Ve středu 9.3. zavolal hlavnímu trenérovi VSCM Martinovi Vaňkovi hráčský agent Raivis Usackis, se kterým náš klub spolupracuje a požádal ho, zda bychom se mohli postarat o jeho hráče Nikitu Korotchenka, který je právě v autobusu na cestě z Ukrajiny. Martin se s hráčem ihned telefonicky spojil a o pár hodin později ho vyzvedl na nádraží.

„Informaci o Nikitovi dostal jeden ze spolumajitelů klubu pan Rapaport v úterý, nečekali jsme ale, že již ve středu bude sedět v autobusu na cestě do ČR. “ řekl k Nikitově příjezdu trenér Vaněk.

Nikita pochází z ukrajinského města Nikolajev, matka rodinu opustila, když mu byly 3 roky a on vyrůstal pouze s otcem a babičkou. Ve 12 letech odešel z rodného města na internát do Dněpru, kde se chtěl basketbalově rozvíjet a přiblížit se svému snu o Eurolize a NBA. Po ruské invazi na území Ukrajiny přebýval u svého trenéra a zpočátku doufali, že se celá situace za pár týdnů uklidní. V pondělí 7.3. se spojil se svým agentem a rozhodl se ze země co nejdříve odjet. V úterý 8.3. pak spolu s dalším spoluhráčem nasedli v Dněpru na autobus. Dojeli do Lvova, kde vystoupili a pěšky přešli hranice. „Nemuseli jsme čekat nějaké dlouhé fronty, jak jsme se původně obávali. Přechod do uprchlického centra na polské straně mezistátní hranice trval asi 30 minut“ popisuje Nikita.

Mezitím Nikitovi zavolal agent, ať se pokusí najít jednu ze dvou možností – dostat se do Varšavy a následně za ním do Rigy, nebo do Prahy, on mezitím bude hledat klub, který by ho přijal. V uprchlickém centru čekalo mnoho dobrovolníků z Polska, kteří nabízeli odvoz. Chlapci nejdříve oslovili slečnu, která nabízela odvoz do Varšavy. Ta jim ale řekla, že jsou moc vysocí a že se jí nevejdou do auta. Nikita pak našel autobus s cedulí Praha. Nasedl do něj a jeho spoluhráč pokračoval sám do Varšavy. V průběhu cesty směrem do České republiky se agent spojil s trenérem Vaňkem. Po 30 hodinách od nástupu do autobusu v Dněpru vystoupil Nikita v Brně, kde ho vyzvedl trenér Vaněk a odvezl na hotel.

„Mysleli jsme si, že Nikita bude chtít po náročné cestě odpočívat, on chtěl ale hned jít na trénink. Ubytoval se a jel s trenérem Martinem Vaňkem na trénink družstva U17. Druhý den se přidal do tréninkové skupiny Next Generation, trenéry zaujal nejen svými parametry a basketbalovými dovednostmi, ale také svým přístupem k tréninku. Začali jsme tedy ihned pracovat na jeho přestupu do Brna. K tomu bylo zapotřebí získat souhlas klubu z Dněpru a ukrajinské basketbalové federace, čehož jsme se v této situaci obávali, ale nakonec vše dobře dopadlo a Nikita je oficiálně hráčem BASKET BRNO. Nikita zde podepsal smlouvu na 5 let s výhledem na zařazení do A-týmu.“ vysvětluje manažer mládeže Jan Kozina.

Nikita se zařadil do tréninkového procesu našich dorosteneckých extraligových družstev, k soutěžnímu utkání ČBF však bude moci nastoupit až od příští sezóny. Žádost o výjimku na zařazení hráčů na soupisku po přestupním termínu byla bohužel zamítnuta. Se skupinou Next Generation se připravuje na turnaj Adidas Nextr Generation Euroleague, který se koná v dubnu ve slovinské Lublani. Mělo by se jednat o Nikitův první start v našem dresu.

Celou situaci zvládá velmi dobře i přesto, že jeho otec je profesí voják a v této situaci s ním má Nikita jen minimální kontakt. Komunikuje především se svojí babičkou, jeho rodina je momentálně v pořádku.

Rádi bychom poděkovali asistentovi trenéra extraligového družstva U17 Tomášovi Nesrovnalovi a jeho mamince, kteří Nikitovi pomáhají a starají se o něj. Nikitovi také pomáhají s kurzem a výukou českého jazyka.