Ačkoliv se hrálo ve středu večer, halu v bohunickém kampusu zaplnilo přes tři sta fanoušků. V utkání s BK Opava zněly bubny na jedné i na druhé straně a až do poloviny mohli diváci sledovat vyrovnanou hru. Bohužel na nás ve druhé polovině padla tíha a vysoký rozdíl ze třetí čtvrtiny jsme už nedokázali dotáhnout. Po devíti kolech tak zůstáváme stále bez výhry.

Večerní utkání otevřel přesnou trojkou opavský Filip Zbránek. Už od začátku byl zápas divácky atraktivní s oběma týmy proměňujícími spoustu košů. Brněnský útok odstartoval Jakub Jokl, když se ocitl sám pod košem a s jistotou zakončil. To bylo jen začátkem naší skvělé týmové práce. Hráči posouvali míč, uvolňovali své spoluhráče a proměňovali otevřené střely. Mezi úspěšné střelce zpoza oblouku se zapsali Radek Farský se Zdeňkem Nehybou. Bohužel jsme to nebyli jen my, kdo byl na útočné polovině úspěšný. Opava získala několik bodů z trestných hodů a také zejména díky dobrému vedení Jakuba Šiřiny. Po pěti minutách nás zastihl výpadek, kdy hosté sérií 9-0 uskočili do osmibodového vedení. Před koncem úvodní čtvrtiny jsme ještě upravili stav a pokračovali do následující periody za skóre 23:28. Opavští opět otevřeli desetiminutovku trojkou, po níž získal Šiřina míč a nás tak čekalo dotahování desetibodového manka. Zodpovědnost na sebe však vzal Bryan Smithson, který proměnil střelu ze střední vzdálenosti a o útok později byl úspěšný ze stejné pozice. Navázal na něj Petr Heřman šestkami a Farský rychlým nájezdem, čímž jsme se dostali do série 8-0 a dotáhli rozdíl na pouhé dva body. Vyrovnané utkání pak ale opět sebrala Opava do svých rukou a dvěma trojkami utekla na sedmibodový rozdíl. Třešničkou na poločasovém dortu byla kontaktní smeč Heřmana přes Kvapila v posledním brněnském útoku, kdy proměnil i následnou šestku. Z hřiště potom hráči odcházeli za stavu 43:50.

Ani po poločasové přestávce se nezměnil úvod třetiny a tentokrát to byl Dragoun, kdo trefil trojku hostů. Z desetibodového rozdílu se pomalu stával větší a větší. Přestalo se nám dařit v útoku, což ukázal bodový poměr za třetí periodu 22:6 ve prospěch hostů. Poslední hrací část tak začínala za stavu 49:72 a tak vysoký rozdíl nebylo snadné dotáhnout. I když oba celky odehrály konečných deset minut poměrně vyrovnaně, třiadvacetibodová propast už nebyla překročitelná. Opava se sice chvíli oddálila a chvíli zase přiblížila, ale neklesla pod rozdíl dvaceti bodů a udržela si svůj průměr ve vyhraných zápasech. Ani my jsme se totiž nedostali blíž a prohráli 64:90.

Jak ve střelbě za dva body (44 % ku 54 %), tak ve střelbě zpoza tříbodového oblouku (23 % ku 36 %) jsme za Opavskými zaostávali. Tentokrát se nám poměrně dařilo při trestných hodech (77 % ku 76 %) a ani na doskoku jsme příliš neztráceli (37 ku 40). Ovšem ztrát měli hosté výrazně méně (11 oproti naším 20) a také byli týmovější (26 asistencí ku 15). Také si víc dovolili, protože nám sebrali 12 míčů a my jim jen 3.

Brňané měli tři desetibodové střelce z nichž nejúspěšnějším byl Radek Farský se 14 body (5/5 šestky) a 4 asistencemi. Těsně za ním byl Petr Heřman, jenž nastřílel 13 bodů, posbíral 9 doskoků a rozdal 4 bloky. Jako třetí se za dvoucifernou hranici dostal Lukáš Stegbauer, který měl 10 bodů a 8 doskoků. Dále bodovali také Bryan Smithson (9 bodů, 4 asistence), Zdeněk Nehyba (8 bodů), Jakub Jokl (5 bodů), Jan Kozina (3 body) a Pape Diatta (2 body).

Za Opavu se prosadili: Jakub Šiřina (22 body, 10 asistencí, 7 doskoků), Luděk Jurečka (19 bodů, 5 asistencí, 5/7 trojky), Filip Zbránek (13 bodů), Václav Bujnoch, Rostislav Dragoun (oba po 10 bodech), Miroslav Kvapil (5 bodů), Jan Švrdlík, Vojtěch Bratčenkov, Martin Gniadek (všichni po 3 bodech) a Jiří Štěpánek (2 body).

