Dominantní začátek a smolný konec ohraničili těsné sobotní utkání proti Turům ze Svitav. V posledním předvánočním zápase nám bohužel nepřálo štěstí a kapra budeme jíst s jednobodovou pachutí v ústech.

Tentokrát odstartovalo utkání poněkud netradičně. Kondiční trenér týmu Jakub Kalus totiž křtil svoji knihu. Poté, co Luboš Růžička symbolicky polil novou knihu Cesta na vrchol, mohlo se začít. Nástup do zápasu patřil jednoznačně nám. Začali jsme pěti body bez jediného obdrženého, a po čtyřech minutách už jsme vedli 11:3. Hosté ovšem následně stáhli rozdíl a po sedmi minutách byl rozdíl stejný jako při úvodním rozskoku. Série 13-0 v posledních minutách nám ovšem zajistila pohodlný vstup do druhé čtvrtiny. Tentokrát však udeřili hosté. Začali pomalu stahovat a po pěti minutách už hlásila tabule rozdíl pouhých dvou bodů. Byť jsme se následně opět ujali vyššího vedení, Svitavy nebyly připravené utkání vzdát a do konce první poloviny utkání téměř vyrovnali na 42:40.

Dvacetiminutovka po návratu z šaten byla o poznání vyrovnanější. Tuři dokonce v úvodu získali sedmibodový náskok. Ovšem stejně jako oni předtím, ani my jsme tentokrát nebyli připravení sklopit hlavy. Opakovaným tlakem jsme soupeři nedovolovali jednoduchou hru a po proměněné trojce kapitána Jana Koziny nás čekala poslední perioda za vstupního skóre 58:59. Co minuta, to jiné možné vyvrcholení duelu. Jednu chvíli skočili do čela Tuři, poté zase my a diváci tak zůstávali napjatí až do konce. V posledních třech minutách nás držel Davell Roby, jenž za finální tři minuty nastřílel 11 bodů, a to bez pomoci jakéhokoliv ze spoluhráčů. Ještě chvíli před koncem to vypadalo, že Robyho řádění nevedlo vniveč. Minutu před koncem jsme si drželi pětibodové vedení, do nějž zasadil ránu nejprve O’Brien a poté Crandall, který dostal hosty na rozdíl jediného bodu. Naneštěstí jsme ztratili míč a Bryan Smithson v poslední obraně fauloval opět Crandalla, který neminul. Svitavy tak vybojovaly nelehké vítězství 82:83 a se štěstím v koncovce vyhrály.

Zatímco v úspěšnosti střelby za dva body byla u obou týmů téměř totožná (43 % oproti 42 % Svitav), zpoza tříbodového oblouku jsme měli navrch (44 % ku 34 %). I trestné hody jsme stříleli mírně lépe (75 % ku 70 %). Prostor pod košem patřil jednoznačně nám (45 doskoků oproti 35 Svitav), avšak velký problém nám dělaly ztráty (23 ku 11).

Naším nejlepším střelcem byl Davell Roby, který tým táhl s 19 body, 7 doskoky a 5 asistencemi. Lukáš Stegbauer s ním ovšem držel krok a přidal 16 bodů se 7 doskoky. Přes desetibodovou hranici se dostal také Bryan Smithson, jenž si připsal 13 bodů. Jakub Krakovič byl s 9 body a 9 doskoky blízko double-doublu, Jakub Jokl byl trochu dál a zaznamenal 8 bodů a 6 doskoků. Zdeňku Nehybovi náleželo 6 bodů a Jan Kozina přidal 5 bodů se stoprocentní úspěšností střelby. Filip Novotný s Radkem Farským pak každý přispěli 3 body.

Za svitavské Tury bodovali: D. Dodd (16 bodů, 2 bloky), E. Crandall (15 bodů, 5 zisků), S. O’Brien (14 bodů, 11 doskoků, 5 asistencí), R. Marko (14 bodů), Š. Puršl (10 bodů), L. Kovář (7 bodů), E. Kotásek (4 body) a P. Slezák (3 body).

