Radost z takzvaného osobáku Bryanu Smithsonovi překazil nešťastný výsledek utkání proti Kolínu. Naneštěstí ani tentokrát nemohlo jít Brno spát s úsměvem na tváři. S nulou v kolonce výher nás aktuálně doplňuje akorát Hradec Králové a náleží nám jedenácté místo tabulky.

První koš si po necelých dvou minutách připsal Petr Heřman a otevřel tak utkání. To však bylo z košíku dobrých zpráv vše. Hosté se okamžitě ujali vedení a po chvíli už měli náskok pěti bodů. Každé naše zatlačení a pokus o vyrovnání skóre Kolínští bez problémů zvládli. Navíc ještě postupně přidávali body do rozdílu a po postupných krůčcích se dvě minuty před koncem čtvrtiny dostali do osmibodového náskoku. V posledních minutách jsme ještě zabrali a snížili manko na polovinu. Čížovy dvě proměněné šestky však na tabuli bohužel napsaly 18:24. Druhá perioda byla jako okopírovaná od té první. Skóre tentokrát otevřel Bryan Smithson proměněnou střelou zpoza tříbodového oblouku, avšak hosté zopakovali útěk z úvodu utkání. Medvědi si během tří minut připsali sedm bodů a ubránili čisté konto. Tou dobou už bylo Brno ve dvouciferném záporu. Kolínský tým poté opět zkoušel, jak daleko může posunout svůj náskok, když přidával bod po bodu. Dvě minuty před poločasovou přestávkou jsme už dokonce prohrávali o šestnáct bodů. Naštěstí jsme koncovku nevypustili a před odchodem do šatny jsme ještě upravili skóre na 36:48.

Do druhé půle naši nastoupili hráči jako polití živou vodou. Hostům se čtyři minuty nedařilo skórovat, čehož jsme využili a vydali se na bodový únik 10-0. Za stavu 46:48 fanoušci opět získali naději na vyrovnanější zápas a možnou výhru. Následné přetahování a Vukosavljevičova trojka stanovili rozdíl na šesti bodech a začátkem poslední desetiminutovky nás tak od Kolína dělily dvě až tři proměněné střely. Bohužel nám došly náboje ve většině střelných zbraní a jediným, kdo našel zbylou munici, byl až do sedmé minuty hrací části Pape Diatta. Pouze on tak bránil hostům ve vzdalování se. Tři a půl minuty před koncem zápasu mu pomohl i Smithson, to už však bylo pozdě a Medvědi za sebou měli sérii 18-7.  Nakonec jsme ještě zabojovali a stáhli výsledný rozdíl na devět bodů. Fanoušci, hráči i trenéři pak při odchodu z haly viděli na tabuli svítit skóre 73:82 ve prospěch hostů.

Proti kolínským Medvědům nás trápila střelba za tři body, v jejíž úspěšnosti jsme výrazně zaostávali (17 % ku 40 %). Mírně navrch jsme pak naopak měli za dva body (60 % ku 51 %) a z čáry trestných hodů (80 % ku 69 %). Vyrovnané pak byly jak doskoky (37 ku 41), tak asistence (21 ku 23). Také jsme ztratili o dva míče méně než soupeř (6 oproti kolínským 8).

Nejlepším Brňanem byl Bryan Smithson, který nasbíral své dosavadní maximum – 26 bodů doplněných o 5 asistence. Do dvouciferných čísel se pak už dostal pouze Petr Heřman s 10 body. Prosadilo se také podkošoví Pape Diatta, který zaznamenal 9 bodů a 7 doskoků, a Jakub Jokl, jenž nastřílel 8 bodů. Dále bodoval Lukáš Stegbauer s Radkem Farským a Zdeňkem Nehybou (všichni po 4 bodech) a 2 body přidal Filip Novotný. Nejnovější brněnská posila Andraž Kavaš měl 6 bodů, 3 asistence a 1 blok.

Za tým BC Geosan Kolín skórovali: L. Igrutinovič (21 bodů, 12 doskoků), F. Vukosavljevič (15 bodů, 8 asistencí), D. Machač (15 bodů), A. Číž (14 bodů, 12 doskoků, 7 asistencí), B. Richardson (12 bodů), M. Kolář (3 body) a V. Granič (2 body).

