Návrat zraněného, neustálé vedení a hradecká impotence za tři body. Takové bylo čtvrté utkání skupiny A2 s týmem Kingspan Královští sokoli, které jsme zvládli více než dobře. Téměř dvacetibodová výhra nás posouvá v tabulce a po delší odmlce se k týmu připojil také Petr Heřman, jenž zaznamenal i první body.

Vydařil se nám hned vstup do utkání, kdy jsme první čtvrtinu vyhráli o sedm bodů. Jako první se do tabulky střelců zapsal Jakub Krakovič, když v první minutě doslova dostrčil míč do soupeřova koše. Tehdy ještě on ani nikdo z Brňanů nevěděl, že odstartovalo domácí vedení, které trvalo celých čtyřicet minut. Jakkoliv se Hradečtí snažili, do vedení se nikdy nedostali. Po necelých třech minutách už na tabuli svítil stav 7:2. Sokoli jako by nechali křídla v autě a nedařilo se jim odolávat našemu nátlaku. V šesté minutě už jsme vedli o devět bodů a diváci začínali snít nad debaklem. Mihkel Kirves pak ještě dvě minuty před koncem první periody zvýšil na dvojciferný rozdíl. Hosté však ještě zabojovali a vysoký rozdíl snížili. I tak však druhá desetiminutovka začínala za stavu 23:16. Úsek po menším oddechu na lavičce nabídl o poznání vyrovnanější basketbal. Jako by na nás hradecký trenér Peterka seslal kletbu, více než tři minuty po začátku druhé čtvrtiny jsme nebyli schopní skórovat. Hradec naší impotence náležitě využil a přiblížil se až na rozdíl jediného bodu. Zakročil však Filip Novotný, jenž svojí trojkou řekl pomyslné “dost”. V tu chvíli se karty otočily. Hradečtí přestali dávat a Brno se probudilo. Sérií 8-0, vedenou zejména Davellem Robym, jsme soupeři opět uskočili a vrátili se do příjemnějšího vedení 31:22. Sokoli nás ještě potrápili ke konci první půle, kdy se pomalým snižováním rozdílu dostali až na čtyři body. Míč vyslaný z ruky Petra Heřmana v posledních vteřinách však stanovil skóre 40:34, za kterého odešli hráči do šaten.

Po menším oddechu a napití odstartovala třetí čtvrtina, v níž se svěřenci trenéra Peterky nejprve snažili o převrat, pak ovšem pokračovala brněnská dominance ze začátku utkání. Krakovič se nezalekl tříbodového pokusu a proměnil jej, skórerské žezlo po něm následně převzali Kirves se Zdeňkem Nehybou a po šesti minutách od návratu na palubovky jsme vedli poměrem 56:42. Hosté ještě mírně poupravili rozdíl, před finální desetiminutovkou se však nedostali pod jedenáct bodů. Ani ke konci zápasu se nic nezměnilo a hradecký celek ve svých řadách čím dál silněji pociťoval absenci Tresače s Andresem. Šest a půl minuty před koncem navíc Heřman zarazil Hradeckým smeč s faulem a dal tak domácím divákům vědět, že je zpět a Brno si jde pro výhru. Sokoli si nevěděli rady a nakonec padli o osmnáct bodů. V nadstavbové části tak zůstáváme neporažení a připisujeme si výhru číslo čtyři, tentokrát poměrem 89:71. V tabulce se tak vyrovnáváme Hradci a na Ostravu nám chybí jedno vítězství, které si proti ní můžeme vybojovat v sobotu.

Hradecké tentokrát nepodržela střelba zpoza tříbodového oblouku, kde se nám dařilo výrazně lépe (37 % ku 14 %). Ani ze stejného počtu trestných hodů neproměnili tolik, kolik my (50 % oproti našim 70 %). Hosté však měli mírně navrch v úspěšnosti dvoubodové střelby (54 % ku 51 %) a stejně tak zaznamenali výrazně víc doskoků (46 ku 37), s čímž souvisel pětinásobný počet bloků (5 oproti našemu 1). Víc měli ale také ztrát (18 ku 12). Při porovnání statistik také nelze nevyzdvihnout body hráčů z lavičky. Naše lavička jich měla sedmadvacet, zatímco lavička hostů jen osm.

