Koncovka osmnáct-čtyři, neustálá koncentrace a bojovné výkony posledních brněnských posil zdobily sobotní výhru nad Pardubicemi. I přes nervy drásající poslední čtvrtinu jsme Perníkáře dokázali zdolat. A nepodařilo by se nám to bez výborné podpory fanoušky.

Hned od první minuty jsme nastoupili agresivně a drželi s Perníkáři krok. Jako první se trefil Radek Farský, který na soupeřův koš vyslal takzvaný padáček. A u něj neskončil. Úvod utkání totiž náležel právě naší osmačtyřicítce, která sama odolávala pardubickým střelám. Po čtyřech minutách hlásila tabule stav 7:7 z něhož všechny brněnské body náležely právě Farskému. Po následném mírném tlaku hostů se do tabulky střelců připsal také Bryan Smithson proměněnou střelou za tři. Stále jsme ale prohrávali o dva body a červenobílí navíc zahájili sérii 7-0, díky které nám tři minuty před koncem první čtvrtiny uskočili na rozdíl devíti bodů. My jsme se však nedali a do konce periody jsme bez jediného obdrženého koše téměř vyrovnali na stav 18:19. Druhou desetiminutovku jsme pak nezahájili dobře, když jsme až do čtvrté minuty zůstali bez bodů. Tou dobou už jsme na Pardubice ztráceli osm bodů. A kolem osmičky jsme se pohybovali i dále. Nedařilo se nám přiblížit k soupeři a tři minuty před koncem poločasu jsme dokonce prohrávali o jedenáct bodů. Opět jsme si však pohlídali koncovku a po sérii 7-0, tentokrát v našem podání, svítilo po prvních dvaceti minutách utkání na tabuli skóre 33:37.

Po návratu ze šaten jsme nezaváhali a po necelých čtyřech minutách zakončených košem s faulem v podání Jakuba Krakoviče jsme se dokonce dostali do mírného vedení. Vyrovnaný stav jako by zůstal vytesaný do kamene a žádný tým se následně nemohl posunout do vedení. Ještě čtyřicet vteřin před koncem třetí čtvrtiny vedli Perníkáři o pouhý bod, pardubický tahoun Vyoral ovšem proměnil všechny trestné hody po faulu u střelby za tři body a stanovil tak čtyřbodovou výzvu k dotažení. V poslední desetiminutovce pak fanouškům skákal tlak nahoru a dolů, když jsme se po dvou minutách propadli na rozdíl deseti bodů, abychom se následně svižně vrátili na původní čtyři. Co následovalo potom? Další propad, tentokrát na devět bodů a opakované dotažení. Tentokrát jsme ale náš návrat posunuli o úroveň výš a sérií 10-0 jsme se rovnou ujali jednobodového vedení. Minutu před koncem utkání pak hlásila tabule vyrovnané skóre a zápas mohl skončit jakkoliv. Udrželi jsme však soustředěnost a přesnou trojkou Smithsona, i dvěma klidnými trestnými hody Lukáše Stegbauera, mohli brněnští fanoušci v kampuse slavit další domácí výhru. Po USK tak obíráme i Pardubice, které na nás nestačily o pět bodů (80:75) a z posledního místa jdeme na desáté.

Na rozdíl od soupeře jsme byli schopní proměňovat pokusy z vymezeného území a zevnitř oblouku za dva body (47 % ku 31 %, z vymezeného území 38 bodů oproti pardubickým 24). Naopak z větší dálky měl soupeř mírně navrch (32 % ku 26 %) a ani z čáry trestného hodu jsme mu nestačili (75 % ku 90 %). Souboj v doskocích skončil téměř remízou, hosté vyhráli o pouhý jeden (44 oproti našim 43) a stejně tomu bylo i s asistencemi (18 oproti našim 17). My jsme ale naopak ztratili o dva míče méně (11 ku 13).

Přes hranici deseti bodů se dostala hned čtveřice hráčů tažená Bryanem Smithsonem s 18 nastřílenými body (5/6 trojky), 6 rozdanými asistencemi a 6 nasbíranými doskoky. Následovali ho Jakub Krakovič, který měl 15 bodů, a Radek Farský, jenž si připsal 14 bodů se 2 zisky. Jako poslední se na dvě cifry dostal Davell Roby s 11 body, 6 doskoky a 5 asistencemi. Skórovali ale všichni hráči, kteří se dostali na palubovku: L. Stegbauer (5 bodů, 8 doskoků), J. Jokl, F. Novotný, P. Heřman (všichni po 4 bodech, Jokl navíc 2 bloky), J. Kozina a Z. Nehyba (2 body).

