Velikonoční prázdniny byly letos pro naše mladé pušky z projektu Next Generation ve znamení účasti na turnaji Adidas Next Generation. Od pátku 15. dubna do neděle 17. dubna se účastnili mládežnického euroligového turnaje ve slovinském hlavním městě Lublaň, kde si vybojovali konečné 5. místo.

V pátek je čekaly hned dva zápasy. V prvním utkání vyzvali italský celek Orange1 Basket Bassano, se kterým sváděli vyrovnaný boj až do úplného konce, kde se štěstěna přiklonila na naši stranu a zvítězili jsme 75:73.

Druhý zápas odehráli s vítězi celého turnaje, Realem Madrid. Naši hráči velice statečně čelili těmto španělským favoritům, nicméně byli nad naše síly a podlehli jsme jim tak 61:92.

V sobotu nás čekal poslední zápas ve skupině proti německému týmu Alba Berlín, který rozhodl, zda budeme nadcházející den bojovat o bronz či o 5. místo. Utkání se pro nás vyvíjelo celou dobu velmi slibně, nicméně berlínští hráči chytli druhý dech, a nakonec nás v koncovce přehráli 68:65.

Výsledky těchto tří zápasů nás poslaly do nedělního souboje o 5. místo, který jsme svedli s domácím celkem Cedevita Olimpija Ljubljana. Od začátku zápasu jsme byli v jasném vedení. Tento náskok jsme si drželi po celou dobu a utkání jsme dovedli do vítězného konce 95:77 a skončili tak na konečném 5. místě.

Náš kapitán Jakub Nečas se díky svým výkonům letos opět probojoval do All Star 5 celého turnaje: „Myslím si, že tentokrát jsme zanechali v mládežnické Evropě ještě větší stopu než minulý rok. Turnaj se nám z větší části povedl, a to bylo vidět také na našem umístění, protože jsme skončili lépe než minulý rok. Za nominaci do nejlepší pětky turnaje jsem moc vděčný, ale bez svého týmu bych to nezvládl. Děkuiu všem, co se na tomto projektu podíleli.“

Hlavní trenér projektu Next Generation Luboš Bartoň zhodnotil uplynulý turnaj následovně: „Jedeme z turnaje s bilancí 2-2 a byli jsme blízko, abychom pomýšleli na to být třetí na turnaji. Zalgiris a Real Madrid ukázali, že jsou v jiné třídě než zbytek týmů, kde byl zajímavý mix týmů, kde každý mohl porazit každého. Viděl jsem velké zlepšení u našich hráčů, byla vidět větší vyhranost a zkušenosti z minulé sezóny. Kdybychom měli lepší střelbu z dálky a větší fyzično pod košem, mohli bychom se měřit i s top týmy. Herně i v obraně jsme patřili k nejlepším. Stejně jako minulý rok, tým se opíral o výkony Kuby Nečase (opět Allstar tým), jemu sekundovali Šimon Svoboda a Matěj Rychtecký, jeden z nejlepších obránců turnaje. Pak samozřejmě další hráči, kteří tvořili základní rotaci týmu, Olbort, Půlpán, Lukeš, Polívka, Pepa Svoboda a Studnický. Dvanáctku doplnili nadějní mladíci Koulisianis, Korotchenko a Franta Svoboda. Opět to byla výborná zkušenost, s lepšími výsledky i předvedenou hrou než minulý rok v Istanbulu.“

Konečné pořadí týmů:

  1. Real Madrid
  2. Zalgiris Kaunas
  3. Next Generation Team Ljubljana
  4. Alba Berlin
  5. Basket Brno Next Generation
  6. Cedevita Olimpija Ljubljana
  7. GAK Basketball Academy Gdynia
  8. Orange1 Bassano