Zisk medaile, propojení mládeže se seniorským týmem. Basket Brno představil cíle pro nadcházející sezónu.

Dne 7. září 2021 se v prostorách hotelu Courtyard by Marriott v brněnské Holandské ulici uskutečnila již tradiční předsezónní tisková konference Basketu Brno. Hovořilo se o cílech a plánech na budoucí sezónu, o spojení našeho celku s mládežnickým klubem SAM BŠM Brno a z toho plynoucí větší provázaností mládežnického a seniorského basketbalu, byly představeny nové posily pro tuto sezónu, a i jedna novinka – účast našeho celku v nadcházející sezóně mezinárodní ligy ENBL.

Za Basket Brno postupně vystoupili: spolumajitel klubu pan Ctirad Nečas, hlavní trenér Lubomír Růžička, Manažer mládeže Jan Kozina, šéftrenér mládeže Martin Vaněk a hráči Roman Marko a Jakub Nečas.

„Basket Brno nechce žít pouze z minulosti a tradic brněnského basketbalu, ale hledí i do budoucnosti, kterou mu zajišťují hráči vyrůstající v Brně a Jihomoravském kraji. Proto jsme se od letošní sezóny spojili s celkem SAM BŠM Brno a získali jsme právo na účast v mládežnických soutěžích, ve kterých budou již celky působit pod jménem Basketu Brno. Tato novinka je pro nás velmi významná i z hlediska propojení s loni založeným projektem NEXT GENERATION, který je zatím velmi úspěšný a zrovna za několik dní odlétají naši hráči na další prestižní turnaj do Valencie,“ uvedl na úvod spolumajitel klubu pan Ctirad Nečas.

O cílech v seniorských soutěžích pan Nečas pronesl: „V minulé sezóně jsme udělali obrovský skok. Z podpalubí českého basketbalu jsme se dostali zpět do špičky, po čtrnácti letech jsme se probojovali do bojů o medaile a letos se chceme posunout alespoň o malý krok opět dopředu. Vzhledem k tomu, že minulá sezóna se odehrála téměř celá bez diváků, doufáme, že letos opět nalezneme oporu ve fanouškovské komunitě, hráči budou předvádět kvalitní výkony a fanoušci jim vytvoří bouřlivé prostředí, které nám pomůže uskutečnit ten zmíněný krok dopředu. Děkujeme za spolupráci městské společnosti STAREZ SPORT, která provozuje halu ve Vodově ulici, díky které máme podmínky pro to, abychom naše cíle uskutečnili.“

„Rozpočtově jsme plánovali zůstat na podobné úrovni jako v poslední sezóně, nicméně bude navýšen, protože se nám podařilo v posledních dnech zajistit účast našeho celku v nadcházející sezóně ENBL – European North Basketball League, kde se utkáme s celky z Polska, Litvy, Estonska, Lotyšska a Běloruska. Měli jsme šanci hrát FIBA EuroCup, nicméně jsme chtěli počkat na vývoj situace v Evropě ohledně cestování a celkově ekonomiky. Nakonec jsme získali možnost hrát tuto soutěž, která je dle mého názoru v současné situaci pro náš tým ideální.“  Více o naší účasti v ENBL se dozvíte v samostatném článku.

K nadcházející sezóně se vyjádřil i hlavní trenér A-týmu pan Lubomír Růžička: „Já, celý realizační tým i hráči se velmi těšíme. S vedením klubu jsme složili velmi konkurenceschopný tým, který má na to hrát o nejvyšší příčky. Potřebujeme zůstat zdraví a také plné tribuny, abychom měli s kým sdílet, když se nám daří. Proto bych byl rád, kdyby si fanoušci našli do haly cestu. Podařilo se nám udržet naše nejtalentovanější hráče jako je Nečas, Bálint, Křivánek, Husták a další, kteří budou dostávat prostor a šanci, protože jsou dle mého názoru budoucností nejen brněnského basketbalu. Chceme hrát basketbal, který bude hráče, mně i diváky bavit. Výsledkově chceme ne pouze navázat na semifinále, ale bojovat o medaile. Co bude na jaře je samozřejmě ve hvězdách, ale jsem přesvědčen, že jsme složili kádr tak, aby mohl na těchto pozicích hrát.“

