Pětice dvouciferných skórerů, výborný výkon Jakuba Jokla, pohlídané doskoky i úspěšná střelba. Na středečním utkání s pražským USK se hledali chyby jen těžko. A i když jsme hráli ve středu večer, více než dvě stovky diváku mohli s týmem slavit první výhru.

Ještě před startem duelu s pražskými Sovami uctili fanoušci v hale minutou ticha oběti útoku ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Jakmile minuta uplynula, bylo vše připraveno k vyhození míče a spuštění časomíry. Jakub Krakovič přeskočil Petruželu a Stegbauer okamžitě neomylně střílel za tři body. Byť jsme se s USK v úvodních minutách přetahovali o vedení, po pěti minutách nastoupil brněnský útok, na který hosté neměli odpověď. Proměňovali jsme koš za košem a výběr trenéra Repeši jen občas vložil svoji vsuvku v podobě úspěšné střely či dvojtaktu. Po počáteční tahanici jsme se tak okamžitě ujali vedení, jež po první čtvrtině naskočilo už na devět bodů. Druhá perioda už byla o poznání vyrovnanější, hrál nám však do karet vytvořený náskok. Čtyři minuty jsme si se soupeři navzájem udávali tempo a poté jako by se náš běžný výpadek tentokrát přenesl na hosty. Sérií 7-0 jsme se vzdálili až na skóre 42:26. Pražané se ale postupně vrátili zpět na původní rozdíl a až Smithsonova střela z odskoku v posledních vteřinách mírně navýšila naše vedení na jedenáct bodů.

Po přestávce mohl domácí fanoušky těšit stav utkání 52:41. A ještě větší radost mohli mít z výkonu naších hráčů, kteří nepolevovali. Postupnými kroky, a zejména dalším pražským výpadkem 0-7, jsme opět prohlubovali bodovou propast. Ještě dvě minuty před koncem třetí čtvrtiny jsme vedli o jednadvacet bodů, ovšem koncovku jsme nezvládli tak, jak bychom si představovali a hosté se přiblížili na 77:62. Tentokrát nás neskolil žádný problém ani v poslední desetiminutovce, kterou jsme zakončili kontrolu utkání. Většinu periody jsme si drželi pohodlných náskok třinácti bodů a ani Šterbova šestka dvě minuty před koncem jej nijak radikálně nezměnila. Bezbodé poslední dvě minuty pak jen potvrdily náš výborný výkon z celého zápasu a po dvanácti kolech jsme si připsali první výhru. USK Praha jsme porazili poměrem 94:82.

Utkání jsme ovládli nejen výsledkem, ale také po všech statistických stránkách. Zatímco jsme oproti soupeři příliš nedominovali v úspěšnosti střelby za dva (57 % ku 53 %) ani za tři body (42 % ku 39 %), trestné hody byly naší velkou výhodou (78 % ku 57 %). Pražany jsme také přeskákali pod košem (40 ku 30 doskokům) a předvedli jsme týmovější výkon (24 ku 17 asistencím). Zároveň jsme si víc bránili koš (4 ku 1 bloku). Ztráty a zisky byly u obou týmů téměř totožné.

Náš tým zdobila hned pětice dvouciferných střelců, kterou vedl Davell Roby s Brianem Smithsonem. Oba dva nastříleli 19 bodů, Roby pak přidal ještě 7 asistencí. V patách jim byl Jakub Jokl se 17 body, 8 doskoky a 2 bloky (střelba 8/8), kterého pak následoval Radek Farský s 16 body, 9 doskoky a 2 bloky. Lukáš Stegbauer zaznamenal 11 bodů a 9 doskoků. Prosadil se také Jakub Krakovič, jenž za pouhých 13 minut na hřišti nasbíral 7 bodů společně s 5 fauly. Dále bodovali Filip Novotný (3 body) s Janem Kozinou (2 body).

