiletý Šimon Svoboda dnes podepsal svoji první profesionální smlouvu u našeho A týmu Basket Brno. Tento 201 centimetrů vysoký forward, který svoji basketbalovou kariéru začal před 11 lety ve Šlapanicích, letos nakoukl již do tří utkání Kooperativa Národní basketbalové ligy a je jedním z lídrů extraligy U19 a 1. ligy mužů Basket Brno.
V juniorské extralize zaznamenává v průměru za 25 minut 16 bodů a 4 doskoky. V 1. lize mužů pak za 24 minut 13 bodů a 5 doskoků. Letos, stejně jako minulý rok, byl součástí týmu mladých pušek z Next Generation, který náš klub, pod vedením trenéra Luboše Bartoně, reprezentoval na prestižním mládežnickém euroligovém turnaji Adidas Next Generation, kde taktéž patřil k oporám týmu.
Co pro tebe znamená podpis první profesionální smlouvy?
„Znamená to pro mě opravdu hodně a jsem poctěn. Vnímám to tak, že mi klub věří a já doufám, že nezklamu.“
V 1. lize mužů jste letos už dohráli, jaké máš ale predikce pro tvoji hlavní kategorii, extraligu U19?
„Doufám, že s U19 vyhrajeme play off nad Sokolem pražským a následně se nám bude dařit na Final 4.“
Co bys řekl, že jsou tvé přednosti, kterých na hřišti využíváš?
„Dalo by se říct, že moje přednosti jsou výška, a také se mi celkem daří ve střelbě.“
Tvůj mladší bratr František také hraje basketbal, dokonce už hrajete za stejnou kategorii. Jak spolu vycházíte na hřišti?
„S bratrem jsme spolu hráli už dřív a řekl bych, že spolu na hřišti i mimo něj vycházíme dobře. Jsem rád, že se mu v basketu taky daří, a doufám, že se bude dál zlepšovat.“
Jak zvládáš skloubit školu a basketbal?
„Studuji v Brně na Gymnáziu Matyáše Lercha a jsem momentálně ve třetím ročníku, takže mě maturita čeká až za rok, nicméně občas je to časově dost náročné, ale zatím to zvládám, takže v pohodě.“
Máš nějaké koníčky či oblíbené činnosti kromě basketbalu? Případně jaké?
„Mnoho jiných koníčků nemám, ani na ně není čas, ale občas chodím hrát volejbal.“
Jaké jsou tvoje životní cíle a sny?
„Mým největším životním snem je živit se basketbalem.“
Kdo je tvým vzorem?
„Pro mě jsou vzorem hlavně mí trenéři, od kterých si můžu vzít hodně zkušeností, kterých mají plno.“
Kde se vidíš za 10 let?
„To se dá těžko posoudit, ale kdyby se zadařilo, rád bych hrál basketbal někde v zahraničí na profi úrovni.“
Hlavní trenér A týmu Lubomír Růžička o Šimonově podpisu smlouvy: „Šimona osobně sleduji poslední tři roky a udělal na mě veliký dojem. Jeho fyzické předpoklady a velmi slušná střelba jej předurčují k výborné kariéře. Jsem velmi rád, že jsme se dohodli na společné spolupráci do let následujících. Šimon patří k výborné generaci hráčů ročníku 2004. Už v letošní sezóně měl první starty v KNBL. Do několika let je naším cílem, aby se etabloval mezi osové hráče A týmu. Zároveň tímto podpisem chci poděkovat všem trenérům, kteří se Šimonovi věnovali od jeho prvních basketbalových krůčků až k podpisu první profi smlouvy.“