Lukáš Pivoda, trenér týmu Dekstone Tuři Svitavy: “V první čtvrtině Brno odvádělo výbornou práci na obranné polovině. Kvůli naší nemohoucnosti nás nutilo do velmi těžkých střel a odvedlo opravdu super práci. Až jsem kluky nepoznával. Ve druhé čtvrtině jsme naši hru naštěstí zlepšili, zejména produkci na útočné polovině, kde jsme dali sedmadvacet bodů. Do poločasové pauzy jsme pak šli se ztrátou dvou bodů, což po tom, co jsme po dvaceti minutách předvedli a co předvedlo Brno, byl ještě skvělý výsledek. Ve druhém poločase, zejména ve třetí čtvrtině, jsme odváděli lepší práci na obranné polovině, ale stejně nás pořád hrozně tížil doskok. Ve všech kolech jsme zatím předváděli velmi dobrou práci a dnes jsme na tom skoro vyhořeli. A málem nás to stálo zápas. Brno totiž odvádělo velmi dobrou práci a aktivitu na útočném doskoku. Koncovka je vždycky o štěstí a tentokrát to naštěstí vzal Eugene Crandall na sebe a proměnil dvě šestky. Brnu přeji šťastné a veselé Vánoce a krásné prožití vánočních svátků. Víc k tomu nemám co dodat.”

Lubomír Růžička, trenér týmu mmcité1 Basket Brno: “Blahopřeji hráčům Svitav k vítězství. Myslím, že dnes nevyhrál lepší tým. Vyhrál tým, který měl z nějakého důvodu štěstí. Nemohu se vyjádřit k rozhodčím, ale vzít si dvě vteřiny před koncem takovýto hvizd za vyrovnaného stavu… Ani nebudu jmenovat hráče, kteří mi po zápase řekli, že to faul nebyl. Že to byl prostě jen hvizd do neznáma. A toto rozhodne celé utkání, což je smutné. Je smutné, že to nerozhodli hráči, ale rozhodl to rozhodčí, který si vzal koncovku do svých rukou. Hráč najede do čtyř, náš hráč stojí bokem, má dvě ruce nahoře, on to zahodí někam za desku a pískne se faul? Jako sorry, ale ať si to pustí. A jestli mi dají zase pokutu, tak já už nevím. Co ale chci hodnotit, a chci to hodnotit rád, je výkon mého družstva. Kluci bojovali, makali a když budeme takto pracoval, bude to dobré. Věřím, že dostaneme naších cílů. Závěrem chci poděkovat divákům za super atmosféru, a to oběma táborům, protože přijela spousta lidí ze Svitav. A přeji všem šťastné a veselé Vánoce. Je to škoda, protože dnes to bylo o kousek a rozhodlo, co rozhodlo.”

Eduard Kotásek, hráč týmu Dekstone Tuři Svitavy: Jak už bylo řečeno, vůbec jsme nezachytili začátek. Nevím, jestli jsme ještě hlavami zůstali v autobuse, ale toto se nesmí stávat. Potom, co jsme Brno dokázali dotáhnout, jsme si je nechali utéct podruhé. Domácí měli také výraznou převahu na doskoku. Souhlasím, že jsme vyhráli proto, že jsme měli víc štěstí. Nemyslím si, že bychom byli lepší. Jak řekl náš trenér, Eugene Crandall nám na konci vyhrál zápas.”

Jakub Krakovič, hráč týmu mmcité1 Basket Brno: “Ten zápas se hodnotí těžko. V první řadě gratuluji Svitavám k výhře. Měli jsme trochu problém zastavit přechodovou fázi Svitav. Kromě toho, co už bylo řečeno, byla velká škoda poslední pěti minut. V útoku jsme dokázali dobře najít volné pozice, Davell Roby výborně pracoval v dolním postavení, ale během deseti vteřin jsme hned dostali další laciný koš na druhé straně. Čímž jsme Svitavy nechávali ve hře. V posledních třiceti vteřinách jsme měli zastavit svitavský tlak. A k tomu se váže, že já – jakožto zkušenější hráč – bych měl být na hřišti a ne sedět na lavičce kvůli faulovým problémům. Ještě jednou gratuluji a přeji pěkné svátky všem.”