Pátek 13. bývá vnímán jako „den neštěstí“, pro kluby KNBL se však stal pravým opakem. Po měsíční pauze, vynucené zdravotními okolnostmi, jsme se mohli vrátit do kolotoče ligových utkání. Prvním soupeřem nám byl v dohrávce 2.kola tým BK Olomoucko.

Na obou družstvech byl samozřejmě znát dlouhý herní výpadek. Jako první tento handicap setřásli naši borci a ujali se během 5 minut vedení 17:8. V tu chvíli zvýšilo obrátky i Olomoucko, my jsme ztratili pár míčů, nechali několikrát soupeře doskočit v útoku, takže po úvodní čtvrtině byl stav 27:22 v náš prospěch.

Druhá část hry byla naprosto vyrovnaná. Udržovali jsme si mírné vedení, které však nepřesáhlo více než 5 bodů, soupeř se stále držel na dostřel. Poločasový rozdíl tak byl pouhý 1 bod, 49:48.

Vstup do druhého poločasu byl ještě chvíli vyrovnaný, Hanáci se dokonce dostali do vedení 55:56, od tohoto momentu však brněnští zpřesnili hru, trefili několik střel zpoza oblouku a jelikož utáhli šrouby i v obraně (ve třetím dějství jsme inkasovali jen 11! bodů), šli jsme do závěrečné čtvrtiny s náskokem 65:59.

Olomouckým pak začali docházet síly, projevila se naše širší rotace hráčů, své si odehráli i borci z lavičky a tak, když Kuba Krakovič zvyšoval na desetibodový rozdíl 77:67 pouhé čtyři minuty před koncem, o vítězi bylo rozhodnuto. Závěr si tak mohl přímo na palubovce poprvé v kariéře vychutnat i Ondra Husták, další člen projektu Next Generation.

Basket Brno – BK Olomoucko 87:74 (27-22, 22-26, 16-11, 22-15)

Statistiky

Střelci: Farský 22, Půlpán 13 (+ 8 asistencí, 4 zisky), Puršl 12 (+ 9 doskoků), Nehyba 11, Krakovič 9 (+ 7 doskoků, 5 asistencí), Kozina 9, Blake 6, Bálint 5

Olomoucko – Váňa 17, Palyza 15, Štěpán 15, Sychra 11

Doskoky 37:37, asistence 27:19, ztráty 13:20, zisky 14:7

Vyjádření aktérů po skončení utkání

Lubomír Růžička (kouč Brna): “Jsem rád za vítězství, protože pauza byla dlouhá, i když stejná pro oba týmy. Olomoucku mohlo uškodit, že si nákazou prošlo právě během pauzy a bylo otázkou, jak obě družstva vydrží fyzicky. Na obou stranách byla vidět nerozehranost, bylo tam spoustu nepřesností na obou koncích hřiště. Nechci být přehnaně kritický, ale tohle nebyl z naší strany výkon, kterým bychom se chtěli prezentovat, což bylo zapříčiněno i velice chytrou hrou Olomoucka, kde trenér Benaček naordinoval zesílené krytí vymezeného území, kde jim chyběl Bezbradica, my jsme se nemohli dlouho trefit z dálky, pak nás zvedly trojky Radka Farského. Za vítězství jsme rádi, urvali jsme ho a teď musíme pozvednout náš výkon a připravit se na USK Praha.”

Luboš Bartoň (asistent trenéra Brna): „”Hrát zápas po další pouze nebylo snadné a v některých pasážích to bylo velmi znát.. Myslím si, že se vstup do zápasu z naší strany povedl, ale nebyli jsme schopni udržet koncentraci a náskok navýšit. Naše zbytečné ztráty a nedůslednost v obraně dala soupeři šanci na vyrovnaný výsledek v poločase. Naše trápení pokračovalo dalších 10 minut a zápas jsme rozhodli zlepšenou obranou a rychlejším tempem v přechodu do útoku. Debutoval další hráč Next Generation Ondřej Husták, již třetí člen našeho nadějného programu. ”

Viktor Půlpán (hráč Brna): “Jsme rádi, že jsme se mohli vrátit na palubovku. Vstup jsme měli dobrý, pak jsme udělali několik ztrát, oni párkrát útočně doskočili a utkání se vyrovnalo. Vyšel nám úvod druhého poločasu, zrychlili jsme hru, zvýšili tempo, což přineslo jak lehké koše, tak i střelbu za tři body, třeba právě od Radka Farského, čímž jsme se zvedli. Ještě bych vyzdvihl Honzu Kozinu, který přinesl na hřiště spoustu energie, pozvedl tím celý tým. Když takhle budeme pokračovat, věřím, že jsme na dobré cestě.”

Predrag Benaček (kouč Olomoucka): “Gratuluji Brnu, vyhrálo zaslouženě, vedlo 35 minut. Smekám před svými hráči, dokázali se držet 33 minut v zápase a být vyrovnaným soupeřem, protože opravdu všichni hráči prošli koronavirovou nákazou, trénovali jsme jen 6-7 dní a síly nám nakonec v posledních 6 minutách došly. Toho Brno využilo a zaslouženě vyhrálo. Měli jsme celkem 20 ztrát, z toho 13 v 2.poločase, právě ty pramenily z nedostatku sil, a taky z dobré obrany Brna, jehož hráči tlačili na naše rozehrávače a z toho pak pramenily jejich lehké koše. Gratuluji tedy ještě jednou Brnu a taky svým hráčům, odehráli chlapský zápas.”

Dominik Štěpán (hráč Olomoucka): “Taky gratuluju Brnu, hráli jsme po dlouhé pauze, chuť jsme měli, ale fyzicky jsme odpadli v koncovce, kdy jsme byli nesoustředění. Tam jsme, myslím, zápas ztratili. Trápily nás hlavně ztráty při přechodu na útočnou polovinu a to nás stálo hru.”