Za BK JIP Pardubice skórovali: T. Vyoral (18 bodů, 10 doskoků, 9 asistencí, 12/12 šestky), O. Pavlovič (15 bodů), K. Švrdlík (10 bodů), M. Svoboda (9 bodů), D. Škranc (8 bodů), O. Kohout (6 bodů), V. Půlpán (5 bodů, 5 asistencí) a R. Nečas (4 body).

Kenneth Scalabroni, trenér týmu BK JIP Pardubice: „Nejprve blahopřeji domácím k dnešní výhře. Dnes se nám celý zápas nedařilo a nemohli jsme najít ten správný herní rytmus. Z určité části za to mohlo Brna, z větší části jsme si za to ale mohli sami. Neproměňovali jsme, hráči běhali do svých pozic moc brzy, a to jak s míčem, tak bez něj. Jednoduše jsme na hřišti neodvedli dobrý výkon, zejména na útočné polovině. I přes toto všechno jsme měli několik šancí utrhnout se soupeři a vyhrát. Když se ale prohraje, tak z toho člověk nikdy nemá radost. Musíme se vrátit do Pardubic, pořádně zatrénovat na trénincích a připravit se na další utkání v Chorvatsku a s Olomouckem. Dnes to nebylo dobré, to šlo vidět.“

Lubomír Růžička, trenér týmu mmcité1 Basket Brno: „Děkujeme za gratulace. V první řadě chci říct, že si té výhry nesmírně vážíme. Pardubice zažívají dobrou sezonu, mají dobrou soupisku se zkušeným trenérem. Celý zápas jsme byli mírně pozadu, déle jak třicet minut jsme prohrávali, a chyběla nám produktivita na útočné polovině. Nedali jsme spoustu otevřených střel, ať už to byl Lukáš Stegbauer nebo Radek Farský. Měli jsme úplně volné střely, které jsme neproměnili. Rozhodla ale poslední pětiminutovka, kterou jsme vyhráli osmnáct-čtyři, což je úctyhodné. Jsem rád, že v sobě kluci překlopili mentalitu, a i když prohráváme o osm, tak žijeme. Většinou se nám v utkáních před měsícem nedařilo zápasy za tohoto stavu otáčet, ale teď k nám přišli dva bojovníci. Ať už je to Kuba Krakovič nebo Davell Roby, který třeba dobře bojoval na doskoku nebo dobře pracoval na Vyoralovi, jejich energie nám hrozně pomáhá a vede potom k víře, že jsme schopní porazit tým jako Pardubice. Jsem za to velmi vděčný. V neposlední řadě chci poděkovat divákům, protože nás hnali za vítězstvím. Po dlouhé době jsem tady v kampusu zažil výbornou atmosféru, fakt hlučné prostředí, a za to jsme velmi rádi.“

Michal Svoboda, hráč týmu BK JIP Pardubice: „Také domácímu týmu gratuluji k výhře. Jak říkal trenér, celý zápas jsme se těžko dostávali do rytmu, ale i přes to jsme byli schopní udržet si vedení o pět až deset bodů. Párkrát jsme mohli odskočit klidně na patnáct bodů a uzavřít utkání, ale to se nám bohužel nepodařilo. Domácí se vždy dokázali vrátit. Rozhodla poslední pětiminutovka, kdy Brno trefilo pár těžkých střel, nějaké trojky, a to rozhodlo.“

Bryan Smithson, hráč týmu mmcité1 Basket Brno: „V první řadě děkujeme trenérovi za gratulaci. O dnešním utkání jsme si říkali, že potřebujeme bojovat na doskoku. V průběhu zápasu to bylo nahoru-dolů. Hlavně tedy skóre, které z těch doskoků plynulo. Jakmile jsme ale vyrovnali a dotáhli pardubický náskok, naskytla se nám šance vyhrát, kterou jsme využili. Jedna věc, kterou jsme až do tohoto týdne postrádali, byla schopnost dotáhnout zápas do konce. Zůstat ve hře i na konci utkání a exekuovat. Dnes jsme udělali spoustu chyb, náš výkon byl daleko od dokonalosti, ale to je to, co nás s trenérem těší. Fakt, že máme pořád obrovský prostor ke zlepšování. Pardubice jsou na hřišti velkou výzvou. Hrají fyzicky, mají vysoké basketbalové IQ a spoustu zkušeností. Čili to, že s nimi dokážeme hrát vyrovnaně, nás ujišťuje v našem cíli ze začátku sezony. Máme na víc. Snad si vezmeme příklad z posledních dvou zápasů a budeme pokračovat ve stoupání v tabulce.“