Třetí utkání během týdne po restartu ligy absolvovali hráči Basketu Brno na severu Čech. Soupeřem jim ve čtvrtek večer byl tým Slunety Ústí nad Labem. Dlouhá cesta proběhla bez komplikací a tak jsme se mohli směle pokusit o perfektní bilanci před reprezentační pauzou.
Do zápasu jsme vstoupili s větším odhodláním, trefovali jsme střely z dálky a po celou dobu první čtvrtiny jsme si udržovali mírné vedení, když po deseti minutách svítil na tabuli stav 27:22 v náš prospěch.
Ve druhé části však domácí změnili styl hry, my jsme koš obstřelovali hlavně z dálky, Slunetě se podařilo několik rychlých protiútoků, její hráči proměnili i trojky s faulem a tak se poločasové skóre ustálilo na dvoubodovém rozdílu, 46:44 pro ústecké, kdy poslední střelu s klaksonem trefil za 3 body Viktor Půlpán.
Důležitým faktorem ve vývoji střetnutí se ukázala třetí čtvrtina. Dobrým vstupem do druhého poločasu jsme začali postupně budovat náskok, nedovolili jsme domácím lehce skórovat, naopak sami jsme neměli větší potíže dopravit míč do obroučky, a tak jsme do poslední desetiminutovky vstupovali s luxusním vedením o 12 bodů, 74:62.
Sluneta se ještě pokusila o zvrat, nicméně jak příkladnou bojovností, tak i chytrou hrou jsme stále byli o pár bodů napřed. Závěrečné minuty přinesly několik dramatických momentů, kdy jsme museli přecházet přes vysunutý presink domácích, netrefili jsme 4 trestné hody za sebou, ale v rozhodující chvíli vystřelil velkou střelu za tři Radek Farský a tak jsme závěr mohli kontrolovat a naplno si jej na palubovce užít.
Výhrou na hřišti soupeře jsme tak bilanci hracího týdne uzavřeli na skvělých 3-0 a během ligové přestávky se můžeme v klidu připravovat na další soupeře a další zápasy. Ten nejbližší nás čeká 3.prosince doma proti Turům ze Svitav.
Sluneta Ústí nad Labem – Basket Brno 79:89 (22-27, 24-17, 16-30, 17-15)
Statistiky
Střelci: Blake 23 (+7 doskoků, 8 získaných faulů), Farský 22, Půlpán 17 (+10 doskoků, 7 asistencí), Puršl 10 (+7 doskoků), Jokl 6, Nehyba 4, Kozina 4, Bálint 2, Krakovič 1
Ústí n/L – Pecka 22, Autrey 14, Fait 12, Svejcar 11
Doskoky 35:42, asistence 17:14, zisky 7:8, ztráty 15:17
Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): „Za výhru v Ústí jsem nesmírně šťastný, protože domácí tým má výborné hráče a skvělé střelce z perimetru. Pochopitelně jim hodně ublížilo, že jim chyběl pivot Rakočevič, ale na to se historie ptát nebude. Myslím, že když chceme bránit, máme poměrně solidní útok, ale na obranné polovině děláme pořád spoustu chyb. Hrajeme v takových vlnách, chvíli je to skvělé a pak přijde pasáž, kdy máme dvě tři ztráty, špatná řešení v obraně a dáváme soupeři prostor. Výhra je skvělá, po koronavirové přestávce jsme si ale dali cíl, že všechny tři zápasy před reprezentační pauzou chceme vyhrát. Šli jsme krok po kroku a tohle je odměna za tu dřinu, kterou jsme absolvovali od začátku sezony.“
Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Brno si výhru zasloužilo. Šlo za ní od začátku, a tím nemyslím od úvodní minuty, ale už od rozcvičky. Šla z něj cítit daleko větší energie, ten tým sem přijel a už od prvních chvil ukazoval, že sem přijel vyhrát. My jsme za poločasu šli do šaten za vyrovnaného stavu a jasně jsme si řekli, že musíme chytit vstup do druhé půle. To nám ale absolutně nevyšlo, dostali jsme ve třetí části třicet bodů a museli dotahovat. Trápila nás obrana, a to v naprosto základních činnostech, což byl klíč k výhře hostů. Z našeho útoku bych vypíchl, že když už si vypracujeme otevřenou střelu, tak ji buď neproměníme, nebo posuneme míč dál.“
Radek Farský (křídlo Basket Brno): „Zápas jsme začali naší kontrolou, což jsme měli v plánu. Pak jsme se ale přizpůsobili hře Ústí, začali jsme ztrácet jednoduché míče a do poločasu to bylo vyrovnané. O přestávce jsme v šatně dostali trošku céres a začali jsme na hřišti kmitat, což šlo vidět. Ubránili jsme díky tomu stěžejní ústecké hráče Autreyho a Svejcara a dovedli jsme zápas do vítězného konce.“
Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Dva dny jsme se připravovali na sílu brněnských pivotů, které jsme ale nakonec ubránili relativně v pohodě. Bohužel nás zklamala jednoduchá hra, základní dovednosti v soubojích jeden na jednoho, navíc nám chyběla energie a lepší procentuální úspěšnost střelby.“