Přechod z mládežnického sportu do světa profesionálního basketbalu bývá nejklíčovější částí kariéry každého mladého hráče. Brněnský basketbal v poslední době bohužel trpěl tím, že mnozí z místních nejtalentovanějších hráčů odcházeli v juniorské kategorii do jiných měst s vidinou možnosti hrát nejvyšší českou juniorskou soutěž a docházelo tak k přerušení přirozené návaznosti mezi mládežnickými celky a seniorským týmem. Toto vše by mělo být již od následující sezóny minulostí.

Na základě spolupráce mezi SAM BŠM Brno a Basketem Brno se do města pod Špilberkem po roce vrací nejvyšší tuzemská soutěž kategorie U19 díky odkupu licence od družstva Kondoři Liberec. Vlastníkem samotné licence na nejvyšší soutěž je SAM BŠM, nicméně vzhledem k rozvíjející se plánované spolupráci mezi mládežnickými celky napříč brněnskou basketbalovou komunitou bude tým hrající juniorskou extraligu hrát pod hlavičkou Basketu Brno. Cíl je jednoznačný: umožnit nejtalentovanějším brněnským a jihomoravským hráčům hrát co možná nejkvalitnější soutěž doma na jižní Moravě, v rámci dohodnutého partnerství napříč brněnskými basketbalovými kluby postupně dávat mladým hráčům příležitost v seniorských soutěžích a díky velmi dobře fungující zaběhnuté spolupráci s brněnskými vysokými školami ukázat mladým hráčům, že studium na vysoké škole jde skloubit s kariérou profesionálního sportovce.

K samotnému prodeji licence se vyjádřil i trenér libereckého celku Jan Slowiak: „Pro převod soutěže do tohoto klubu jsme se rozhodli ze 2 zásadních důvodů – náš klub neměl dostatek motivovaných hráčů pro tuto soutěž a Brno dávalo největší logiku po sportovní stránce. SAM Brno bylo na cestě do baráže před koronavirovým ukončením soutěží, bylo 2. v kadetech v tomto ročníku, v ročních 2002-2004 má hodně mládežnických reprezentantů, s kterými jsem udělal skvělou lidskou zkušenost u reprezentace ČRU16, a kteří pro svůj vývoj tuto soutěž potřebují. Navíc se nám velmi líbí snaha Basketu Brno o vytváření špičkových podmínek pro mladé hráče při přechodu z juniorů do mužského vrcholového basketbalu. Záruka od pánů řídících tento klub byla pro naše rozhodnutí velmi podstatná. Věříme, že Extraliga bude sloužit všem talentovaným a motivovaným hráčům napříč brněnskými kluby.“

Součástí celého konceptu rozvoje brněnské mládežnické líhně a jejího propojení s mužským A-týmem vzniká pod patronátem Basket Brno program k rozvoji nejtalentovanější mládeže s názvem NEXT GENERATION. Hráčům zařazeným do tohoto programu bude věnována mimořádná péče směřovaná k rozvoji jejich individuálních basketbalových dovedností, mentální stránky, součástí bude nutriční program a materiální podpora ve formě sportovního vybavení. Celý projekt bude veden Lubomírem Růžičkou, trenérem A-týmu Basketu Brno, který má s podobnými programy na rozvoj talentované mládeže bohaté zkušenosti a s hráči bude pracovat celý realizační tým Basketu Brno včetně kondičních trenérů, fyzioterapeutů a marketingových pracovníků, kteří budou s mladými hráči pracovat i na jejich PR a pomáhat jim s tím, jak by měl mladý sportovec pracovat například se sociálními sítěmi. Celou mozaiku pak doplňuje spolupráce s Fakultou sportovních studií Masarykovy univerzity, kde budou hráči podstupovat sportovní testování a s hráči budou pracovat odborníci specializující se opět na fyzioterapii, kondiční trenéři atd. Ambasadorem celého projektu pak je český reprezentant Patrik Auda.