Ani třicet dobrých minut na Děčín nestačilo. Lichvář jménem druhá čtvrtina nás obral o příliš mnoho bodů a štěstí se nakonec usmálo na hosty. Ve druhé polovině jsme však ukázali charakter a téměř dotáhli sedmnáctibodový rozdíl. Jakub Nečas se navíc domácím divákům představil ve velmi dobrém světle.

Do utkání jsme vstoupili lépe. Byť skóre otevřel Ježek, Bryan Smithson neváhal a okamžitě odpověděl přesnou tříbodovou projektilou. Doplnil ho Davell Roby a americké duo po čtyřech minutách dovedlo Brňany do vedení 9:4. Hosté však drželi krok a dotáhli na rozdíl jediného bodu. Výraznějšímu náskoku pomohl až mladý talent Jakub nečas. Ten za dvě minuty na hřišti proměnil hned první trojku a o chvíli později získal na obranné polovině míč, jenž vyslal Robymu do volného protiútoku. Vedli jsme tak už o deset bodů. Před koncem první čtvrtiny hosté ještě zabojovali a přiblížili se na stav 21:16. Druhá perioda se pak proměnila v noční můru. Hráči Děčína ukázali, že nejsou Válečníky nadarmo a vytáhli s basketbalovou verzí vozové hradby. Jejich koš byl téměř neohrožený, zatímco oni bodovali víc než dost. Ztráceli jsme míče, nedařilo se nám zastavovat jejich protiútoky a ani dva oddechové časy trenéra Růžičky nezabránily naprostému rozkladu brněnského týmu. Po druhé čtvrtině, kterou jsme prohráli poměrem 7-30, šli domácí hráči do šaten se sedmnácti bodovým mankem (28:45).

Po přestávce přišel opět ten starý brněnský tým, který nastoupil v plné síle, a i proti stříbrnému Děčínu efektivně stahoval vysoký rozdíl. Ukrajovali jsme po malých kouscích a v prvních minutách po návratu na palubovku nás držela zejména trojice Novotný-Stegbauer-Roby. Bohužel opět následoval útěk hostů a zachránily nás tudíž až obzvlášť vydařené poslední tři minuty čtvrtiny. Po nich jsme se díky sérii 11-0 dostali na skóre 59:65 a čtvrtá hrací část tak nabízela víc než možný obrat ve prospěch Brna. A možnost se skutečně naskytla, už po dvou minutách byl rozdíl pouhé dva body. Hosté však pokaždé pohlídali situaci a udrželi si vedení na své straně. Z rozdílu dvou bodů se dostali na pět, pak dokonce z jednoho na devět. Jako bychom nedokázali udělat onen poslední krok. I když jsme minutu a půl před koncem, díky dobře mířené tříbodové střele Lukáše Stegbauera, měli za stavu 77:80 vítězství opět na dohled, nezvládli jsme Válečníky udolat. Poslední útok nás ještě mohl poslat do prodloužení, avšak tentokrát nám trojka nepadla a musíme se spokojit s nepříjemnou prohrou poměrem 79:82. I přes tři čtvrtiny dobrého výkonu bohužel nezačínáme nový rok výhrou.

Byť statistiky v poločase hlásily mnohem horší výsledky, nakonec byla čísla obou týmu velmi vyrovnaná. S Děčínem jsme měli téměř totožnou úspěšnost střelby za dva body (52 % ku 54 %) i z čáry trestných hodů (71 % ku 72 %). Naprosto totožná pak byla u dalekonosných střel za tři (41 % oba). Také s asistencemi jsme na tom byli stejně (22 oba), ovšem mírně nám pokulhával doskok (28 oproti 35 doskočeným míčům). Jakkoliv vysoké je číslo 19 v naší kolonce ztrát, hosté na tom s 15 nebyli o moc lépe. Akorát byla větší část jejich ztrát nevynucená, protože měli 12 zisků a my jen 8. Duel nabídl také spoustu bloků a my jsme jich rozdali víc (5 ku 3).

Tahounem Brna byl účastník letošní All-Star Game Davell Roby, jenž nasbíral 24 bodů, 5 doskoků a 4 asistence. Výrazně přispěli také Lukáš Stegbauer s Filipem Novotným, kteří dali 16 a 12 bodů. Stegbauer navíc 6 doskoků. Důležitý příspěvek měli také Bryan Smithson (9 bodů), Jakub Jokl (6 bodů, 6 doskoků, 4 bloky), Jan Kozina (5 bodů, 5 asistencí) a Jakub Krakovič (4 body, 7 doskoků, 5 asistencí). Výbornou premiéru si také odbyl mladík Jakub Nečas který za čtyři minuty na hřišti zaznamenal trojku, doskok, zisk a asistenci, a zasloužil se tak o validitu 6.

