Ve středu 30.3.2022 odehrálo naše družstvo U23 poslední utkání sezóny v 1. lize mužů. Jejich cesta skončila v play-off, kdy jsme se střetli s hlavním favoritem soutěže SK Slavia Praha. Soupeři jsme podlehli 3:0 na zápasy. Pro náš mladý tým pod vedením trenérů Luboše Bartoně a Martina Vyroubala to ale byla velice cenná zkušenost stejně tak jako předchozí působení v celé soutěži.

Luboš Bartoň (hlavní trenér 1. ligy mužů): „První sezóna našeho týmu U23 skončila a považuji ji za úspěšnou. Podařilo se splnit hned několik dílčích cílů, a to i přes nepřízeň mnoha okolností. Tým byl složen z několika skupin hráčů a úkolem naší účasti v soutěži bylo poskytnout příležitosti pro mladé hráče, aby mohli dostávat jejich první minuty v dospělé kategorii, která je o stupeň nižší, než je naše nejvyšší liga KNBL.

Sezónu považuji za úspěšnou, protože tento specifický tým byl schopný fungovat i ve velmi limitovaných a nepříznivých situacích. Největší důraz se dával na základní principy v obraně, spolupráce hráčů na hřišti, plnění zásad a hru v co nejvyšším tempu a samozřejmě v týmovém duchu. Začátek soutěže byl velice povedený, a to i přes dlouhodobá zranění našich rozehrávačů Marka Půlpána a Petra Křivánka.

Náš mladý a talentovaný tým se opíral hlavně o Matěje Dáňu, Tomáše Houzara a Ondřeje Hustáka. Jim velmi dobře sekundovali Matěj Rychtecký a Šimon Svoboda, kteří tuto sezónu využili na maximum a v druhé části sezóny to byli právě oni, kteří byli oporami týmu. Hráče, na kterého jsme se mohli spolehnout celou sezonu, byl kapitán družstva Alexandr Michal, který tuto roli plní rovněž v extralize U19. Jakub Nečas odehrál pouze několik zápasů, poněvadž měl větší vytížení v A-týmu. Z Tygrů Brno hostovali hráči Next Generation, Adam Lukeš a Lukáš Olbort, kteří sice neodehráli všechna utkání, ale byli nedílnou součástí týmu i tréninkového procesu. Pak tady byla skupinka “starších” hráčů ročníků 2002, Tomáš Houzar a Vítězslav Rygl, a dále byl tým doplněný o dva hráče, kteří již 1.ligu hráli, Jaroslava Kubína a Jana Strašáka. Po odchodu hráčů Ondřeje Hustáka (Španělsko), Matěje Dáni a Jaroslava Kubína (hostování na Vysočinu), se tým doplňoval o hráče naší EXL U19 Romana Slováka, Josefa Krátkého a Martina Jahodu.

Konec sezóny byl poznamenán zraněními našich vysokých hráčů a museli jsme většinu zápasů hrát s velmi nízkou a málo fyzickou sestavou, což mělo velký vliv na náš výkon i výsledky. I přes to jsme byli vždy konkurenceschopní a postup do play-off byl více než zasloužený. Věřím, že tyto zápasy v 1. lize byly pro hráče velmi prospěšné a doufám, že se tento trend bude opakovat i příští sezóny. Rád bych poděkoval všem hráčům za jejich nasazení a také svému asistentovi Martinovi Vyroubalovi, který mi pomáhal nejen při zápasech a výjezdech, ale také v tréninkovém procesu většiny hráčů.“

Ačkoli naše působení v 1. lize pro tuto sezónu končí, všichni hráči družstva dále pokračují v jiných soutěžích. Blíží se play-off Kooperativa NBL. Družstvo 2. ligy mužů má již první sérii play-off za sebou, kdy postoupili přes SK Renocar Podolí a v dalším kole je čeká KK Valašské Meziříčí. Extraligové výběry v kategorii U17 a U19 čekají čtvrtfinálové souboje v play-off. U19 v prvním kole narazí na Sokol Pražský, přičemž první utkání se hraje již tuto neděli ve 13:00 v hale Univerzitního Kampusu. U17 pak v 1. kole play-off vyhlíží brněnské derby proti Tygrům.