Dominance. Jediné slovo popisuje náš výkon v sobotním duelu se svěřenci trenéra Bálinta. Impotence hostů spojená s naším dobrým herním rytmem skončila téměř třicetibodovou výhrou a vítěznou sérií Brna.

Už první polovina utkání ukázala lepší kondici a připravenost domácího celku, ovšem nic nebylo jasné. V úvodních minutách si týmy střídaly koš za koš a první menší únik jsme zorganizovali až pod vedením Zdeňka Nehyby, který proměnil dvě střely z dálky a posunul nás na stav 10:5. Hosté však okamžitě zahájili protiútok a rozdíl vyrovnaly díky košům Newkirka a Holseyho. Každá naše snaha o získání vyššího vedení skončila neúspěchem. Náskok jsme si opět uzmuli až s uplynutím posledních vteřin první čtvrtiny, kterou jsme zakončili 23:16. Byť jsme v první periodě nerozhodli, druhá desetiminutovka byla zásadně vyrovnanější. Čtyři minuty nedokázal ani jeden celek na delší dobu změnit sedmibodový rozdíl, pak ovšem Ostravané zasáhli. Calloway s Newkirkem vyrovnali a Bohačík svůj tým následně posunul do vedení. Naštěstí jsme zbývající čtyři minuty z první půle využili do maxima a soupeře převálcovali sérií 14-3. Do šaten jsme tudíž mířili od tabule hlásící stav 45:36.

Dvacet minut po návratu na palubovku bylo jednoznačných. Po malé snaze Nové huti o dotažení vrátil Zdeněk Nehyba hosty nohama na zem, když proměnil dvě trojky stejně jako na začátku. Po čtyřech minutách jsme navíc odstartovali další únik a série 10-0 nás vyvýšila do téměř dvacetibodového vedení. Před vstupem do závěrečné části nás chránil osmnáctibodový štít, který nebylo snadné prorazit. Obzvlášť když jsme posledních deset minut vyhráli poměrem 17:8. Závěr utkání tak jen napsal tři vykřičníky za debaklem Ostravanů, kteří se domů vraceli s prohrou 59:86. Připsali si tak druhou prohru v nadstavbové části, zatímco my druhou výhru.

Naši dominanci potvrzují také statistiky, kde Ostravané nevládnou ani jedné kategorii. Zatímco ve střelbě za dva body jsme měli pouze mírně navrch (48 % ku 46 %) a i úspěšnost trestných hodů byla poměrně vyrovnaná (68 % ku 62 %), trojky nám padaly výrazně lépe (35 % ku 20 %). Pod obroučkami jsme suverénně dominovali (48 ku 31 doskokům) a rovněž jsme byli mnohem týmovější (23 ku 10 asistencím). Od soupeře jsme získali i více míčů (12 ku 5 ziskům) a rozdali víc takzvaných čepic (6 ku 3 blokům).

Brňany táhla skórerská trojice Radek Farský – Zdeněk Nehyba – Davell Roby. Farský nastřílel 15 bodů a získal svému týmu 3 míče. Nehyba k 15 bodům (5 trojek) přidal ještě 2 bloky a Roby rovněž si rovněž připsal 15 bodů. Pozadu nebyl ani Bryan Smithson se svými 13 body a 7 asistencemi. Posledním členem dvojciferného klubu se stal Jakub Jokl, jehož zdobilo 10 bodů. Jakub Krakovič zaznamenal 8 bodů a Mikhel Kirves přidal 7 bodů se 7 doskoky. Lukáš Stegbauer pak přidal 2 body plus 10 doskoků a Zurab Kereselidze 1 bod.

Z týmu NH Ostrava se prosadili: J. Newkirk (15 bodů), J. Calloway (12 bodů), K. Holsey (10 bodů, 2 bloky), P. Bohačík (6 bodů, 12 doskoků, 2 zisky), P. Pumprla (6 bodů), F. Šmíd (5 bodů), J. Palenik (3 body), Š. Svoboda (2 body) a M. Nábělek (0 bodů, 5 asistencí).

