Triple-double Stamenkovice a trojková potence Hradce Králové pro nás byly moc a bez dostatečné obrany jsme neměli šanci. Se základní částí se tudíž loučíme prohrou a doufáme v lepší vstoupení do skupiny A2.

Už od začátku se Sokoli ujali vedení, když na nás nastoupili bez milosti. Byl to sice Lukáš Stegbauer, kdo proměnil první koš, ovšem hosté nám potom sérií pěti proměněných střel utekli na stav 10:2. Už po necelých šesti minutách vedli o deset bodů. Jakub Krakovič s Davellem Robym se nehodlali smířit s výsledkem na tabuli a přiblížili Brňany na rozdíl pouhých tří bodů. Následovalo však další ofenzivní vystoupení hráčů Hradce Králové a první čtvrtina tak skončila poměrem 16:27 v náš neprospěch. Utkání pak pokračovalo vyrovnaně, dvojciferná ztráta z úvodu ovšem nechtěla zmizet. Hosté dokonce ještě postupně zvyšovali své vedení a v šesté minutě druhé periody měli náskok už 44:24. Výpadek Sokolů a zejména bodový příspěvek Robyho však zúžil propast mezi oběma celky a do šaten jsme tudíž šli s desetibodovým mankem.

Ani třetí čtvrtina nepřinesla žádnou zásadní změnu. Byť jsme se během několika minut přiblížili už na tříbodový rozdíl, nedokázali jsme udělat poslední krok přes soupeře a Hradec si nás opět podmanil. Před poslední desetiminutovkou tak mohli diváci vidět, že nám na Sokoly chybělo deset bodů. Místo obratu jsme ale v konečné části utkání zopakovali nepovedený výkon podobný tomu ze začátku a ani tentokrát jsme se nemohli radovat z výhry. Tu si zaslouženě odvezl soupeř a nám tak nezbývá nic jiného, než se smířit s porážkou 82:98. Hned v sobotu nás ale čeká odveta, kdy se vydáme na palubovku Hradce Králové. Snad se nám bude venku dařit lépe.

Hradec měl v posledním kole základní části ve všem navrch. Dařilo se mu lépe jak ve střelbě za dva body (55 % ku 44 %), tak ve střelbě z dálky (53 % ku 45 %). Na čáře trestných hodů rovněž proměňoval úspěšněji (81 % ku 68 %). Mírně navrch měli také v doskocích (33 ku 30) a asistencích (26 ku 21). A ztratili o míč méně (13 oproti našim 14).

Naším vedoucím skórerem byl Davell Roby, který nasbíral 21 bodů, 7 doskoků a 5 asistencí. Zdeněk Nehyba téměř neminul zpoza tříbodové čáry a se střelbou 4/5 soupeři vstřelil 13 bodů, k nimž přidal ještě 2 zisky. Stejný počet bodů nastřílel také Lukáš Stegbauer. Jakub Krakovič zaznamenal 12 bodů, Bryan Smithson 9 bodů a Jakub Jokl 8 bodů. Estonec Mikhel Kirves, jenž je v Brně zatím na zkušenou, přispěl 5 body, 3 doskoky a 2 asistencemi. Jan Kozina si pak připsal 1 bod.

Za Královské sokoly bodovali: P. Lošonský (19 bodů, 9 doskoků), O. Peterka (18 bodů), D. Tresač (17 bodů, 5/8 trojky), P. Sedmák (14 bodů), P. Stamenkovic (11 bodů, 10 doskoků, 10 asistencí, 3 bloky, 2 zisky), F. Halada (9 bodů), P. Andres (7 bodů) a N. Barac (3 body).

Lubomír Peterka, trenér týmu Kingspan Královští sokoli: „Jsem velmi rád, že jsme vyhráli. Čekali jsme těžké utkání, protože Brnu neodpovídá jejich postavení v tabulce. Hraje dobrá utkání. Dnes jsme ale měli dobrý úvod a v průběhu prvního poločasu jsme vedli o dvacet. Brno změnilo obranu na zónu, my jsme bohužel začali zmatkovat a jednoduchými ztrátami jsme jim nabídli snížení rozdílu. Tehdy jsem se trochu obával, protože Brňané byli pokropení živou vodou, ale ve druhém poločase jsme si to pohlídali. Měli jsme dnes také výbornou střelbu za tři body – třiapadesát procent, čtrnáct trojek. Od začátku do konce vedli, a následně vyhráli, zaslouženě.“

Lubomír Růžička, trenér týmu mmcité1 Basket Brno: „Mně se to samozřejmě hodnotí hůř. Gratuluji Lubošovi, gratuluji Hradci k vítězství. A myslím, že zaslouženému vítězství, protože hráli s velkou přesností na útočné polovině. My jsme dnes nebránili dobře a všude jsme byli o krok později. A celkově poslední měsíc jsme neodehráli dobře. Máme problém na rozehrávce, hodně přidržujeme míč, a z toho to pramení. V obraně jsme děti. Když člověk vidí, že do koše najíždí Tresač nebo Barac, tak to jsou chlapi a my odpadáme. To stejné bylo dnes na pozici čtyři, kde nás Lošonský ničil v dolním postavení, ve hře jeden na jednoho. Hradec je tak zkušené družstvo, že si to utkání pohlídalo a za to jim ještě jednou gratuluji. Teď nás čeká dvanáct utkání a musíme zabrat, protože se chceme vyhnout baráži. “

Filip Halada, hráč týmu Kingspan Královští sokoli: „Jsem velmi rád za vítězství. V týmu jsem necelý týden, takže se ještě seznamuji s různými akcemi, ale těší mě, jak jsme dnes vypadali na palubovce. Hlavně na útočné polovině, kde jsme měli vysoké procento trojek. Padalo nám to a na oblouku jsme nebezpeční. V obraně jsme měli trochu problémy, když Brno postavilo zónu. Měli jsme spoustu ztrát. Pak jsem se ale hlavně útokem dokázali vrátit. Měli jsme i dostatečně rozloženou bodovou zátěž, hráli jsme týmově a rotoval míč, což se mi líbilo. Hlavně jsem rád za vítězství. Pro mě je to první vítězství s Hradcem Králové a doufám, že tak budeme pokračovat. Teď nás čeká skupina A2, kde bude každé vítězství důležité.“

Davell Roby, hráč týmu mmcité1 Basket Brno: „Dnešní začátek byl velmi emotivní, kdy jsme vzdali čest památce Kobeho Bryanta, který výrazně ovlivnil každého, kdo hraje basketbal. Hradec na nás nastoupil tvrdě, dávali střely, a to i když jim už docházel čas. Dokázali si udělat pozice a proměnit trojky. Musíme na sobě prostě zapracovat a příště hrát lépe.“