Brňané si bodovou zátěž rozložili, nejlepším střelcem se však stal Mihkel Kirves, jenž soupeři nasázel 15 bodů a získal 2 míče. Těsně za ním se držel Bryan Smithson se 14 body a 5 asistencemi. Jako další se do klubu dvojciferných střelců dostal Davell Roby, který zaznamenal 13 bodů. Zdeněk Nehyba s Radkem Farským pak sdíleli číslo 11, protože přesně tolik bodů oba dali, Nehyba navíc přidal ještě 5 asistencí. Nemalou pomocí byl Jakub Krakovič s 9 body a 7 doskoky, Petr Heřman si uzdravení a návratu na palubovku připsal 7 bodů se 2 zisky a Lukáš Stegbauer se dvěma přesnými trojkami dostal na 6 bodů. Filip Novotný pak pomohl 3 body.

Za tým Kingspan Královští sokoli bodovali: N. Barac (18 bodů, 11 doskoků, 7 asistencí, 3 zisky), P. Lošonský (18 bodů, 8 doskoků), P. Sedmák (16 bodů), P. Stamenkovic (7 bodů, 7 doskoků, 10 asistencí, 2 bloky), J. Koloničný (6 bodů), O. Peterka (4 body) a F. Halada (2 body).

Lubomír Peterka, trenér týmu Kingspan Královští sokoli: „Gratuluji Brno k naprosto zaslouženému vítězství. Čekali jsme těžký zápas, navíc nejsme v plné sestavě. Domácí zachytili začátek a pořád si udržovali náskok. Hodně jsme se trápili v útoku a v podstatě stříleli jen tři hráči, moc jsme si nepůjčili míč. Taky jsme nedávali šestky. Domácí hráli dobře, trestali nás. Akorát mě mrzí výsledná výška prohry, protože neodpovídá průběhu. Pro nás je to kruté, ale takto to prostě v basketu je. Takže dnes byli domácí jednoznačně lepší a ještě jednou gratuluji.“

Lubomír Růžička, trenér týmu mmicté1 Basket Brno: „Děkuji Lubomírovi za gratulace a souhlasím s ním. Rozdíl osmnácti bodů neodpovídá tomu, co jsme viděli na palubovce. Hostům patří veškerý kredit, protože přijeli bez dvou perimetrových hráčů – náhradního rozehrávače Petra Andrese a hlavně Tresače, který jim dobře roztahuje hru, protože od něj nemůžeme příliš vypomoct do dolního postavení nebo při cloně na hráče s míčem. To nám samozřejmě trochu usnadnilo práci, ale soupeř hrál uvolněně, a i v užší rotaci velmi dobře, a trápil nás. Nebylo to tak jednoznačné. Ve druhém poločase nám pomohly trojky a konečně nám něco spadlo zvenku. Z plus sedmi jsme se dostali na plus patnáct. To je asi všechno. Do konce skupiny A2 je pořád osm zápasů a všechno je otevřené. Hradec je navíc velmi dobrý a kompaktní tým. Nakonec chci zmínit, že jsem rád za návrat Petra. který nastoupil do zápasu. Vrátil se po několikaměsíční pauze kvůli zranění kolene a pomohl nám. Za to jsme velmi rádi.“

Ondřej Peterka, hráč týmu Kingspan Královští sokoli: „Měli jsme pár dobrých úseků, ale jinak to od nás nebyl dobrý zápas. V Ostravě nám vůbec nešly nohy a, i když to dneska už bylo trochu lepší, výsledný rozdíl osmnácti bodů je škoda. Musíme jít dál a musíme se soustředit. Čeká nás teď poslední ze tří zápasů venku, na který se musíme soustředit a pokusit se v Kolíně vyhrát. Bude to důležité utkání. Skupina A2 je neskutečně vyrovnaná, zápasy v ní jsou vyrovnané a rozhodne nějaké vítězství z venku. Musíme jít dál.“

Petr Heřman, hráč týmu mmcité1 Basket Brno: „Především jsem rád, že jsem zpátky mezi kluky. Dnes jsme trochu hořeli na doskoku, takže to je jedna věc, na které tento týden musíme zapracovat. Taky jsem rád, že se kluci trefovali z dálky a všichni hráli uvolněně. Znovu budu opakovat, co už padlo, ale bodový rozdíl neodpovídá tomu, jak jsme hráli. Na tréninku po sobě šlapeme a v obraně i útoku jsme agresivnější. Takže asi musíme něco změnit v hlavách, Ostravu o víkendu potrápit a ulovit tam další výhru.“