Šance na nule? Tabulka a statistiky jsou jedna věc, ale odhodlání a naděje druhá. Do žádného zápasu nemůžeme jít s přehnaným respektem a hlavou dole. Proto se v sobotu v 17.30 pokusíme na domácí palubovce překvapit Era Basketball Nymburk a otočit veškerá očekávání v náš prospěch.

Zatímco minulou sezonu začínali nymburští basketbalisté alespoň se známým Eugenem Lawrencem, letos vyměnili zahraniční posily kompletně. Se zmíněným Lawrencem odešli také rozehrávač Glenn Cosey, perimetroví Kendall Smith s Braceym Wrightem, a pivoti Jaka Brodnik, Alex Davis. Ani opoždění fanoušci Halloweenu si v sobotu nepřijdou na své, protože nymburský celek opustil také jmenovec filmového zabijáka podkošový Michael Myers. Znatelnou ztrátou z českých řad pak pro středočeské Lvy byl odchod Tomáše Vyorala do Pardubic. V neposlední řadě nepokračuje ani mladík Tobiáš Mikula, který v uplynulé sezoně dostal jen omezený prostor. Nymburští však nabrali nováčky jak mezi Čechy, tak mezi cizinci. Na post rozehrávače přišel mladý Jakub Tůma a s ním Theodor Dlugoš, který ovšem ještě nenastoupil. Do středu Čech pak nově zavítali také rozehrávač Roko Rogič, perimetrový Deishuan Booker, křídelník Ivan Almeida a podkošová dvojice Hayden Dalton se Zachary Henkinsem, aktuálně vedoucím Kooperativa Faktor.

Jakkoliv četné změny v týmu však Nymburk udělal, nic to nezměnilo na jejich ligové vládě. Po dosavadních šesti kolech mají opačnou bilanci než my a bez prohry stojí v čele tabulky. Zatím porazili Pardubice, Svitavy, Kolín, Děčín, Prahu a Opavu, z nichž se nejnižší rozdíl 17 bodů dostali Děčín s Opavou. Zatímco v nové sezoně nás s Nymburkem čeká premiéra, v té minulé jsme se střetli hned čtyřikrát. Průměrně jsme prohráli o 35 bodů a nejlepší výkon jsme podali v lednovém domácím zápase, jenž skončil 70:91. Ke konci se pak proti Lvům nejvíc dařilo Lukáši Stegbauerovi, který v posledních dvou utkáních nastřílel celkem 26 bodů. Druhým nejúspěšnějším byl Jakub Jokl se 17 body a třetím Zurab Kereselidze se 14 body.

První ze dvou nymburských duelů minulou sezonu tehdy odkoučoval asistent trenéra Martin Vaněk. Tentokrát doufá v zopakování nasazení z posledního zápasu. “Utkání s Nymburkem je vždy velkým svátkem basketbalu. Máme možnost se měřit s týmem, který má obrovskou kvalitu, což dokazuje také na evropské scéně. Nymburk má náročný program, ale také širokou rotaci hráčů, takže to jejich výkony nijak neovlivňuje. Chceme k zápasu přistoupit stejně jako k zápasu v Děčíně, tedy bojovat o každý míč a předvést našim fanouškům bojovný výkon,” zhodnotil před sobotním basketbalovým odpolednem Vaněk.

A hráči chtějí Vaňkovi splnit přání. Lukáš Stegbauer nehledí na čísla v kolonce střelců z posledních vzájemných utkání. Chce bojovat a ukázat divákům, že Brněnský basketbal stojí za sledování. “Do zápasu s Nymburkem jdeme s tím, že nemáme co ztratit. Chceme soupeře co nejvíc potrápit a podat ještě bojovnější hru než v Děčíně. Doufám, že naši fanoušci na nás ještě nezanevřeli a přijdou udělat krásnou domácí kulisu jakou dělali doposud,” prohlásil domácí pivot.

Věříme, že sobotní utkání stojí za živé shlédnutí a plnou halu. Zaprvé: diváci uvidí atraktivní basketbal; a zadruhé: hráči pocítí zvučnou podporu Brňanů, která jim pomůže. Tak přijďte v 17.30 do haly v bohunickém univerzitním kampusu a vytvořte slovy Lukáše Stegbauera “krásnou domácí kulisu”. Těšíme se na vás!