Náš mladý tým NEXT GENERATION se pod vedením trenérů Luboše Bartoně, Zdeňka Janíka a Martina Vaňka, vydal na zahraniční turnaj do španělské Valencie. Celý kádr odlétal ve čtvrtek z Vídně.

Turnaje se účastnilo celkem osm družstev. Ve skupině A, byly kromě nás týmy Joventut Badalona, Valencia Basket, IBA Munich. Ve skupině B pak FC Barcelona, Stella Azurra, Nou Basquet Torrent a Coosur Betis.

Kluci odehráli celkem pět utkání ve třech dnech. V pátek 10. září nastoupili v prvním zápase proti domácí Valencii a vybojovali si první výhru na turnaji 84:80. Tentýž den si na konto připsali další výhru, a to s IBA Munich 73:52. První hrací den se tak našemu týmu velice vydařil. V sobotu dopoledne je čekal poslední soupeř ve skupině – Joventut Badalona. Štěstěna stála na naší straně, jelikož jsme ze zápasu vyšli jako vítězové s výsledkem 77:75.

Tímto brilantním výkonem ve skupině si naši hráči zajistili postup do semifinále z prvního místa. Večer je čekalo utkání proti Stella Azurra, které bohužel vůbec nezvládli a podlehli 68:95. Tím pádem šli do nedělního boje o třetí místo. V zápase o bronz nastoupili opět proti Joventut Badaloně, která je v prodloužení porazila 73:78.

Z turnaje si tak borci odváží čtvrté místo a spoustu nově načerpaných zkušeností. Talentovaný Jakub Nečas si svými výkony na palubovce řekl o zvolení do All Star pětky celého turnaje.

Jakub Nečas (člen All Star pětky): „Hlavním cílem tohoto turnaje bylo seznámit se, sehrát se a každým dnem se nějak posunout. Měli jsme velmi povedenou skupinovou část, ve které jsme skončili první. Bohužel na semifinále nám nezbyly síly a prohráli jsme se Stellou Azorrou. Turnaj jsme chtěli zakončit výhrou, ale v zápase o třetí místo jsme podlehli Badaloně v prodloužení. I když domů vezeme bramboru, máme za sebou povedený turnaj a dokázali jsme, že jsme tým, který je schopný hrát s kvalitními evropskými celky.“

Luboš Bartoň (hlavní trenér): „Turnaj ve Valencii splnil naše očekávání. Odehráli jsme 5 zápasů v rychlém sledu, 4 z nich proti elitním evropským týmům. Bilance 3:2 je velmi dobrá, I předvedený výkon. Basket Brno NEXT GENERATION se dostal mezi elitu a doufejme, že v této druhé sezóně budeme mít mnohem více takovýchto turnajů, aby hráči získali co nejvíce zkušeností. Naším cílem je opět startovat na Adidas NGT, euroligový juniorský turnaj. Poděkoval bych osobně nejen hráčům, ale i trenérům. V neposlední řadě také klubu Basket Brno, který tento turnaj finančně podpořil. Spolupráce s klubem Tygři Brno je také velmi důležitá, jedna třetina týmu je složená z jejich odchovanců. Myslím si, že jsme na správné cestě a věřím, že se postupem času ukáže, že děláme dobré investice do našich hráčů.“

Konečné pořadí:

  1. FC Barcelona
  2. Stella Azurra
  3. Joventut Badalona
  4. NEXT GENERATION Basket Brno
  5. Coosur Betis
  6. Valencia Basket
  7. Nou Basquet Torrent
  8. IBA Munich