Návrat ztraceného syna. S trochou nadsázky by se tak dal popsat příchod nejnovější brněnské posily Jakuba Krakoviče. Bývalý kapitán děčínských Válečníků totiž v Brně není poprvé, tentokrát zde však zůstane na dva roky.

Působení více než dvoumetrového dlouhána v české nejvyšší basketbalové soutěži začalo sezonou 2008/2009, kdy poprvé oblékl prostějovský dres. S týmem BK Prostějov vydržel čtyři roky a od své premiérové sezony téměř zpětinásobil své průměrné statistiky. Nejen díky tomu poté v roce 2012 změnil působiště na ligového konkurenta Ústí nad Labem. Dva roky na severozápadě Čech nepřinesly žádné výrazné změny ve výkonech, což se ale nedá říct o zkušenostech, kterých Krakovič nabral spoustu. Co o tom vypovídá? Následující angažmá v Brně. Sezona 2013/2014 byla pro dnes už devětadvacetiletého pivota důležitým milníkem, a to nejen kvůli změně generálního sponzora do té doby Mattoni národní basketbalové ligy. Krakovič si totiž jako hráč Brna připisoval nejlepší čísla v kariéře. Průměroval 14 bodů a téměř 6 doskoků za 27 minut s užitečností 12,5.

Jak rychle brněnské působení prostějovského odchovance začalo, tak rychle také skončilo. Na jihu Moravy odehrál pouze jednu sezonu a do KNBL se pak vrátil až po dvou letech, kdy našel stálé zázemí v Děčíně. A s Válečníky se mu dařilo. Sice už pravidelně nesbíral tolik bodů a doskoků jako dřív, plnil ovšem roli zkušeného hráče, který tmelil tým. Odváděl poctivou práci a po odchodu bývalého kapitána týmu Jakuba Houšky se právě on ujal vedení týmu. Za tři roky s Děčínem získal dvě stříbrné medaile, z nichž jednu jako vůdce týmu. V prostřední z Krakovičových sezon, a rok před převzetím kapitánských otěží, vypadli Válečníci ve čtvrtfinále se Svitavami. Zkušeného pivota a děčínského kapitána nakonec po minulé sezoně vystřídala mladá krev a kyjovský rodák odešel hrát do rakouského Mistelbachu druhou rakouskou Bundesligu. Dosud tam průměroval téměř 19 bodů a 8 doskoků, ke kterým přidal ještě více než 2 asistence na zápas.

Krakovič (vlevo) vystřídal Houšku u kapitánského kormidla. Foto: MF Dnes.
Krakovič (vlevo) vystřídal Houšku u kapitánského kormidla. Foto: MF Dnes.

Přivedení dlouhána Krakoviče nebyl jednoduchý proces. Když totiž něco slíbí, neporuší to. “Jakub měl ústní dohodu s Mistelbachem, že za ně bude hrát do konce kalendářního roku. S Kubou jsme byli v kontaktu už od začátku listopadu, on ale nechtěl porušit svoje slovo, které dal rakouskému klubu, což plně respektuji. V dnešní době se to už totiž příliš nevidí. Domluvili jsme se proto s vedením Mistelbachu na urychlení a s Kubou podepsali dvouletou smlouvu začínající už od prvního prosince,” objasnil domlouvání nové posily brněnský manažer Filip Jimramovský. Ačkoliv se bývalý Válečník oficiálně stane Brňanem až po konci listopadu, s hráči měl dost času na seznámení. S týmem totiž už dva týdny trénuje.

Co mohou od Krakoviče očekávat spoluhráči a fanoušci? Jimramovský v tom má jasno. “Kubu přivádíme především proto, že nám chybí lídr. Někdo, kdo by dokázal srovnat naše mladé hráče a vyvíjel adekvátní tlak na rozhodčí. Ti už Kubu po několika sezonách respektují. V neposlední řadě nám pak pomůže jeho odhodlání a bojovnost. Je přesně tím typem, který se bude na palubovce rvát do morku kosti a nechá tam všechno. Takový hráč nám v současnosti chybí, protože zmíněnou práci odváděl dříve v sezoně Richard Körner,” přiblížil Krakovičovy silné stránky manažer mmcité1 Basketu Brno.

A jak se k nové šanci v Brně staví naše nová posila? “Vedení mě oslovilo, protože chce změnit aktuální situaci. Věřím, že jsem za dobu své kariéry nasbíral zkušenosti, které teď můžu využít a klukům pomoct. Bude to pro mě výzva, ale už se na ni těším,” netajil své emoce nový Brňan Krakovič, kterého fanoušci poprvé uvidí už třetího prosince v utkání Alpe Adria poháru s Levicemi.