S blížícími se svátky čekala náš tým první prověrka proti úřadujícím mistrům z Nymburka, doma prakticky neporazitelnému soupeři. Zápasy proti takto kvalitnímu celku jsou vítanou zkouškou naší odolnosti a ukázkou silných i slabých stránek naší hry.

Ačkoliv jsme přijeli do Polabí oslabeni už o 3 stabilní členy sestavy (Nečas, Puršl, Nehyba), s o to větším odhodláním postavit se několikanásobným šampiónům ČR jsme vstupovali do utkání.

V začátku to byl však Nymburk, kdo si vypracoval vedení, a tak jsme museli napnout všechny síly ve snaze nenechat soupeře rozhodnout hned v úvodu. Postupně jsme hru a skóre vyrovnali, nicméně po trojce Palyzy těsně před klaksonem byl rozdíl sedmibodový.

Už to vypadalo, že co se Nymburku nepovedlo v první desetiminutovce, to si vynahradí v části druhé, kdy ihned odskočil do vedení +14, v tu chvíli však zaveleli k obratu naši zkušení borci, trefili několik těžkých střel a nenechali nikoho na pochybách, že svou kůži zde neprodáme lacino. Poločas s mankem -12 sice vypadal opticky nedobře, hra a vývoj na palubovce však svědčily o naší bojovnosti a odhodlání.

Ledva začal druhý poločas, dopustil se své čtvrté osobní chyby Jakub Krakovič a zdálo se, že budeme mít problémy čelit Nymburku hlavně v podkošovém prostoru. Pomohli jsme si však několika trojkami a dotáhli jsme se na pětibodový rozdíl. Domácím se přestala dařit střelba (trojky v utkání měl Nymburk 3/22) a na drama tak bylo zaděláno.

Aleksandar Georgiev se srdnatě bil pod oběma koši, Viktor Půlpán držel na uzdě rozehrávače soupeře a odebíral jim míče, Radek Farský trefoval zdálky a své si odvedli i další hráči na hřišti.

Jestliže třetí čtvrtina navnadila přítomné svým vývojem, závěrečná část hry dodala potřebné emoce a napínavé okamžiky v plné míře.

Enormní snahou srovnat skóre jsme několikrát domácí celek zaskočili, dobře jsme bránili a nebýt několika neproměněných šancí v útoku, kdy jsme byli schopni přiblížit se nejvíce na rozdíl 5 bodů, mohl být závěr ještě dramatičtější. V poslední fázi utkání jsme však dopustili další odskočení domácích ve skóre, a to na -11, což se v konečném důsledku ukázalo jako rozhodující.

Po závěrečném hvizdu rozhodčích tak na tabuli svítil výsledek 86:78 v náš neprospěch. Před lety by takový stav byl důvodem k „radosti“, sami jsme však cítili, že jsme mohli mít i na víc.

I přes prohru však výkon snesl přísnější měřítko, což dává důvody jak k optimismu, tak i k práci na nedostatcích, které je třeba ještě odstranit.

Čeká nás hned za týden odveta proti stejnému soupeři, a to 29/12 od 17:00 v naší domácí hale. Jako obvykle budete moci utkání sledovat na stránkách TVcom. Brno do toho!!!

A abychom nezapomněli, přejeme všem našim fanouškům a příznivcům, jakožto i všem těm, kteří mají rádi basketbal (jehož narozeniny proběhly právě den před utkáním, věděli jste, že základy této krásné hry položil Kanaďan James Naismith právě 21/12/1891, což je už 129 let!!?), krásné prožití vánočních svátků, a hlavně hodně zdraví a štěstí😊

 

ERA Basketball Nymburk – Basket Brno 86:78 (23-16, 21-16, 18-19, 24-25)

 

Statistiky

Střelci: Farský 19 (+ 4 asistence), Krakovič 17 (+ 8 doskoků), Georgiev 16 (+ 6 doskoků), Půlpán 8 (+ 4 asistence, 3 zisky), Jokl 7 (+ 6 doskoků), Křivánek 3, Kozina 2, Bálint 2, Blake 2

Nymburk – Prewitt 19, Palyza 14, Obasohan 11, Zimmermann a Hruban 10

 

Doskoky 51:42, asistence 19:21, zisky 5:7, ztráty 13:14

 

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Brno hrálo dobře. Byli připraveni hodně nám to ztížili. Zvláště když nám se dnes střelecky nedařilo. Ale zvládli jsme to. Náš tým má dobrou budoucnost, hrajeme s dobrou energií a vrátíme se zpět do našich kolejí. Oni přijeli s dobrými nápady a my jsme dnes byli nervózní při střelbě. A dobře jsme nepohybovali míčem. To se občas stává. Po zápasech Ligy mistrů bývá těžké udržet koncentraci. Ale bude to dobré. Byl to pro nás dobrý zápas. Teď s nimi musíme hrát příští týden, ale oni zas musí hrát s námi. Teď kluci budou slavit Vánoce, můj svátek to ale není, takže já půjdu do práce a budu se připravovat na ten příští zápas. Je dobře, že teď budou čtyři dny na to, abychom si trochu mentálně odpočinuli.“

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Nakonec Nymburk vyhrál dvojciferně, i když si myslím, že jsme tu sahali po ještě lepším výsledku. Rozhodly maličkosti, jako když dostaneme trojky v poslední vteřině čtvrtiny, přestože víme, že bude clona na Lukáše Palyzu. Měli jsme topovat, netopovali jsme a bylo to mínus sedm. Pak pasáž, kdy jsme měli problémy s fauly a šli jsme do netypické sestavy, kterou nám Nymburk rozbíjel na pick and rollu. Pak jsme jim ale pick and roll zastavili tím, že jsme změnili plán, a voda na náš mlýn, že Nymburk neměl svůj den při střelbě. Pro nás to byla dobrá zkušenost a dobrý zápas, ale můžeme hrát ještě lépe. A těším se na odvetu 29. prosince. Musíme se připravit, abychom byli pro Nymburk ještě lepším soupeřem. Kluci chtěli bojovat, nechtěli dostat výprask, ale škoda těch maličkostí. Za stavu mínus sedm nedáme dvojku. Pak tam byl podle mě neodpískaný technický koš. Pak dostaneme z protiútoku. Ríša Bálint měl otevřenou trojku. Měli jsme i přes dvacet asistencí. Bylo to dobré, ale chybí nám lepší zabijáckost.“

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Spokojení být nemůžeme, protože jsme prohráli. My jdeme do každého zápasu vyhrát, a nemžeme být spokojeni s tím, že jsme s Nymburkem prohráli jen o deset bodů. Za týden hrajeme opět s Nymburkem doma a máme spoustu věcí, které nám fungovali a můžeme na nich ještě více zapracovat. A na druhou se budeme chtít vyvarovat chyb, které jsme dělali. Pak můžeme doma Nymburk ještě víc potrápit a porazit je. Dobře jsme dnes bránili a nenechávali jsme volné pozice. Také jsme s nimi drželi tempo. Když ho neudržíte, tak vás Nymburk zválcuje. Kdyby nám tam spadla volná trojka na mínus dva, tak by Nymburk určitě znervózněl, ale na to se nehraje.“

Omar Prewitt (křídlo ERA Basketball Nymburk): „My dnes nehráli náš nejlepší zápas. Nepohybovali jsme míčem tak dobře jako v minulých zápasech. Bylo tam hodně špatných věcí, ale nakonec jsme dali více střel a vyhráli jsme. Oni měli dobrý plán a dobře ho plnili. A my naopak nedělali to, co jsme chtěli dělat. Příště musíme jít do zápasu více zkoncentrovaní.“