Peter Bálint, trenér týmu NH Ostrava: „Gratuluji Brnu a Lubomírovi k vítězství, zaslouženému vítězství. Dnes jsme byli impotentní, možná dokonce invalidní. Co jsme dnes předvedli, bylo zoufalství. Brno nás přehrálo ve všech činnostech. Hráli jsme hodně individualisticky, nepůjčili jsme si míč. V prvním poločase to možná ještě bylo jakž takž, ale pak to z naší strany sklouzlo k antibasketbalu. Každý to chtěl vzít na sebe, každý to chtěl zkusit. Chyběl nám doskok, kde máme pět útočných doskoků. To je katastrofální číslo. Zaměřme se na míče – deset asistencí, dvacet ztrát. Tohle, co jsem dnes předvedli, je impotence. Doufám, že se z toho rychle vzpamatujeme, máme teď tři týdny volna, protože co jsme dnes předvedli, bylo skutečně tristní.“

Lubomír Růžička, trenér týmu mmicté1 Basket Brno: „Děkuji Petrovi za gratulace, předám ji samozřejmě hráčům. Hned na úvod chci také poděkovat fanouškům, protože dnes jsme je slyšeli a byli cítit. Za což jsme rádi. K zápasu: na celém týmu bylo vidět, že, po prohře doma s Hradcem před deseti nebo čtrnácti dny, musíme něco změnit. Hráli jsme bez energie. Teď už jsme se konečně uzdravili. Trénovali jsme v hojném počtu, což se nám v lednu nedařilo, a právě z tréninku to musí vycházet. Už v Hradci byla z našeho týmu vidět velká energie, dnes jsme to jen potvrdili, za což jsem rád. Vstup do skupiny A2 se nám vydařil, protože máme dvě vítězství. Co dnes rozhodlo? Petr hodnotil hodně svoje družstvo, já budu samozřejmě hodnotit náš výkon, který byl pozitivnější. Jsem moc rád, jak se předvedl celý tým, celý kolektiv. Ať už se jedná o hráče z lavičky nebo ty začínající. Výborný part odehrál Zdeněk Nehyba, který hned v úvodu chytil trojkami. Ve třetí čtvrtině, když Ostrava skórovala, tak proměnil další dva koše. Zvedl nás trojkami. Když docházelo ke střídání, střídali jsme do kvality, zatímco Ostrava tolik ne. To byla voda na náš mlýn a pak se hraje s jinou energií. Velmi mě těší našich šestnáct útočných doskoků, to je velký počin. A jsem rád i celkově za naši obranu, která byla dobrá. Kluci si zaslouží volno, bude reprezentační přestávka a my se musíme připravit na zbylých deset zápasů. Nesmíme létat v oblacích, musíme být pokorní, a hlavně zdraví, a pak to bude dobré.“

Dominik Lukáč, hráč týmu NH Ostrava: „Také chci nejdřív pogratulovat Brnu k zaslouženému vítězství. Náš výkon byl už od počátku bez energie, bez koncentrace a neplnili jsme, co jsme měli. Určitě chci vyzdvihnout náš týmový výkon, který byl velmi špatný. Dvacet ztrát je příliš mnoho. V obraně jsme nebyli schopní zastavit rychlé protiútoky a Brno si s námi dělalo, co chtělo.“

Zurab Kereselidze, hráč týmu mmcité1 Basket Brno: „Vydařil se nám začátek, kdy jsme do zápasu vstoupili s velkou energií. A tu energii jsme udrželi až do poslední vteřiny, což mě těší. Nejdůležitější byla naše agresivní obrana, kdy jsme Ostravu donutili ke dvaceti ztrátám a inkasovali jsme jen devětapadesát bodů. Takže jsme odvedli výborný výkon jak na obranné, tak i útočné polovině.“