Za USK skórovali: I. Marič (16 bodů, 3 zisky), M. Stevanovic (14 bodů, 9 doskoků), O. Sehnal (14 bodů), J. Štěrba (10 bodů), F. Petružela, J. Křivánek (oba po 7 bodech), R. Appleby (7 bodů, 6 asistencí), M. Mareš (4 body) a D. Proleta (3 body).

Dino Repeša, trenér týmu USK Praha: „Ze všeho nejdřív blahopřeji trenéru Růžičkovi a jeho týmu. Svoje hráče jsem před utkáním upozornil, že brněnská bilance nula-dvanáct je lež. Už mohli mít minimálně dvě nebo tři vítězství vycházející z vyrovnaných utkání. Varoval jsem svůj tým už od nedělního odpoledne a na dnešní utkání jsme brali velice vážně. Evidentně to ale nebylo dostatečné. Zejména jsme nerespektovali dovednosti jednotlivých hráčů. Pokud se chceme dostat dále než minulý rok, musíme nepochybně něco změnit. Co se týče koncentrace: ne že bychom se nesoustředili, ale dnes to stačilo na tým, který je horší než Brno. Protože Brno není špatným týmem, a už vůbec ne v tomto smyslu. Dobrou zprávou je, že máme za tři dny další zápas a na dnešek můžeme okamžitě zapomenout a začít se soustředit na Olomoucko, které nás čeká v sobotu.“

Lubomír Růžička, trenér týmu mmcité1 Basket Brno: „Děkuji Dinovi za gratulaci a předávám ji svým hráčům. Za dnešní výkon zaslouží absolutorium. Tři čtvrtiny jsme hráli velmi dobře na útočné polovině. V basketbalu se samozřejmě kupí chybičky a my jsme párkrát zaspali v obraně. Dnes se nám, na rozdíl od minulých utkání, dařilo v momentech, kdy se soupeř dotáhl. Dali jsme důležitou trojku, důležitý koš s faulem, stříleli jsme za tři i trestné hody s dobrým procentem. A s výborným procentem z vymezeného území. To, co nás zlomilo v utkání s Ústím, nám dnes vycházelo. Jsem také rád, že jsme si připsali vítězství. Už kvůli klukům, kvůli hráčům, protože musím říct, že opravdu chtějí. Každý trénink makají na sto procent a když se do člověka vloudí série porážek, tak je to vždy zalamující a hraje se v křeči. Věřím tedy, že to z nás spadne. Spousta kluků dnes ukázala, že umí hrát dobrý basket – měli jsme čtyřiadvacet asistencí, byli jsme výborní na doskoku, kde jsme měli o deset doskoků víc, z toho čtrnáct útočných. Na závěr chci pochválit nejen všechny hráče, kteří nastoupili, ale i lavičku, protože dneska opravdu žila a všichni cítili, že může přijít výhra. V neposlední řadě pak chci poděkovat divákům, kteří přišli a podpořili nás. Za to, že jsou nám věrní i v dobách, kdy se nedaří, si dnešní vítězství zasloužili. Jsme na správné cestě. A ještě musím podotknout, že jsem dnes viděl Jakuba Jokla hrát opravdu výborně a hodně nám pomohl jak na obranné, tak na útočné polovině.“

Lukáš Stegbauer, hráč týmu mmcité1 Basket Brno: „Jsme hrozně šťastní, že jsme konečně zlomili tu negativní šňůru. Dnes jsme cítili, že můžeme vyhrát a rozhodlo to, že jsme neměli několikaminutové krize, které běžně míváme. Hráli jsme trpělivě, hráli jsme týmově, dařily se nám clony na hráče s míčem a jak už říkal trenér, Kuba Jokl zahrál výborně. Připadalo mi, že ho dnes nemohl nikdo ubránit. Dávali jsme si také pozor na doskoky, kterých máme víc. Tohle je klíč a my se teď můžeme odpíchnout a vyhrát hned další zápas.“

Hráč týmu USK Praha se tiskové konference nezúčastnil.