Ve středu 9. 9. dopoledne se konala tradiční tisková konference před začátkem sezony Kooperativa NBL 2020/21. Na té jsme přítomným novinářům sdělili hned několik novinek týkajících se našeho klubu. Za náš klub se zúčastnil generální manažer Michal Jimramovský, hlavní trenér Lubomír Růžička, trenér Next Generation a asistent trenéra Luboš Bartoň a z hráčů Šimon Puršl s Jakubem Krakovičem. A co vše se na tiskové konferenci probíralo?

Nový název klubu

Jednou z hlavních novinek je nový název klubu, který v letošní sezoně bude bez jména sponzora.

„Do nadcházející sezony Kooperativa NBL vstupujeme pod názvem Basket Brno,“ řekl na úvod tiskové konference generální manažer klubu Michal Jimramovský.

Patrik Auda

Všechny přítomné novináře zajímalo, jestli za náš tým bude hrát Patrik Auda. Ten za nás doposud odehrál čtyři přípravné utkání, včetně domácího turnaje Brno Open Cup, kde se stal MVP.

„Patrik Auda nebude nastupovat za Basket Brno, protože je smluvně vázán ve svém mateřském klubu, kterým je japonská Jokohama,“ sdělil novinářům trenér Růžička, který jednání s japonskou stranou vedl. „Patrik měl velkou chuť za nás hrát do doby, než mu bude umožněno odcestovat do Japonska. Nicméně pokud by Patrik dostal od japonské strany výstupní listinu, tak by riskoval celé své angažmá. V Japonsku je pravidlo, že na soupisce můžete mít tři zahraniční hráče a z toho mohou jen dva nastoupit do zápasu a pokud by za nás hrál, tak by se jedno místo Jokohamě uvolnilo“ doplnil Růžička.

Hodnocení přípravy a očekávání do nové sezony

V přípravném období se v klubu odehrálo hned několik klíčových změn. K již stávajícím izraelským spolumajitelům ze společnosti True Player se přidal ještě třetí izraelský partner a to pan Yedidia Rapaport, který ještě donedávna spoluvlastnil slavný Hapoel Tel Aviv.

Velkou posilou do managementu i trenérského týmu je Luboš Bartoň, který kromě pozice hlavního trenéra projektu Next Generation je také asistentem Lubomíra Růžičky a má na starosti komunikaci se všemi mládežnickými složkami v rámci brněnského basketbalu.

Ke změnám došlo i v hráčském kádru, po loňské sezoně náš tým opustili: Filip Novotný, Petr Heřman, Zurab Kereselidze, Bryan Smithson, Davell Roby, Daniel Szarowski, Lukáš Stegbauer a Mikhel Kirves.

Místo nich přišli Šimon Puršl, Viktor Půlpán, Richard Bálint (hostování) a Marcellus Garrick. Z brněnské mládeže se do prvního týmu prosadili Petr Křivánek s Jakubem Nečasem. V tréninkovém procesu jsou pak i další talentovaní hráči z brněnské mládeže.

„Našim jednoznačným cílem pro nadcházející sezonu je postup do nadstavbové skupiny A1, kde chceme bojovat o co nejlepší umístění, abychom se vyhnuli  předkolu play off, to znamená umístění do šestého místa,“ sdělil trenér Růžička.

„Myslím, že jsme odehráli kvalitní přípravu, ale vždycky je samozřejmě co zlepšovat. Nicméně já to cítím tak, že jsme si udělali výsledky v přípravě obrovskou chuť do nové sezony a už se nemůžeme dočkat pátečního zápasu proti Kolínu,“ řekl Šimon Puršl.

Next Generation

Next Generation je projekt, který má za úkol vytvořit ideální podmínky pro talentované hráče v kategoriích U17 až U23. Hlavním trenérem a manažerem projektu je současný trenér české reprezentace U18 Luboš Bartoň.

„Jsem moc rád, že mohu být součásti tohohle projektu. Sice jsme na úplném začátku, ale máme na čem stavět. Jak zmínil trenér Růžička, tak Petr Křivánek s Kubou Nečasem se už prosadili do prvního týmu. Já bych rád zmínil ještě jedno jméno a to Ondřeje Hustáka. Ještě sice není našim hráčem, ale věřím, že brzy bude a už nyní s námi trénuje. A můj názor je, že do nejvyšší soutěže pravděpodobně nakoukne už letos. V projektu je nyní celkem osm jmen a jsou to všechno kluci z Brna a okolí. Nicméně už teď hledáme další talentované hráče, které bychom v dalších letech do projektu zapojili,“ řekl Luboš Bartoň. „Musím ocenit, že v Brně nyní perfektně funguje propojení mezi mládežnickým  a dospělým basketbalem, což ne všude je samozřejmostí,“ doplnil Bartoň.