Celkem čtyři hráče se zkušeností z české reprezentace má ve svém týmu trenér Lubomír Růžička. K Radkovi Farskému, Viktoru Půlpánovi a Šimonu Puršlovi přichází na roční hostování Richard Bálint. Ten je nyní na reprezentačním srazu v Mariánských Lázních, kam ho povolal trenér Ginzburg.

 

Sedmnáctiletý Bálint je hráč alternující na pozici menšího křídla může zaskakovat i na rozehrávce. Jeho skvělé čtení hry je podpořeno chladnokrevnou střelbou ze střední a delší vzdálenosti. Richard je hráčem BCM Orli Prostějov.

 

V Prostějově hrál v uplynulé sezoně extraligu U19, kde nastoupil do 19 zápasů s průměrným časem 24,4 minut. K tomu přidal 3,4 asistence a 13,2 bodů na zápas. Nastoupil také do 10 zápasů za první tým, který hraje 1. ligu, kde i přes svůj nízký věk, předváděl velmi dobré výkony. Průměrně odehrál 22,4 minuty a připsal si 3 asistence a 9,9 bodů na zápas.

 

Richard prošel reprezentačními výběry U16, U18 a U20, kde vždy patřil k oporám. Skvělé výkony právě v dresu reprezentační dvacítky mu vynesly nominaci do reprezentačního A-týmu.

 

V Brně bude Bálint rok hostovat a dostane tak příležitost poprvé okusit naši nejvyšší soutěž. „Jsem moc rád, že jsem dostal příležitost zahrát si v KNBL. Na sezónu se moc těším a jsem plný nadšení. Budou to pro mě nové zkušenosti a doufám, že dostanu i nějaký větší prostor v průběhu sezóny. Zároveň budu hrát ještě jeden rok U19 v Prostějově, za což jsem rád. S dojížděním do Brna a se školou snad nebude až takový problém. Na tuto sezónu nemám nějaká velká očekávání a jdu si ji co nejvíce užít a využít ji, jak nejlíp to půjde,“ řekl Bálint.

 

Kromě hraní basketbalu studuje Richard Gymnázium Jiřího Wolkera v Prostějově, kde letos půjde do septimy. Jak se sám již několikrát vyjádřil, tak dokončení studia má u něj nejvyšší prioritu. Jeho otcem je respektovaný trenér Peter Bálint, který v současnosti v nejvyšší soutěži trénuje tým NH Ostrava.

Vyjádření hlavního trenéra Lubomíra Růžičky:

Richard patří k nastupující generaci teenagerů českého basketbalu, kteří budou tvořit budoucí kostru naší reprezentace. Jsem velmi rád, že jsme se dohodli na spolupráci a věřím, že bude pro obě strany prospěšná. Velmi si vážím jednání s BCM Orli Prostějov a už se těším, až se Richard po reprezentačních povinnostech připojí k našemu týmu. Konkurenční prostředí je snem každého trenéra a jsem rád, že pozice na perimetru nabírají konkurence schopnosti.“