Za BK Armex Děčín bodovali: T. Pomikálek (24 bodů), L. Autrey (13 bodů, 5 zisků), K. Carlson (12 bodů, 12 doskoků, 3 zisky), O. Šiška (11 bodů, 8 asistencí), F. Kroutil (9 bodů), F. Vukosavljevič (8 bodů) a Š. Ježek (5 bodů, 2 bloky).

Tomáš Grepl, trenér týmu BK Armex Děčín: “Samozřejmě jsme velmi rádi, že se nám dnešní utkání podařilo zvládnout. Musím říct, že jsme vyhráli díky velmi povedené druhé čtvrtině, kdy se nám povedlo přeběhat domácí tým. Další tři čtvrtiny jsme bohužel prohráli a náš výkon, obzvlášť na obranné polovině, byl velice špatný. I když je basketbal spravedlivý sport, tak dnes můžeme říct, že vyhrál tým, kterému víc přálo štěstí. Protože domácí byli lepší. Nakonec máme dva body my. Musíme ale zlepšit náš výkon, protože takto se nechceme prezentovat. Budu ke svým hráčům kritický, protože naše obrana ve druhém poločase naprosto neexistovala, stejně jako na začátku zápasu. A kdybychom dnešní utkání prohráli, nikdo by se tomu nemohl divit. Nicméně jsem velmi rád, že se nám ten zápas podařilo zvládnout, protože Brno hrálo v posledních pěti nebo šesti zápasech – po příchodu Kuby Krakoviče – velmi dobře. Štěstí se obrátilo na jeho stranu. I když ono hraje dobře od začátku sezony, akorát se to neprojevilo ve výsledcích. A dnešní druhý poločas to opět ukázali. O to víc jsem rád za to vítězství, i když náš výkon nebyl vůbec dobrý.”

Lubomír Růžička, trenér týmu mmcité1 Basket Brno: “Blahopřeji Tomášovi a BK Armex Děčín k vítězství. Co říct? Viděli jsme velmi bláznivý zápas nebo nevím jaké slovo použít. Absolutně si nedokážu vysvětlit druhou čtvrtinu, kdy jsme dostali sedmnáct bodů z rychlých protiútoků po naších ztrátách, které byli dětinské, žákovské, triviální. Šňůrou osmnáct-nula jsme Děčín úplně dostali na koně. Zastavovali jsme to dvěma oddechovými časy, to se vůbec nepodařilo. Věděli jsme, že Děčín přechází ze zone-pressu do zónové obrany a tak dále. Měli jsme na to nachystané některé útočné systémy, ale prostě jsme to poztráceli. Prakticky jsme tam zápas skoro ztratili. Jsem rád, že jsme druhý poločas ukázali, že se nevzdáváme a že borci bojovali. Ale prostě tři čtvrtiny jsem trénoval jedno družstvo a jednu čtvrtinu druhé družstvo. Druhá čtvrtina bohužel hrozně ovlivnila ta druhá čtvrtina. Sice jsme se dostali do koncovky za stavu, tuším, šestašedesát-osmašedesát, kdy jsme třikrát ubránili, ale zase jsme třikrát nedali dobrou pozici nebo vyloženou šanci zpod koše po útočném doskoku. Tam jsme možná mohli překlopit štěstěnu na naši stranu. Ondra Šiška, který má letos dvaadvacet procent za tři, trefil těžkou trojku a dostali jsme Děčín do bodového polštáře, který je v koncovce strašně důležitý. Musíme rychle zapomenou na druhou čtvrtku a soustředit se na to, co nás zdobilo v ostatních čtvrtinách. Zítra nás čeká zápas v Polzele, takže hned za čtyřiadvacet hodin hrajeme. Samozřejmě se budeme snažit rozložit minutáž i na hráče, kteří dnes nedostali prostor. Pak nás čekají Svitavy v Českém poháru a Nymburk v lize, takže máme docela prosto ke zlepšování a práci na určitých činnostech.”

Tomáš Pomikálek, hráč týmu BK Armex Děčín: “Je těžké ještě něco dodávat. Jsem fakt šťastný, že jsme tento zápas dokázali dotáhnout do vítězného konce. Jak bylo řečeno, dnes výhru na naši stranu opravdu překlopila druhá čtvrtina. I přesto, že jsme ve druhém poločase byli připravení na to, že všichni jsou schopní střílet trojky, tak se k tomu přidalo, že je opravdu všichni dávali. Nechávali jsme je otevřené a můžeme si zaklepat a poděkovat, že se stalo, co se stalo. A my jsme dali o tři body víc.”

Jakub Nečas, hráč týmu mmcité1 Basket Brno: “V první řadě chci pogratulovat týmu BK Armex Děčín a asi už není co dodat. Budu sice opakovat, ale opravdu jsme si to prohráli ve druhé čtvrtině. Ukázali jsme ale charakter a dokázali jsme se vrátit do zápasu. Bohužel to nevyšlo.”