„Na soupisce máme v této chvíli 16 hráčů. Co se týče kvantity zůstal na podobné úrovni, někteří hráči budou nastupovat i za prvoligové Svitavy, se kterými jsme navázali užší spolupráci – Jokl, Jansa, Bálint. Dle mého názoru jsme nicméně posunuli kvalitu kádru. Mladší hráči jsou o rok zkušenější a přivedli jsme kvalitní posily: Körner je plnohodnotná náhrada za Georgieva, Mickelson vyztuží naši podkošovou sestavu a Rashad Madden má za úkol nahradit Javiona Blakea. K Rashadovi dodám, že ač je zde teprve týden, tak můj dojem je takový, že má nakročeno být minimálně jedním z leaderů tohoto kádru.“

„Od konfrontace v ENBL očekávám hlavně kvalitu. Litva, Lotyšsko, Estonsko jsou basketbalové země, v Litvě je basketbal náboženstvím a je vždy svátkem proti jejich týmům hrát. Dále se střetneme s několikanásobným mistrem Běloruska, Anwil Wloclawek z Polska hrával pravidelně EuroCup. Chceme být konkurenceschopní, musíme skloubit cestování, tréninkový proces a naši ligu, což pro nás bude výzva, ale mým soukromým přáním je probojovat se do Final Four. V rámci naší ligy vidíme, že Nymburk dává svými výkony v přípravě jasný vzkaz všem, že vůbec neoslabil, Opava bude tradičně hrát v popředí. Má tým, který spolu hraje velmi dlouho a přivedla nového centra. A jednoznačně vnímám posilování v Pardubicích, ať už příchody hráčské jako Šafarčík, tak na trenérském postu v osobě Dina Repeši. Nesmíme zapomínat, že Děčín kvalitně posílil v osobě Matěje Svobody a 6 klubů má nového trenéry, tudíž to bude i pro nás trenéry výzva.“

Manažerem mládeže je od nové sezóny náš dlouholetý kapitán Jan Kozina, který se po úspěšném dokončení studia na Masarykově univerzitě vydal na dráhu sportovního funkcionáře. Honza má na starosti 12 mládežnických celků od přípravky až po seniorský B-tým Basketu Brno, který bude v nadcházejícím ročníku působit v druhé nejvyšší soutěži pod názvem Basket Brno U23 a jehož trenérem bude další z asistentů pana Růžičky Luboš Bartoň. „Chci poděkovat vedení za projevenou důvěru a za možnost v klubu nadále pokračovat. Je to pro mě osmá sezóna v Basketu Brno a jsem pyšný na to, kam se celá organizace posunula. Cíle sportovní či výsledkové podřizujeme rozvoji hráčů jak po sportovní, tak osobní stránce, nicméně můj vlastní cíl je zisk titulu v kategorii U19, kde se nám podařilo složit nesmírně silný tým složený z reprezentantů a hráčů, kteří již pravidelně působili i v KNBL. Prioritou je ve všech kategoriích působit v nejvyšších soutěžích tak, abychom zajistili mladým hráčům plynulý přechod mezi kategoriemi až po seniorský basketbal.“

Dlouholetý kapitán býval velmi viditelnou osobou i na lavičce, kde nezřídka dával průchod emocím a naplno se snažil burcovat celý tým. Nebude tak v tomto ohledu v příští sezóně v brněnském dresu chybět? „Já si myslím, že ne. Hráč, který tuhle roli již významně plnil v loňské sezóně byl Kuba Krakovič. Možná jsem na lavičce mnohdy působil emotivně, ale Kuba tmelil kolektiv uvnitř šatny a nemám strach, že by po mě v tomto ohledu vznikla v týmu mezera.“

