O existenci NEXT GENERATION už jistě víte, o tom, že tito talentovaní mladíci pod taktovkou Luboše Bartoně míří do Euroligy už jsme informovali také. Umíte si ale představit, jak probíhá příprava hráčů, kteří kromě tréninků v hale Vodova hájí barvy svých klubů a plní si své studijní povinnosti? Zamiřme s Lubošem Bartoněm do zákulisí tohoto projektu.

Přibližte nám ve zkratce program NEXT GENERATION!
Kdybych to měl zobecnit, tak se jedná o nový basketbalový projekt mládeže v Brně, který funguje pod hlavičkou Basket Brno. Cílem je zajistit nejlepší možné podmínky pro hráče ročníků 2003 a 2004, kteří fungují v týmech SAM Brno a Tygři Brno. Spolupráce těchto klubů s NEXT GENERATION je naprosto elementární. Tato elitní skupina hráčů by měla mít nejbližší cíl se dostat do A-týmu Basket Brno, účastníka ligy KNBL.

Můžete rozvést do většího detailu ty podmínky pro hráče?
Chceme, aby největší talenti z Brna a okolí, měli následující: extra tréninkový proces (minimálně 2 ranní tréninky týdně), nutriční podpora/poradenství, posilovna a fyzická průprava, spolupráce s partnery NG na základní úrovni (marketing, PR, práce se sociálními sítěmi).

Osobně se snažím kluky připravovat na těžký přestup z juniorského basketbalu na mužský – profesionální, tzv „mentoring“. Tento důležitý krok je čeká během příštích dvou let a již teď je třeba kluky vzdělávat o spoustě věcech, na palubovce i mimo.

V neposlední řadě jeden z našich velkých cílů je, aby se tato skupina talentů pravidelně zúčastňovala top turnaje Evropy, euroligové ANGT (Adidas Next Generation Tournament) a dále odehrála dalších několik turnajů během sezóny.

Tréninkový proces, pouze dva tréninky týdně. Není to málo?
Při vytíženosti kluků v jejich klubech je to asi „nejzdravější“ počet. A to k tomu musíme samozřejmě přidat školu, protože jejich ranní participace znamená, že musí mít všichni hráči svoje vlastní individuální plány.

V tréninkovém procesu se zaměřujeme na individuální činnosti jednotlivce. Taktické průpravy je opravdu velmi málo. Z rozvoje individuální činnosti jednotlivce přecházíme do hry 1na1, 2na2 nebo děláme tzv. „shell drilly“. 

Cílem všech tréninků je, aby hráči uměli co nejlépe nejzákladnější úkony v basketbale. Takže na začátku sezóny se třeba kluci učili chytat míč, samozřejmě v různých situacích. Ale ten cíl byl jasný: umět chytit míč (zpracování) a okamžitá další akce (střela, přihrávka, driblink).

Není přeci jenom toto práce trenérů v ranném basketbalovém věku (minibasket)?
Myslím si, že individuální rozvoj hráče je práce všech trenérů na všech úrovních. Byl jsem svědkem, jak se třeba profesionální hráči v pětadvaceti letech zlepšovali. Každý musí chtít se neustále zlepšovat. V dorosteneckém věku se všem hráčům hodně mění fyzické parametry. Jejich fyzické zlepšení musí jít ruku v ruce s jejich technickým zlepšením. Práce s míčem (ballhandling) by měla být tzv. denní chléb, který se musí trénovat opravdu neustále.

Pojďme se vrátit k tématu juniorské euroligy, kterou jste již zmínil.
Ano, cílem NEXT GENERATION je vyjíždět na turnaje během sezóny a ANGT je ten TOP v Evropě. V roce 2021 se budou konat dva kvalifikační turnaje (Mnichov a Bělehrad), na které jsme se teď, v polovině října, přihlásili. Momentálně čekáme na odpověď Euroligy (pořadatel turnajů). V druhé polovině listopadu bychom měli obdržet odpověď pořadatelů na naši přihlášku. Každopádně konfrontace s evropskou špičkou by pro nás byla nejlepším možným testem a zároveň bychom získali velký kredit pro program NEXT GENERATION Basket Brno. Myslím si, že by to byla výborná reprezentace nejenom města Brna, Jihomoravského kraje, ale i celého českého basketbalu.

Pokud vím, tak v programu NG máte pouze 8 hráčů. Není to málo pro účely turnaje takové kvality?
Bylo by to samozřejmě málo, proto jsem již od poloviny září hledal hráče, kteří by doplnili NG na tomto turnaji. Myšlenka byla taková, že kádr doplníme o několik kluků z Brna (Tygři Brno, SAM Brno) a následně oslovíme hráče/kluby z blízkého okolí.

Pro letošní rok jsme oslovili nedaleký Prostějov, který však účast jejich dvou top hráčů na euroligovém turnaji nepovolil. Proto jsme se obrátili na Sokol Pražský, který rád přislíbil spolupráci a dva hráče na tento turnaj uvolní.

Ještě něco, co bychom měli vědět ohledně programu NG?
Rád bych jen dodal, že program NEXT GENERATION má za cíl být na špičce té pomyslné basketbalové mládežnické pyramidy v Brně. Chceme vybudovat silnější, a hlavně početnější basketbalovou komunitu s hashtagem #BASKETjakoBRNO, a pomáhat v propagaci basketbalu nejen v Brně, ale i v Jihomoravském kraji. Rádi bychom byli partnery města Brna i našeho kraje.