V závěru minulého týdne v termínu 3.9. – 5.9. vyjela dvě z našich mládežnických družstev k předsezónním přípravným utkáním do Maďarska. Družstvo U14 dostalo pozvánku na turnaj pořádaný basketbalovou akademií Rátgéber Akadémia ve městě Pécs. Družstvo U17 pak bylo pozváno na přípravná utkání do Pakse. Za pozvání vděčíme Janu Pavlíkovi, bývalému českému reprezentantovi, který na přelomu tisíciletí odehrál 6 sezón za BC BVV ŽS Brno v nejvyšší české soutěži a nyní zastává pozici manažera v maďarském klubu ASE Paks.

Turnaj U14 – Pécs

Hostitelem turnaje byla Národní basketbalová akademie Rátgéber Akadémia, kterou založil László Rátgéber, bývalý hlavní trenér maďarského národního družstva žen i mužů a vítěz ženské Euroligy z roku 2009 s družstvem Spartak Moskva. Družstvo U14 Rátgéber Akadémie bylo prvním soupeřem výběru trenérů Marka Líčeníka a Davida Vacka. Rátgéber Akadémie potvrdila roli favorita a zvítězila 166:34. Výkonnostní rozdíl byl také ovlivněn vynucenou roční pauzou kvůli covidovým opatřením v České republice, zatímco v Maďarsku k přerušení činnosti nedošlo. Nutno však dodat, že individuální dovednosti a týmový herní projev maďarské výběrové akademie byl na velmi vysoké úrovni a pro naše hráče to byla velká škola. V dalších utkáních už si naši hráči vedli o poznání lépe. V druhém utkání turnaje se BASKET Brno U14 utkalo se srbským týmem KK Novi Sad, a ačkoli jsme 5 minut do konce základní hrací doby prohrávali o 11 bodů, dokázali jsme se zvednout a zvítězit v prodloužení 74:70. V posledním utkání turnaje jsme se střetli s družstvem KK Pro Basket Tivat z Černé Hory, kterému jsme podlehli 83:64. Celkově jsme tak na turnaji obsadili 3. místo. Nejlepší hráčem Basket Brno byl Petr Turín, který dal v průměru 32,3 bodů na utkání. Jsme rád, že kluci spolu po roční pauze společně strávili nějaký čas a utužili kolektiv před nadcházející sezónou.

Výsledky:

Basket Brno U14 – Rátgéber Akadémie Pécs U14(Maďarsko)                        34:166

Basket Brno U14 – KK Novi Sad U14 (Srbsko)                                                   74:70 po prodloužení

Basket Brno U14 – KK Pro Basket Tivat U14 (Černá Hora)                             64:83

Hlavní trenér U14 Marek Líčeník: „V turnaji jsme se zaměřovali hlavně na individuální činnosti našich hráčů, kde jsme v porovnání se zahraničními týmy bohužel pozorovali jisté nedostatky. Celkově ale hodnotím turnaj pozitivně. Pro kluky je každá konfrontace s evropským basketbalem přínosem. Věřím, že je turnaj bude motivovat k další práci.“

Přípravná utkání U17 – Paks

Družstvo U17 pak pod vedením trenérů Martina Vaňka, Kristýny Navrátilové a Tomáše Nesrovnala odehrálo 3 utkání ve městě Paks. V tomto městě se ve stejném termínu zúčastnil přípravného turnaje také A-tým mužů BASKET Brno a hráči U17 měli možnost shlédnout utkání BASKET Brno proti maďarskému Szolnoku, který v minulé sezóně nastupoval ve FIBA Europe Cup. Naši hráči se postupně utkali s družstvy ASE Paks U16, ASE Paks U18 a Atomerömü Gykse U18/A. Našim hráčům se podařilo zvítězit pouze v posledním zápase. Všechna utkání ale byla do poslední čtvrtiny vyrovnaná a splnila naše očekávání od předsezónních utkání.

Výsledky:

Basket Brno U17 – ASE Paks U16 (Maďarsko)                                                    64:76

Basket Brno U17 – ASE Paks U18 (Maďarsko)                                                    64:73

Basket Brno U17 – Atomerömü Gykse U18/A (Maďarsko)                              99:79

Hlavní trenér U17 Martin Vaněk: „Na turnaji v Maďarsku jsme odehráli 3 velice těžká utkání se silnými soupeři. Setkali jsme se s rychlým a agresivním basketbalem, což jsme potřebovali. Soupeř vytvářel velmi dobrou nátlakovou obranu, se kterou se v České republice moc nesetkáváme. Mám velkou radost, že jsme se v průběhu turnaje zlepšovali a doufám, že to takhle bude dál pokračovat. Samozřejmě byly v naší hře i nějaké chyby, na kterých musíme ve zbývajících 3 týdnech do začátku sezóny zapracovat tak, ať jsme co nejlépe připraveni.“