Ke spojení se SAM BŠM Brno dále Jan Kozina uvedl: „Spojili jsme se, nicméně SAM jako takový úplně nezaniká a bude mít nadále na starosti práci s nejmladšími ročníky a zároveň vlastní tým v kategorii U19 v nadregionální soutěži. Spolupráce bude probíhat ve velmi úzkém spojení. Chtěl bych moc poděkovat manželům Vyroubalovým, kteří z klubu, který před 15 lety začínal jako klub s jedním družstvem, vybudovali mládežnický velkoklub se zastoupením ve všech kategoriích, který pravidelně produkuje reprezentanty. Jsem velmi rád, že šéftrenérem mládeže bude Martin Vaněk, který nadále zůstává ve funkci asistenta A-týmu a bude garantovat návaznost mezi mládežnickou a seniorskou složkou.“

„Naším cílem speciálně v kategorii U19 bude návaznost na seniorský tým, což se nám v poslední době velmi daří. V přípravě A-týmu jsme takto měli 8 hráčů. Chceme produkovat hráče, kteří budou konkurenceschopní jak v tuzemském, tak zahraničním prostředí. Plánujeme se účastnit co nejvíce mládežnických mezinárodních turnajů, protože si uvědomuje, že zahraniční konkurenci naše mládežnické týmy potřebují. Myslím si, že máme ve všech kategoriích velice kvalitní trenéry a budeme pracovat na jejich dalším rozvoji a vzdělávání. Ve všech kategoriích se chceme samozřejmě umístit co nejvýše, na druhou stranu nebudeme upřednostňovat výsledky před individuálním rozvojem hráčů. Produkce talentů je pro nás důležitější. Dalším cílem je pro nás pak spolupráce i s dalšími kluby na jižní Moravě,“ řekl nový šéftrenér mládeže Martin Vaněk.

Za hráče pak oficiální část tiskové konference ukončili Roman Marko a Jakub Nečas.

Roman Marko: „Jsem v klubu jen několik týdnů, takže na nějaké velké hodnocení je brzy. Brno udělalo v posledním roce ohromný skok dopředu, kdy z týmu bojujícího ve spodní části tabulky vystřelilo do semifinále. Naším cílem je pak udělat ještě ten krůček navíc. Příprava byla zatím s různými výsledky, primárně i díky tomu, že se k nám teprve v posledním týdnu připojily zahraniční posily. V těchto dnech se sehráváme, těšíme se na domácí turnaj ve čtvrtek a pátek, tým pracuje v ohromné intenzitě. Trenéři ví, jak by se tým měl prezentovat a máme tady velké množství velice talentovaných mladých kluků, kteří se budou zapojovat. Věřím, že budeme předvádět co nejkvalitnější basketbal a potěšíme brněnské publikum.“

Jakub Nečas: „Doufám, že se všechny naše plány naplní, že za nás budou mluvit činy a že všem dokážeme, že to nejsou jen prohlášení, ale že skutečně máme na to být jedním z nejlepších týmů nacházejícího ročníku.“

Jakub patří dlouhodobě k pilířům mládežnických reprezentací a letos v létě odehrál turnaj v Turecku. „Když dostanete možnost hrát a zlepšovat se v reprezentaci, tak je to podle mě největší dar, který můžete dostat. Mezinárodní turnaje vás posunou každé léto. Jak herně, tak třeba i možností poznat nová místa. Letos jsme odehráli turnaj v Konyi v Turecku, a i když koronavirová opatření nám toho moc nedovolila, tak to byla určitě dobrá zkušenost.“

A jak je to s případnými nabídky do ciziny? „Zvažoval jsem nabídku, kterou jsem měl. Jednalo se konkrétně o Barcelonu, kde jsem byl i osobně. Hodně jsem o všem přemýšlel, nicméně po konzultaci s trenéry Růžičkou, Bartoněm i Vaňkem jsem se rozhodl tuto sezónu zůstat v Brně.“