Petr Czudek, trenér týmu BK Opava: “Na Brno jsme se opravdu připravovali, nejeli jsme jen jako druhý k poslednímu. Dívali jsme se na zápasy. Když Brno hrálo proti Nymburku a v Děčíně, čili proti soupeřům, se kterými nemají co ztratit nebo nemají body tak blízko, hrají velice sebevědomě a odvážně. Podle toho také vypadal jejich výkon. Zápasy s týmy, které jsou kolem nich a čeká se, že vyhrají, hrají v křeči. Příkladem byl zápas s Kolínem. Dnes hrálo první poločas velice slušně. Nabídli jsme jim spoustu dárků jako nedoskočení po trestných hodech, z čehož byl koš s faulem, zbytečné ztráty nebo nekoncentrovanost v obraně. Věci, které jsme si řekli, jsme nedodrželi. Docela nás držel útok, ale basket je o obraně. Obrana zvedá tým. Povedl se nám nástup do druhé půlky, hlavně třetí čtvrtina, kdy jsme opravdu pět až šest minut výborně bránili a dovolili jsme soupeři pouze šest bodů. To bylo, myslím si, rozhodující. Když se to potom přehouplo, tak jsme se uklidnili a energie, kterou Brno dávalo do zápasu, šla dolů. Jsem rád, že jsme tady vyhráli a že jsme zápas dovedli do vítězného konce. Škoda technických chyb. Bylo vidět, že jsme do toho opravdu šli s energií. Možná tam byly některé technické situace, o nichž si musíme něco říct a připravit se na sobotní zápas druhého s třetím, kdy přijedou Svitavy.”

Lubomír Růžička, trenér týmu mmcité1 Basket Brno: “Věděli jsme, jakým způsobem na nás bude Opava útočit. V prvním poločase jsme dostali padesát bodů. Častokrát velmi laciných, jako z rychlého protiútoku po našich střílených šestkách nebo po některých ztrátách. Tuším, že jsme měli v poločase devět ztrát. Šli jsme tři na dva a hodili jsme to Larrymu Jurečkovi do ruky, který hned dal trojku. Místo toho, abychom dali dva body, tak dostaneme tři a je to mínus pět. První poločas byl mínus sedm. Dostali jsme v něm dvacet bodů z protiútoků, za druhý potom, sedm bodů z protiútoků. Opava na nás dobře vstoupila v prvních pěti minutách druhé půlky, které kontrolovala deset-dva. Dali jsme hlavy dolů a jakmile to šlo přes deset nebo dvanáct bodů, dostali jsme se do deky, která na nás samozřejmě je. Potom jsme nebyli schopní dát odvážný koš nebo volnou střelu. Měli jsme několik volných střel jak z rohu, tak zpod koše. V tomto je holt basket krutý, protože jakmile jsme nedávali, Opava těžce a tvrdě trestala. Po třetí čtvrtině už nebylo o co hrát. Gratuluji Opavě k vítězství a my musíme v sobotu přijít zase s jinou mentalitou. S mentalitou, že to chceme protrhnout.”

Luděk Jurečka, hráč týmu BK Opava: “Po vlažném prvním poločase, kdy jsme byli všude pozdě a dostali jsme strašně moc bodů rozhodla třetí čtvrtina. Zapnuli jsme a přitlačili Brno. Oni měli těžší střely, které naštěstí nedávali a my jsme přesně ve třetí čtvrtině rozhodli. Pak už se jen dohrávalo. Jsem za to moc rád, protože jsem měl obavy, že nás Brno může nachytat, vzhledem k tomu, že zatím nevyhráli utkání. Ještě navíc v tom netradičním čase. Jsem za to vítězství strašně rád a uvidíme, co bude v sobotu.”

Radek Farský, hráč týmu mmcité1 Basket Brno: “Do zápasu jsme vstoupili s velkou energií. V útoku se nám dařilo, ale největším kamenem úrazu dnes byla bohužel obrana. Dostali jsme padesát bodů za první polovinu. V poločase jsme si řekli, čeho se chceme vyvarovat a to se nám bohužel ve druhé půlce nepodařilo. Nebyli jsme schopní proměňovat otevřené střely a zároveň jsme dostávali jednoduché koše. Bohužel zatím nemáme mentalitu na to, abychom našli vnitřní energii, semkli se a otočili nebo vyrovnali zápas, když se nám nedaří.”