V nadcházející sezóně 2021/2022 budou v rámci klubu Basket Brno v celostátních soutěžích působit týmy mládežnických kategorií, první a druhé ligy mužů. Podstatně tak rozšiřujeme členskou základnu klubu. Cílem je vybudovat fungující pyramidu mládeže, kdy bude pro hráče zajištěna návaznost v rámci jednoho klubu od přípravky přes minižákovské, žákovské a dorostenecké kategorie až po soutěže mužů.

Velkou výhodou je skutečnost, že nemusíme budovat mládežnickou základnu úplně od začátku. Navazujeme totiž na práci Sportovní akademie mládeže BŠM Brno. S touto akademií jsme spolupracovali již v uplynulém roce a do našeho kádru úspěšně zapojovali odchovance akademie Jakuba Nečase nebo Petra Křivánka. V této souvislosti bychom rádi poděkovali manželům Evě a Pavlovi Vyroubalovým. Pod jejich vedením začínala akademie jako přípravka pro několik dětí, a postupně se díky jejich dlouhodobé nezištné a trpělivé práci rozrostlo v jeden z nejúspěšnějších mládežnických klubů v České republice.  Od jednoho družstva v přípravce a jedno družstva v oblastním přeboru žáků v roce 2006, které nastupovalo v potištěných trikách místo dresů, se poctivou prací klub vypracoval až na basketbalový mládežnický velkoklub produkující juniorské reprezentanty.

Pro nadcházející sezónu tedy dochází ke spojení BASKET BRNO a SAM BŠM BRNO a jednotlivá družstva pak budou ve svých soutěžích nastupovat pod hlavičkou BASKET BRNO. S myšlenkou na spojení klubů přišel krátce po svém příchodu do Brna trenér A-týmu mužů Lubomír Růžička.

Hlavní trenér A-týmu mužů Lubomír Růžička: „V první řadě chci, aby odborná, ale i široká veřejnost vnímala tento krok jako další významný posun k rozvoji basketbalu v Brně a Jihomoravském kraji. Práce a energie, kterou manželé Vyroubalovi dali do rozvoje našeho sportu v Brně jde slovy popsat velmi těžko. Mají můj obrovský respekt a kredit za to, co se jim podařilo vybudovat a zároveň můj obdiv, že myšlenku propojení mužské složky s tou mládežnickou vzali za vlastní. Jejich neutuchající energie, pracovní odbornost a nepřeberné zkušenosti jsou pro nás “mladé” zavazující a zároveň motivující. Závěrem bych chtěl dodat, že jsem rád za všechny děti, které tak mají možnost pod jednotnou strukturou být součástí klubu, který se v posledních letech snaží navázat na tradici brněnského basketbalu. Z toho mám největší radost.“

Od nadcházející sezóny bude mít klub BASKET BRNO kromě Kooperativa NBL a projektu Next Generation své zastoupení také v těchto soutěžích:

 • 1. liga mužů
 • 2. liga mužů
 • Extraliga juniorů U19
 • Liga juniorů U19
 • Extraliga juniorů U17
 • Liga juniorů U17
 • Liga žáků U15
 • Liga mladších žáků U14
 • Oblastní přebor starších minižáků U13
 • Oblastní přebor mladších minižáků U12
 • OP přebor nejmladších minižáků U11
 • Turnaje přípravek U10

Klub SAM BŠM Brno nezaniká, ale bude se věnovat dětem v přípravce a dále bude také startovat v nadregionální soutěži U19. Vše bude probíhat v rámci velmi úzké spolupráci mezi Basket Brno a SAM BŠM Brno tak, aby měli chlapci možnost výběru své vlastní basketbalové cesty. Nabízíme tedy možnost se basketbalu věnovat na vrcholové, výkonnostní a zájmové úrovni. V této souvislosti bychom všechny děti, které mají zájem o basketbal, rádi přivítali ve svých řadách. Informace o trénincích najdete zde.

Díky spojení dvou klubů se do Brna podařilo na základě rozhodnutí Výboru ČBF ze dne 18.6. 2021 získat zpět status Vrcholového sportovního centra mládeže (VSCM). Díky tomu můžeme zajistit pro naše hráče a trenéry co možná nejlepší podmínky pro jejich růst. Hlavním trenérem VSCM a zároveň hlavním trenérem extraligy U17 byl jmenován Martin Vaněk, který bude i nadále působit v pozici asistenta trenéra A-týmu mužů. Druhým trenérem VSCM a hlavním trenérem extraligy U19 bude Martin Vyroubal, který bude rovněž působit jako asistent Luboše Bartoně u 1. ligy mužů a v rámci projektu Next Generation. Pozici trenéra – seniora a hlavního metodika klubu bude zastávat Zdeněk Janík, který bude i asistentem trenéra u extraligového družstva U19. Předsedou výboru mládeže je Ctirad Nečas, do pozice manažera mládežnické složky se z role hráče A-týmu přesouvá Jan Kozina.

Jednotlivá družstva, trenéry a ostatní členy realizačního týmu budeme postupně představovat v průběhu následujících týdnů.

Hlavní trenér VSCM Martin Vaněk: „Velice si vážím toho, že mě klub jmenoval do pozice hlavního trenéra VSCM. Je to velká pocta, ale zároveň zodpovědnost, neboť mládežnická základna Basket Brno má velkou spoustu talentovaných hráčů, které chceme posouvat na vyšší úroveň. Našim cílem bude rozhodně vychovávat hráče, kteří budou konkurence schopni jak v tuzemské lize, tak na evropských palubovkách. I proto se budeme snažit často vyrážet na zahraniční turnaje, abychom se mohli porovnávat se soupeři z jiných zemí. Zejména pro mladší kategorie je tato pocovidová doba velice náročná. Budeme se ale snažit u dětí znovu probudit lásku k basketbalu a vrátit jim radost ze hry na palubovce.“

Manažer mládeže Jan Kozina: „Nová funkce je pro mě výzva a zároveň velká zodpovědnost. V klubu Basket Brno působím osmým rokem a když srovnám fungování klubu před osmi lety a teď, jsem nesmírně pyšný, kam jsme se jako organizace posunuli. Obnovení mládežnické složky vnímám jako nezbytný krok směrem ke koncepční práci klubu. Troufnu si tvrdit, že náš A-tým a projekt Next Generation si v poslední sezóně vybudoval velmi dobrou pozici a je v rámci českého basketbalového prostředí vnímán jako nositel té nejvyšší kvality. Teď je na nás, abychom to samé dokázali také s mládežnickou složkou klubu. Všichni hráči i trenéři odvádí v posledních týdnech skvělou práci a mým úkolem je pro ně připravit co nejlepší podmínky. Rád bych poděkoval manželům Vyroubalovým nejen za jejich práci pro český basketbal, ale rovněž i za pomoc při nelehké realizaci spojování obou subjektů.“

Sledujte nás na sociálních sítích!