17. listopad letošního roku nebyl jen vzpomínkou na odvahu studentů ve zlých časech, ale přinesl také souboj našeho týmu proti pražským vysokoškolákům. Ti, jištěni šňůrou 6 vítězství v řadě, kdy skalp nejcennější si nechali jako poslední, a to proti Nymburku, přijeli pod Špilberk s touhou pokračovat v nastoleném trendu.

Začátek utkání vyšel lépe právě Pražanům, naši se na hřišti chvíli hledali, aby se skóre na konci první čtvrtiny ustálilo na stavu 18:17. Oba týmy dlouhodobě velice dobře brání, což bylo z průběhu úvodní části patrné.

Stavidla v útoku popustila obě družstva během druhé čtvrtiny, kdy se brněnským v závěru poločasu povedlo se poprvé výrazněji odpoutat, a to na rozdílových 43:38 po dvaceti minutách. V našem dresu se prosazoval zejména Viktor Půlpán, kterého podpořil Ríša Bálint, ale i ostatní borci přidali každý svůj díl. USK táhla zejména dvojice Sehnal-Rikič, doplňováni Marešem.

Třetí dějství probíhalo ve znamení mírného zvyšování našeho náskoku, který na konci předposlední čtvrtiny dělal 10 bodů, 71:61. K tomu se nám podařilo skórovat hned na startu posledního dějství, od té chvíle však začalo drama.

Pražský klub kontroval úsekem hry 0-13, takže po pár minutách byl stav 73:74! Tuto kritickou část utnul dvojkou Kuba Krakovič, do poslední pětiminutovky se vstupovalo za stavu 76:76 a vše tak bylo otevřené.

Větší bojovností, nasazením a kolektivním výkonem však naši hráči závěr utkání zvládli na jedničku, ty rozhodující momenty si pro sebe uzmul Šimon Puršl, který nejdříve dopíchl do koše nepovedenou střelu a poté dvěma trestnými hody posunul skóre do stavu 89:85, což už nebylo v silách soupeře dotáhnout a otočit.

Oslavili jsme tak druhé vítězství v řadě na domácí palubovce, vylepšili bilanci sezóny na 3/2 a před reprezentační pauzou nás čeká ještě jedno utkání, a to od 18:00 ve čtvrtek 19/11/2020 na půdě ústecké Slunety.

 

Basket Brno – USK Praha 89:85 (18-17, 25-21, 28-23, 18-24)

Statistiky

Střelci: Půlpán 21 (+ 8 asistencí), Bálint 15 (+ 4 zisky), Puršl 15 (+ 9 doskoků), Krakovič 14 (+ 6 doskoků, 6 asistencí), Blake 9, Farský 9 (+ 6 asistencí), Kozina 4, Nehyba 2

USK – Sehnal 26, Rikič 20, Mareš 13, Štěrba 10

Doskoky 35:31, asistence 26:21, zisky 7:7, ztráty 14:13

 

Vyjádření aktérů po skončení utkání

Lubomír Růžička (trenér Brna): “Jsme rádi za vítězství, USK bylo v laufu, mělo 6 výher v řadě, všichni víme, že nedávno porazili Nymburk. Nám velmi pomohl odvážný výkon Viktora Půlpána, zejména na útočné polovině, kde napichoval obranu, tvořil jak pro sebe, tak i pro ostatní. Věděli jsme, že budeme mít výhodu v širší rotaci a že když utáhneme obranu, tak si můžeme vytvořit náskok, což se povedlo, byli jsme +10, pak přišla taková naše Achillova pata, kdy nedotáhneme utkání v poklidu do konce, naopak uděláme 2-3 chyby v obraně, v útoku dvakrát třikrát nedáme, soupeři dáme “čuchnout”, ale konec dobrý, všechno dobré, máme vítězství, jsme za to rádi, čeká nás ve čtvrtek zápas v Ústí nad Labem. I když bych měl zvolit hráčem zápasu Viktora Půlpána, neudělám to, protože za svou odvážnou hru si to zaslouží Ríša Bálint. Myslím, že v něm roste zajímavý hráč a snad všichni viděli, jaký udělal pokrok v obraně a když bude dobře bránit, tak v útoku o něj nemám starost.”

Richard Bálint (hráč Brna): “Do zápasu jsme v prvních minutách vstoupili tak na 50%, na hřišti jsme se rozkoukávali, od druhé čtvrtiny jsme šli naplno a až na nějaké pasáže jsme energii udrželi po celý zbytek utkání.”

Dino Repeša (trenér USK): “Gratuluji Brnu k zasloužené výhře. Utkání bylo velmi zajímavé, škoda, že zde nemohli být diváci, kteří by si zápas jistě užili. Vývoj byl hodně nahoru – dolů, padlo hodně bodů na obou stranách, my jsme nehráli takovou obranu, jakou bychom chtěli a ztratili jsme v posledních minutách energii, kterou jsme vydali před dvěma dny proti Nymburku. Ale jdeme dál, teď máme čas si odpočinout, doléčit zranění a dostat se zpět do pohody a připravit se na další utkání s Opavou.”

Jan Štěrba (hráč USK): “Gratuluji Brnu, myslím, že rozhodla agresivita Brna, kdy jsme si nepohlídali nájezdy Půlpána a následné lehké koše Puršla. Teď máme dva a půl týdne na to nachystat se na Opavu, se kterou se pokusíme vyhrát.”