Ani v devatenáctém kole jsme nezvládli koncovku a potřetí za poslední měsíc prohráváme rozdílem pouhého koše. Výbornou úspěšnost z čáry trestných hodů zastínily útočné doskoky soupeře a náš nedostatek energie v první polovině utkání. Z desátého místa tabulky se tudíž posouváme na jedenácté.

Už od začátku byl zápas vyrovnaný. Byť jsme skóre otevřeli úspěšnou trojkou Bryana Smithsona a po necelých třech minutách svítil na tabuli stav 8:2, hosté si naši převahu nenechali dlouho líbit. A byl to zejména Bohačík, kdo držel Ostravany na dostřel. Začátkem páté minuty už byl rozdíl téměř nulový a na každý náš následný koš odpovídali Slezané svým vlastním. Až dvě proměněné šestky Farského několik vteřin před koncem první čtvrtiny ukotvily naše vedení na skóre 20:18. Dvoubodový náskok Brna se ovšem nelíbil ostravskému Callowayovi, který hned první střelou druhé periody vyrovnal. Nová huť tak započala sérii 8-0, již zakončila smeč Heinzla. Svěřenci trenéra Bálinta nás vystřídali na pozici vedoucího a po třech minutách je zdobil šestibodový náskok. I přes chvilkové dotažení proměněnými trestnými hody Krakoviče s Farským si hosté udrželi výhodu a ustáli dokonce i tahanici v posledních dvou minutách. Do šaten pak oba celky odcházely za stavu 39:43 a Brňané vyhlíželi opětovný zisk pozice lídra.

Namísto vedení nás však po návratu čekala studená sprcha. V útoku ani obraně se nám nedařilo a Ostrava po dvou minutách a devíti získaných bodech odskočila na rozdíl třinácti bodů. Naštěstí jsme se včas probrali a trojice Krakovič-Roby-Novotný okamžitě vrátila Brno zpět do hry. Tři a půl minuty před koncem třetí čtvrtiny znamenali Nečasovy proměněné šestky přiblížení na pouhý bod (55:56) a přemostění propasti k Nové huti. Tentokrát své týmy podrželi zejména Nábělek s Farským, ovšem druhý zmíněný proměnil trojku jen vteřiny před koncem periody a potěšil tak domácí fanoušky vedením 64:63. Poslední desetiminutovka nabídla přetahovanou a nenechala nikoho klidným. Až čtyři minuty před koncem se nám podařilo mírně odskočit na stav 77:71, což Ostravští bohužel okamžitě vetovali a vyrovnali. Klíčovou poslední minutu a půl zvládla lépe Nová huť, a i přes čtyři neproměněné šestky si udržela vedení. Mizivou naději ještě vyčarovala dalekonosná střela Radka Farského z půlky, která měla vítězný potenciál. K obroučce však měla daleko a duel s Ostravou prohráváme nepříjemným dvoubodovým rozdílem 83:85.

Co se týče střelecké úspěšnosti, bylo utkání dost vyrovnané. Slezané měli sice mírně navrch ve střelbě za dva body (56 % oproti našim 53 %), ve tříbodové úspěšnosti jsme zase byli trochu lepší my (26 % ku ostravským 23 %). Na čáře trestných hodů už to byl jiný příběh a brněnské koše Ostravanům evidentně nevyhovovaly (58 % oproti našim 94 %). Davell Roby s Jakubem Krakovičem navíc, i přes spoustu pokusů neminuli (Roby 6/6, Krakovič 5/5). Velmi vyrovnané byli také doskoky (38 oproti ostravským 37) a asistence (18 ku 19). Ztrát jsme ovšem měli téměř dvakrát tolik co hosté (15 ku 8).

Naším bodovým tahounem byl Jakub Krakovič, jenž soupeři nastřílel 22 bodů, posbíral 9 doskoků a rozdal 2 bloky. Pozici druhého nejlepšího střelce Brna obsadil se 17 body Radek Farský. Třetím hráčem s dvojciferným příspěvkem byl Filip Novotný, který zaznamenal 13 bodů. Davel Roby měl 9 bodů se 7 asistencemi a Bryan Smithson 8 bodů. Lukáš Stegbauer se dostal na 6 bodů, Jakub Nečas tentokrát přispěl 4 body a 2 doskoky. Jana Kozinu zdobilo 7 doskoků a společně se Zdeňkem Nehybou přidali oba po 2 bodech.

