Brněnští basketbalisté sotva dohráli první sezonu po přesunu do bohunického kampusu a už si zvykali na nového manažera. Manažera, který s nimi ještě nedávno hrál na hřišti. Filip Jimramovský se ujal vedení klubu před sezonou 2017/2018 a zanechal za sebou znatelnou stopu. Brněnští změnili logo, barvy i dresy a snížili počet cizinců. Poprvé v historii klubu se dostali do předkola play-off a nově je vede bývalý trenér roku. Basket Brno má dnes navíc prvního hráče v reprezentaci. I přesto Jimramovský opustí v polovině března své křeslo.

Co vás vedlo k odstoupení z funkce?

Svoje odstoupení bych položil do dvou rovin – osobní a profesní. V osobní rovině bylo důvodem komplikované propojení řízení klubu se studiem na vysoké škole. Práce generálního manažera totiž není prací s jasně stanovenou pracovní dobou. A v posledních měsících jsem se kvůli této kombinaci nezřídka dostával do časově obtížně řešitelných situací.

Tolik tedy k osobní rovině. Co ta profesní?

Mým hlavním úkolem bylo klub restrukturalizovat a stabilizovat. Cítím, že jsem tento proces dokončil přivedením jednoho z nejlepších českých trenérů Lubomíra Růžičky a kvalitním zapojením českých mládežnických reprezentantů. Skutečnost, že všichni přišli do Brna, je pro mě ukazatelem zdravého klubu, který se může dál rozvíjet. Pro svůj osobní rozvoj pak cítím potřebu, byť i dočasné, změny prostředí.

Jak složité pro vás bylo rozhodování o konci?

Nebylo to jednoduché a rozhodování mi trvalo delší dobu, protože jsem brněnský patriot. Byť nejsem rodilý Brňák, v Brně se pohybuji od deseti let a s brněnským basketbalem jsem spojil velkou část svého života. Ať už jako hráč nebo teď z pozice manažera. Navíc si uvědomuji, že jsem od Basketu Brno dostal jedinečnou příležitost řídit klub ve dvaceti letech. Nejsem si vědomý, že bych mohl někde jinde dostat takovou zodpovědnost jako v Brně. Velmi si toho vážím a zkušenosti, které jsem získal za tři roky v čele klubu, jsou k nezaplacení. Čili rozhodování bylo těžké.

Co váš odchod znamená pro hráče, trenéry a zbytek klubu?

V klubu je momentálně vytvořená taková personální struktura, že se moje úkoly dají dočasně delegovat na někoho ze současného managementu klubu. Samozřejmě jen do doby jmenování mého nástupce. Hráčů a trenérů se to nedotkne.

Víte, kdo by vás mohl zastoupit?

O mém nástupci rozhodne představenstvo klubu a valná hromada. Datum jeho nástupu pak záleží na jejich vzájemné dohodě.

Filip Jimramovský odchází z pozice generálního manažera po téměř třech letech.
Filip Jimramovský odchází z pozice generálního manažera po téměř třech letech.

Jak jste spokojený se svou odvedenou prací za tři roky?

Kdybych se na ni měl podívat z hlediska fungování klubu, tak jsem spokojený. Především mě těší, že jsme sestavili kvalitní trenérský tým, který pod vedením Lubomíra Růžičky odvádí skvělou práci. Pokud se pak na svou práci mám dívat po výsledkové stránce, tak jsem byl spokojený především s loňskou sezonou. Myslím, že tým hrál líbivý basketbal. Podařilo se nám kvalitně zapojit mladé české hráče a poprvé v historii klubu jsme se dostali do předkola play-off. Důležitou zpětnou vazbou je pro mě také fakt, že si brněnské publikum opět našlo cestu k ligovému basketu a pravidelně zaplňuje halu v univerzitním kampusu.

Zmínil jste kvalitní zapojení mladých Čechů. Znamená to tedy, že se konečně plní několik let opakovaná filozofie klubu?

Ano, konečně se nám podařilo u všech nastavit stejnou filozofii – vedení i trenéři chtějí pracovat s mladými českými hráči. Proto dostal patnáctiletý Jakub Nečas takový prostor. Souvisí s tím hlavně již zmíněné složení současného trenérského týmu v podání Lubomíra Růžičky, Martina Vaňka a Jakuba Kaluse. Díky nim chtějí hráči do Brna. Troufám si říct, že Basket Brno v současnosti nabízí jeden z nejlepších tréninkových programů pro mladé hráče v Česku.

Basket Brno loni zažil historický úspěch, když se dostal do předkola play-off. Tým bohužel nestačil na Pražany.
Basket Brno loni zažil historický úspěch, když se dostal do předkola play-off. Tým bohužel nestačil na pražské USK.

Letošní horší výsledky klubu vás tedy netrápí?

Nemůžu říct, že netrápí. Šest zápasů v Kooperativa NBL jsme ale prohráli buď v prodloužení nebo do tří bodů. Což je daní za přenesení zodpovědnosti na mladé. Musí se naučit zvládat koncovky. Pokud tomuto tlaku nebudou vystavovaní, nemohou se dál herně rozvíjet. Stále však věřím, že se předkolo play-off podaří i v letošní sezoně.

Chtěl byste na závěr něco dodat?

Jsem moc rád, že se značka Basket Brno ustálila. Znovu také opakuji, že mě těší, jak se lidé naučili chodit do naší haly. Letos míváme pravidelně plno a z diváků se stali fanoušci. Vznikla tak úplně jiná atmosféra a kampus žije tak, jak si zaslouží. Velkou radost mi potom dělá naše první brněnské zastoupení v národním týmu mužů a také udržení Radka Farského pro následující dvě sezony.