Pavel Beneš, trenér týmu BC Geosan Kolín: “V první řadě jsme rádi, že jsme tady uspěli a získali naši první výhru po nepovedeném posledním utkání doma. Vrátilo se nám trochu sebevědomí. My jsme se na to utkání připravovali, všechno jsme v podstatě vsadili na jednu kartu a chtěli jsme, aby Smithson zakončoval, co nejvíc. Věděli jsme totiž, že Brno má obrovskou útočnou sílu z tříbodové vzdálenosti a nechtěli jsme, aby se rozehrála křídla. Bohužel, i když Smithson dal šestadvacet bodů, dokázal najít spoustu volných hráčů, kteří – naštěstí pro nás – dnes neproměnili. Nízké procento z tříbodových pokusů nám samozřejmě pomohlo k výhře. Vůbec jsme nezachytili start do druhého poločasu, kdy domácí ukázali svoji sílu. Probrali jsme se až v páté nebo šesté minutě. Našim hráčům patří kredit za to, že dokázali najít mentální i fyzickou sílu a utkání po nezdařilém startu druhé poloviny nepoložit. Dokázali jsme ho dovést do vítězného konce, za což jsem rád.”

Lubomír Růžička, trenér týmu mmcité1 Basket Brno: “Je to jednoduché. První poločas jsme absolutně nebránili. Pokud chcete hrát s Kolínem, tak musíte začít od obrany, abyste se dostávali do protiútoků nebo poloprotiútoků. To se nám vůbec nestalo, hráli jsme pořád do plných. Pavel zmínil, že se nám do hry nedostala křídla. Nedostala, měla to třináct-nula za tři body. Pokud si ti hráči neuvědomí, že v Brně dostávají extra péči ze strany vedení klubu v tom, že mají ve svém věku extrémní minutáž, a potom přijdou na zápas a jsou podělaní, tak z nich bohužel nikdy nebudou hráči. To je moje hodnocení. Když pak vidím některé kluky, ať už v Čechách nebo kdekoliv jinde, tak prostě přijdu na hřiště a hraju. Tady trénujeme jako vzteklí, jako blázni, a to jsem prošel šesti kluby a nikde se netrénovalo tak intenzivně jako tady, až jsem říkal, že bychom měli začít prodávat lístky na tréninky. Tam totiž skáčeme šipky do bannerů, ale dneska jsme si nechali doskakovat míče a jen se koukali. Byli jsme jak děcka. V neposlední řadě je problém s naším pivotem Petrem Heřmanem, protože to už je asi třetí zápas, kdy přes něj jde asi pětadvacet bodů. Pokud za mnou ještě někdo někdy přijde s tím, že chce syna poslat do NCAA, tak mu dám číslo na Petra Heřmana, aby zapomněl hrát basketbal. Je to fakt trapné, co se nám vrací z Ameriky. Jeden hráč ze sta se vrátí a je alespoň nějak připravený. Je to do nebe volající. Tady sedí David Machač, kterému patří velký kredit za první poločas nebo vůbec za to, že si v tolika letech s těmi kluky dělá, co chce. A to je prostě smutné. Hráči musí milovat basket a ne jen pozici basketbalisty, což znamená, že se oblékají jako basketbalisté nebo se chovají jako basketbalisté. Potom se jich zeptáte, kdo je David Machač a oni to nevědí, když se jich dneska zeptáte, kdo je Pepa Jelínek, oni to nevědí. Hlavně, že mají na hlavách barber shopy, hlavně, že mají kérky, hlavně, že jsou vyrýsovaní, ale basket je pro ně jen druh životního stylu a vůbec ne extrémní láska. Jsem strašně zklamaný z toho, jakým způsobem jsme se prezentovali v prvním poločase a jak říkám, takovéto družstvo, které je nesourodé, jsem v kariéře fakt nezažil. Těžko se mi mluví.”

David Machač, hráč týmu BC Geosan Kolín: “Já budu samozřejmě mluvit pozitivně. Vyhráli jsme. Pro nás to bylo ohromně důležité vítězství. Celý týden jsme se zaměřovali na obranu a třiasedmdesát bodů je pro nás super číslo. Plus třiadvacet asistencí znamená, že jsme hráli jako tým a ne individuálně.”

Jan Kozina, hráč týmu mmcité1 Basket Brno: “Gratuluji Kolínu k výhře. My jsme do toho utkání šli s jasnou taktikou vytvořit na soupeře velký tlak jak v obraně, tak v útoku. To se nám kromě prvních pár minut ze začátku druhého poločasu absolutně nepodařilo a vůbec jsme neplnili taktické pokyny, které jsme měli. Hráli jsme absolutně bez energie, bez nadšení a Kolín zaslouženě vyhrál. My jsme si to dnes rozhodně nezasloužili.”