Za Ostravany skórovali: J. Newkirk (23 bodů, 5 asistencí, 2 zisky), P. Bohačík (20 bodů, 8 doskoků), J. Calloway (9 bodů), K. Holsey (8 bodů, 9 doskoků), F. Šmíd (8 bodů, 2 bloky), M. Nábělek (7 bodů), D. Heinzl (6 bodů) a R. Pumprla (4 body).

Peter Bálint, trenér týmu NH Ostrava: “Po dlouhém čase nebudu soupeři gratulovat k vítězství. Dnešní zápas pro nás byl hodně důležitý. Věděli jsme, že se zde nebude hrát vůbec jednoduše. Viděli jsme několik zápasů, které Brno hrálo doma a vyhrálo, takže jsme neočekávali jednoduchý zápas. Začali jsme trochu vlažněji, pak jsme se do zápasu velice rychle dostali. Možná dvacet minut jsme hráli tak, jak jsme chtěli hrát – posílali jsme si míč, hráli jsme do protiútoků -, ale pak zase přišly naše tradiční části, kdy přestaneme hrát, vypustíme obranu, necháme dvě volné střely a soupeř se chytí. Dnes nás to málem stálo vítězství. Ve druhém poločase jsme udělali několik vážných obranných chyb, ale pak jsme byli naštěstí schopní se do toho zápasu vrátit. I statisticky si myslím, že je naše vítězství zasloužené.”

Lubomír Růžička, trenér týmu mmcité1 Basket Brno: “Blahopřeji Petrovi a Ostravě k vítězství. Zase další koncovka, škoda. Myslím, že rozhodlo sedmnáct bodů z druhých šancí soupeře, což znamená útočný doskok soupeře. Měli deset útočných doskoků, a to i přesto, že jsme věděli, jak je na útočném doskoků dobrý Holsey nebo Petr Bohačík. Tam bych hledal jednu z příčin. Druhou příčinou je velmi špatná energie v prvním poločase, hlavně od rozehrávačů a menších křídel. Nehráli jsme tempo basket, příliš jsme chodili, bylo to moc ospalé. Ve druhém poločase jsme dali do hry Honzu Kozinu, který nás svojí energií vrátil. Máme teď problém, protože Bryan Smithson je po svém zranění takový všelijaký, nemá potřebnou energii ani v obraně a ani v útoku. A od rozehrávačů to v basketu vychází. Svoji hru jsme potom zjednodušili, dali jsme několik snadných košů, zapojili jsme zónu, soupeř se do ní párkrát netrefil a vrátili jsme se z třináctibodové ztráty do šestibodového vedení. Pak jsou bohužel zalamující věci jako trojka o desku od Petra Bohačíka, útočný doskok po trestných hodech – dokonce třikrát během utkání – a když pak prohrajete o dva, musíte hledat chybu hlavně na vlastní straně. Pevně doufám a věřím, že se co nejdřív uzdravíme, protože když budeme zdraví, tak máme širší rotaci. Dnes museli někteří kluci hrát delší minutáž, než by bylo zdravé, a v závěru nám chyběli síly třeba k lepší exekuci střel a podobně.”

Radek Pumprla, hráč týmu NH Ostrava: “Já náš tým chválím za pouhých osm ztrát za celý zápas. To se nám většinou nestává. Klasicky mě zase mrzí náš výpadek, když jsme šli z plus třinácti na mínus šest, jak říkal trenér Růžička. Byla to škoda. V ten moment jsme byli nahoře a bohužel jsme si to pokazili a vyhráli v ušmudlané koncovce.”

Radek Farský, hráč týmu mmcité1 Basket Brno: “Gratuluji Ostravě k vítězství. Z naší strany asi rozhodl první poločas, kdy jsme k utkání přistoupili velmi laxně. Jak v obraně, tak v útoku vůbec nebyla energie. Dělali jsme spoustu laciných ztrát a dovolovali jsme soupeři skórování z druhých šancí po doskoku. Ve druhém poločase jsme to zlepšili, ale potom, co jsme dostali jednoduché koše, nám chyběly síly ke zvrácení výsledku.”